Rak - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę rak ciekawostki

Fot. dreamstime Fot. dreamstime

Ma pancerz, ma szczypce i wiele par odnóży. Żyje gdzieś pośród wodnych zarośli, w zbiornikach o krystalicznie czystej wodzie usłanych licznymi kryjówkami. Chociaż dla wielu rak to rak, tak naprawdę Polskę zamieszkują 4 gatunki tych skorupiaków. Niby każdy zna wygląd tego zwierzęcia, niby każdy wie, że występuje w środowisku wodnym lub okołowodnym, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę jak tajemnicze i różnorodne to zwierzęta. Postaram się przekonać Was o tym jak delikatne są raki, mimo twardego pancerza. Zwierzęta, o które warto dbać, mimo niekoniecznie pozytywnego wydźwięku ich nazwy.Rak jest zbudowany z…

Chityny w bardzo dużym stopniu czyli wielocukru, który wchodzi w skład pancerza pokrywającego całe ciało raka. Podobnie jak inne zwierzęta posiadające tego typu osłonę zewnętrzną wraz z rozwojem oraz dalszym wzrostem organizmu co jakiś czas raki linieją. Zbyt mały pancerz schodzi ze skorupiaka tak jak z naszego ciała złuszczony naskórek. Później możemy spotkać w okolicach zbiorników wodnych, w których raki żyją wylinki i na podstawie ich wielkości oraz kształtu określić w jakim wieku był dany osobnik, a także do jakiego gatunku należy. W oskórku znajdują się specjalne komórki barwnikowe – chromatofory. W zależności od warunków środowiska ubarwienie może być różne. Pod wpływem bodźców nerwowych chromatofory mogą zmieniać kształt, a tym samym barwę ciała.

Pancerz stanowi także szkielet zewnętrzny, do którego przymocowane są wewnętrzne elementy ciała. Czynnik nadający stabilność pancerzowi to cząsteczki wapnia, które skorupiak pozyskuje z pokarmu, m.in. moczarek. Skierujmy jednak swoją uwagę w stronę morfologii. Zacznijmy od przodu. Tam mamy tzw. głowotułowie składające się z rostrum (część głowowa) oraz carpaxu i są przedzielone bruzdą karkową. Kierując się bardziej ku tyłowi widzimy odwłok zakończony wachlarzem nazywanym telsonem określanym niekiedy płetwą. Zbudowany z pięciu listków. Z głowotułowia wyrastają cztery pary odnóży krocznych. Ogólna liczba kończyn wynosi 19 par, przy czym najciekawsza jest budowa pierwszej, bowiem jej głównym elementem są szczypce, stanowiące również cechę diagnostyczną przy rozpoznawaniu gatunków, o tym jednak w dalszej części. Funkcją tych odnóży jest przede wszystkim przytrzymywanie pokarmu, ale także walka z innymi osobnikami oraz ewentualna obrona przed niebezpieczeństwem.

Pozostałe odnóża są podzielone na trzy wyraźne części. Protopodit czyli część podstawowa, egzopodit gałąź zewnętrzna i endopodit stanowiący gałąź wewnętrzną. Na rostrum możemy wyróżnić listwy zaoczne. Ich zwieńczenie stanowią oczy. Te mogą funkcjonować niezależnie od siebie i rozglądać się na wszystkie strony świata bez względu na to gdzie patrzy drugie oko. Oprócz tego na rostrum znajdziemy dwie pary czułków oraz dwie pary szczęk. Tak to wszystko wygląda z zewnątrz, a w środku?

Budowa raka. By SkyMaja [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy