Przyrodolecznictwo w świecie zwierząt

By Gary (A lot of them) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons By Gary (A lot of them) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Zwierzęta na swobodzie korzystają z przyrodolecznictwa, by utrzymać się w dobrym zdrowiu. Lwy i antylopy zażywają leczniczych kąpieli, wiele ptaków stosuje jad mrówek do kuracji antyreumatycznych, chorujące na żołądek wilki znają środki na wymioty. Pszczoły natomiast „wynalazły” antybiotyki na długo przed człowiekiem. Istnieją nawet zwierzęta zawdzięczające swoją dobrą kondycję specyfikom odmładzającym.


W Afryce Wschodniej, nad brzegiem sodowego jeziora Ngorongoro, z oparów mgły wyłania się hiena. Wyraźnie kuleje, jedna jej noga krwawi. Prawdopodobnie od ukąszenia przez ogiera zebry, który skutecznie obronił zwoje klacze przed jej atakiem. Skaleczony drapieżnik zbliża się płaskim łukiem do brzegów sodowego jeziora i brodzi w płytkiej wodzie.

Biała skorupa na piasku nabrzeża dowodzi, że jezioro zawiera wiele soli mineralnych. Oprócz chlorku sodowego – węglan sodowy, chlorek magnezu, siarczan magnezowy. Z pewnością dosyć, aby stanowić prawdziwe kąpielisko lecznicze dla chorych zwierząt. Roztwór zapewne piecze w ranie niczym jodyna i sprawia ból, ale wydaje się, jakoby zwierzę czuło, że im służy.

Chwilę później pojawia się kulawe gnu, następnie impala z chorą nogą, dwie ranne gazele Thomsona, utykający szakal, oryks - nadciągają z różnych stron, aby odzyskać zdrowie w tym jedynym w swoim rodzaju sanatorium przyrody.

Około godziny siódmej nadchodzi małe stado zebr. Trzydzieści metrów przed brzegiem wszystkie stają, po czym jedna tylko klacz kulejąc posuwa się dalej do kuracyjnej wody. Stado towarzyszy jej i czeka cierpliwie, aż chora zakończy swoje zabiegi.

Ale teraz obserwatorzy zauważyli dwa lwy. Czyżby poszukiwały łatwej zdobyczy pośród chorych kuracjuszy? Jednak te lwy w ogóle nie interesują się zabranymi. Chcą wyleczyć własne okaleczenia: rany w stanie zapalnym, jakie w łapach pozostawiły im kolce. Zresztą zebry i gnu nie uciekają przed lwami, widocznie wiedzą z całą pewnością, że tutaj nic złego stać im się nie może. W tym miejscu, w kąpielisku leczniczym, między drapieżnikiem a ofiarą panuje istny rajski Treuga Dei.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy