Płoć - opis, występowanie i zdjęcia. Ryba płotka ciekawostki

Płoć - opis, zasięg, występowanie Płoć, By Creator: Ullrich MühlhoffUploader: Cornelius Herget (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Kiedy byłem małym chłopcem wraz z dziadkiem jeździłem na ryby. Im byłem starszy, tym chętniej, ale nie po to by przesiadywać nad wodą i wpatrywać się w pływający po lustrze wody spławik. Brałem aparat i wędrowałem po przeręblach, by uwiecznić żaby, ropuchy, ważki a może nawet jakieś ptaki. Podczas tych włóczęg pewnego razu spotkałem także płoć. Ryba leżała na brzegu łapiąc głęboki oddech, zrobiłem zdjęcie, wziąłem ją w ręce, wsadziłem do wody, a płotka po kilku minutach aklimatyzacji, odpłynęła w siną dal.


Wandrówka, srebrzatka, ramiennica

Płoć (Rutilus rutilus) niejedno ma imię. Dawniej była nazywana wandrówką, srebrzatką oraz ramiennicą. Aż trudno się połapać, które jest najbardziej właściwym określeniem. Pozostańmy jednak przy tym, że płoć to płotka – wszystkim nam będzie łatwiej. Ryba ta żyje w rzekach a także wodach stojących i lubi przebywać w stadzie, co na dłuższą metę pozwala jej przetrwać różne niebezpieczeństwa. Kiedy tylko nad wodą zjawi się jakiś drapieżnik, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znika w zakamarkach rzek czy jezior. To nie jedyne umiejętności, które pozwalają płoci unikać kontaktu ze swoim wrogiem. Układ koloru łusek jest kolejną bronią w tej z pozoru nierównej walce. Grzbiet ciała ma ciemnoszare barwy, które upodobniają rybę do dna. Kiedy drapieżnik spojrzy na nią z góry, może jej nie zauważyć, chociaż płoć pływa pod samymi nogami. A co z tymi, którzy czyhają pod wodą? Ryba i im nie pozostaje dłużna. Tutaj także popisuje się swoimi wrodzonymi umiejętnościami, w które obdarzyła je natura. Nie dość, że żyje w stadach, jest bardzo ostrożna, a do tego szybka, to jeszcze srebrzyste łuski ochraniające cienką skórę na bokach, połyskują odbijając światło. Powstałe refleksy zbijają z tropu podwodnych drapieżców porażając i tak już całkiem słaby wzrok. Z takim pakietem ubezpieczeniowym płoć może stawiać czoło przeciwnościom losu jakie napotyka na swojej drodze. Chociaż ubarwienie łusek to głównie walory ochronne, ryba ma w sobie mnóstwo wdzięku a przy tym uroku. Czerwone ozdoby na wszystkich płetwach oraz czerwona tęczówka i lekko różowawy brzuch podkreślają jej urodę, choć subtelną, to przykuwającą oko ceniących szczegóły. Całą mozaikę zamyka wąska, cienka linia rozpoczynająca się tuż nad płytkami skrzelowymi a kończąca na ogonie. Płoć dorasta do 30-40 cm osiągając 0,5-2 kg wagi.


Łuski płoci dobrze odbijają światło. By Piet Spaans Viridiflavus (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy