Pluton (Pu) to przysłowiowy obosieczny miecz. Pierwiastek stworzony przez człowieka, który może być wykorzystany zarówno do budowania, jak i do niszczenia. Sama jego nazwa wywołuje u większości ludzi strach i protesty; niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, jak wiele plutonowi zawdzięczamy…

- Historia plutonu
- Właściwości plutonu – jakie związki tworzy?
- Pozyskiwanie plutonu
- Zastosowania plutonu
- Wpływ plutonu na zdrowie
- Pluton a środowisko naturalne
Historia plutonu
W latach 1940-1941 na Uniwersytecie Berkley w Kalifornii światła grupa fizyków w zestawie Glenn T. Seaborg, Edwin McMillan, Emilio Segrè, Joseph W. Kennedy oraz Arthur Wahl w ramach eksperymentów bombardowała próbkę uranu-238 deuteronami przyspieszonymi dzięki wykorzystaniu akceleratora cyklicznego zwanego cyklotronem. W rezultacie badacze otrzymali neptun-238 o okresie połowiczego rozpadu wynoszącego 2 dni oraz dwa wolne protony. Radioaktywny neptun po dalszym rozpadzie przekształcił się w 94-ty znany ludzkości pierwiastek, czyli właśnie pluton.Potrzeba było zaledwie kilku miesięcy, aby nowy pierwiastek wyizolować i zidentyfikować. W 1942 r. wyprodukowano 1 mikrogram czystego plutonu, co pozwoliło określić jego masę atomową. Niezwykłe odkrycie miało być od razu opublikowane w prestiżowym wydawnictwie naukowym, ale publikację wstrzymano ze względów bezpieczeństwa aż do zakończenia II Wojny Światowej. Słusznie obawiano się bowiem, że pluton może być wykorzystany do produkcji bomby przez nieprzyjacielską stronę.
W 1943 r. powstały pierwsze metalowe próbki plutonu widoczne gołym okiem, a fizycy zaczęli już rozumieć jego nuklearny potencjał. W ramach rozwoju tajnego Projektu Mahnattan mającego na celu konstrukcję bomby atomowej, w 1945 r. zbudowano w Los Alamos w USA specjalną budowlę mającą zapewnić warunki do przeprowadzenia ryzykowanych reakcji jądrowych. Ukoronowaniem złożonych wysiłków fizycznych i budowlanych było stworzenie słynnej bomby plutonowej, ochrzczonej nazwą „Fat Man”, zrzuconej na Nagasaki 9 sierpnia 1945 r. Zrzucona 3 dni wcześniej na Hiroshimę bomba „Little Boy” wykorzystywała uran do rozszczepienia atomu.
Ciekawostka: Skrót „Pu” został wybrany przez naukowców z Cambridge jako forma żartu, odnosząc się do odrażającego zapachu podczas eksperymentów (w języku angielskim „poo” jest nieformalnym określeniem kału).
Tabela przedstawiająca właściwości plutonu; opracowanie własne
Właściwości plutonu – jakie związki tworzy?
Pluton to radioaktywny pierwiastek syntetyczny zaliczany do grupy aktynowców. Posiada liczbę atomową 94 (94 protony w jądrze atomu) i masę atomową 244. Z wyglądu jest srebrzystym metalem, który nabiera żółtej powłoki przy kontakcie z powietrzem. Wszystkie jego izotopy są promieniotwórcze (emitują promieniowanie alfa i gamma, cząstki beta oraz neutrony), ale najbardziej znaczącym z punktu widzenia wykorzystania przez człowieka jest Pu-239 charakteryzujący się relatywnie długim okresem połowicznego rozpadu - 24100 lat - dla porównania dla Pu-241 okres ten wynosi 14.4 lat. W czasie rozpadu dany izotop może transformować się w inne izotopy plutonu, ale także w uran i neptun. Mimo niskiej radioaktywności pluton-239 posiada stosunkowo niewielką masę krytyczną i już nagromadzenie ilości ponad 300 g grozi spontaniczną eksplozją.Pod względem chemicznym pluton jest wysoce reaktywny, rozpuszcza się w kwasach, zaś po oksydacji tworzy w roztworach wodnych różnobarwne jony: lawendowy Pu3+, żółto-brązowy Pu4+, różowy PuO2+, różowo-pomarańczowy PuO22+ oraz zielony Pu7+. Dwutlenek plutonu, łatwy do wyizolowania w czystej postaci, jest podstawowym związkiem syntetycznego pierwiastka, który wykorzystywany jest dalej do tworzenia innych związków.
Ciekawostka: W przeciwieństwie do innych metali ze swojej grupy pluton nie jest przewodnikiem energii elektrycznej i nie reaguje na magnes – naukowcy tłumaczą ten fenomen fluktuacją elektronów na zewnętrznej powłoce atomu plutonu.

„Fat Man”, czyli druga na świecie bomba atomowa stworzona z udziałem plutonu. Źródło: shutterstock
Pozyskiwanie plutonu
Pluton w śladowych ilościach występuje w naturalnych złożach uranu, będąc efektem jego rozpadu. Nie jest to jednak skala, która pokryłaby światowe zapotrzebowanie. Głównym źródłem plutonu są obecnie… reaktory atomowe. W elektrowniach jądrowych zawsze część paliwa nie ulegnie rozszczepieniu i stanowi odpad. Według danych z USA nawet 1% z niego stanowi pluton – rocznie jest to nawet 70 milionów ton w skali globalnej! W części pluton można jednak z wypalonego paliwa wyizolować za pomocą chemicznych związków do ponownego użycia. Uzyskany tym sposobem tlenek plutonu mieszany jest z tlenkiem uranu, tworząc paliwo zwane MOX (z ang. mixed oxide), wykorzystywane w elektrowniach atomowych w wielu krajach świata. Proces z jednej strony pozwala ograniczyć ilość odpadów radioaktywnych, z drugiej, jest jednak kontrowersyjny, ponieważ w MOX w niepowołanych rękach może być przekształcany w broń, która grozi zagładą całej Ziemi.Zastosowania plutonu
Jeśli atom Pu-239 zderzyć z neutronem, ulegnie on rozszczepieniu, wskutek czego uwolnione zostaną dalsze neutrony, a przede wszystkim olbrzymie ilości energii. Łatwe do rozszczepienia są również izotopy Pu-238, Pu-240, Pu-241, Pu-242. Stąd też pluton jest cennym paliwem wykorzystywanym w elektrowniach atomowych, które łącznie dostarczają nawet 10% całkowitej energii elektrycznej spożytkowywanej na świecie (ze względów praktycznych częściej niż pluton stosuje się w nich jednak uran).Poza tym, jak już wyżej wspomniano, pluton był i jest surowcem do produkcji broni atomowej. Wystarczy 10 kg Pu-238, aby stworzyć bombę o mocy większej niż ta użyta w Nagasaki!
Pu-242 i Pu-244 są także wykorzystywane z badaniach naukowych w sferze chemii oraz metalurgii. Pu-238 z kolei stosowany jest jako źródło energii elektrycznej na statkach kosmicznych oraz urządzenia takich jak łazik Curiosity, który w 2012 roku wylądował na Marsie. Ponadto służy do produkcji baterii od niektórych rozruszników serca.
Wpływ plutonu na zdrowie
Pluton jest pierwiastkiem silnie toksycznym i to w dwóch aspektach: jako element radioaktywny oraz metal ciężki. Emitowane przez niego wysokie ilości promieniowania alfa absorbowane są bezpośrednio przez szpik kostny. Efektem w długim okresie może być choroba popromienna, uszkodzenia genetyczne, nowotwory, a nawet śmierć. Poza układem kostnym pluton akumulowany jest również w wątrobie. Co ciekawe, groźniejsza jest inhalacja plutonu niż jego spożycie. Wdychany może uszkodzić płuca, a przede wszystkim powodować raka płuc. Uważa się, że pół kilograma toksycznego pyłu rozprzestrzenionego w atmosferze mogłoby zabić nawet 2 miliony ludzi. Maksymalną dawkę Pu-239 dla dorosłego człowieka określono na poziomie 0.008 mikrocurie.Jak dotąd, grupy najbardziej poszkodowane przez pluton w kategoriach zdrowotnych to społeczeństwa żyjące w Newadzie w okresie testowania broni nuklearnej, osoby, które przeżyły atak na Nagasaki oraz pracownicy elektrowni atomowych.
Ciekawostka: Nie wszyscy ludzie, którzy zetknęli się większymi ilościami plutonu odczuli negatywne konsekwencje zdrowotne – niektóre studia naukowe obejmujące ochotników, którzy dali sobie wstrzyknąć pluton, są wręcz zaskakujące pod tym kątem. Pluton jest w każdym razie na pewno mniej niebezpieczny niż rad!
Ekologia.pl poleca

Wysłany na Marsa łazik Curiosity napędzany jest energią pozyskaną z plutonu. Źródło: shutterstock
Pluton a środowisko naturalne
Lata, w których eksperymentowano z produkcją plutonu, rozszczepieniem atomu i testami broni nuklearnej same w sobie były poważnym balastem dla naszej planety. Zdaniem naukowców zakłady Hanford w USA i Mayak w Rosji w przeciągu czterech dekad uwolniły do środowiska 200 milionów curie radioaktywnych izotopów, czyli aż dwa razy więcej niż wygenerował wybuch w Czernobylu – większość z nich do dziś pozostaje w atmosferze. Co gorsza, wiele wypadków w placówkach nuklearnych zostało przed opinią publiczną zatajonych, co tłumaczy dzisiejszą nieufność społeczeństwa wobec choćby elektrowni atomowych.Niestety, pluton dość łatwo przedostaje się do mórz i oceanów dostając się do pożywienia zooplanktonu, który z kolei konsumowany jest przez większe organizmy, m.in. ryby. Po katastrofie w Czernobylu odkryto liczne przypadki poważnych zaburzeń genetycznych i reprodukcyjnych m.in. u okoni, fląder czy śledzi. Dodajmy jeszcze, że pluton stwarza dodatkowe zagrożenie jako materiał łatwopalny, gdyż nawet w pokojowej temperaturze może dojść do samozapłonu.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
Bibliografia
- Emma Morris; “Plutonium: History, Manufacturing, and Safety”; data dostępu: 2021-06-29
- Atomic Heritage Foundation; “Plutonium”; data dostępu: 2021-06-29
- World Nuclear Association; “Plutonium”; data dostępu: 2021-06-29
- U.S. NRC; “Backgrounder on Plutonium”; data dostępu: 2021-06-29
- Alina Bradford; “Facts About Plutonium”; data dostępu: 2021-06-29