Ssaki, które opanowały oceany

Źródło: Wikipedia Źródło: Wikipedia

Ssaki, gromada zwierząt zamieszkująca przeróżne tereny na ziemi, od zimnej północy do arktycznego południa, gdzie oprócz śniegu i lodu nie ma nic. Znajdziemy je również na terenach rozgrzanego równika i pustyń. Krótko mówiąc ssaki zamieszkują każdy kontynent oraz większość terenów od nizin po góry. Również zadomowiły się w wielkich wodach oceanów.  Oceany zajmują ponad 70% powierzchni ziemi, tworzone są przez słoną wodę. Głębie oceanu są nadal niezbadane jednak wiemy, że zamieszkuje go wiele przeróżnych istot, również ssaki.


Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) – należy do rodziny płetwalowatych, zamieszkuje wody wszystkich oceanów. Jest najbardziej okazałym, a zarazem największym zwierzęciem żyjącym na ziemi. Jego maksymalna długość to 33 metry przy wadze 190 ton. Płetwal błękitny jest zwierzęciem stadnym, które komunikuje się za pomocą echolokacji na duże odległości, dźwięk może rozchodzić się nawet do 800 km. Każda grupa posiada swój unikalny zestaw dźwięków. Dojrzałość płciową płetwal uzyskuje po przekroczeniu 20 metrów długości, czyli w wieku około 2 lat. Ciąża trwa 11 miesięcy a młode pojawiające się na świecie waży ponad 2700 kilogramów i ma ponad 7 metrów długości. Przyjmuje się ze młode płetwala jest w stanie przytyć 4 kilo wciągu godziny. Samica przystępuje do rozrodu co 3 lata.

Ssaki te nie posiadają zębów odżywiają się zooplanktonem, rybami oraz mięczakami, które odcedzają za pomocą fiszbin. Aby najeść się do syta spożywa około 4 ton krylu dziennie.

Zwierzęta te oddychają tlenem atmosferycznym, które pobierają za pomocą płuc. Przez to co jakiś czas muszą się wynurzać z głębin, gdy wypuszczają powietrze pojawia się fontanna o wysokości mniej więcej 15 metrów. Porusza się z prędkością 50 km/h. Naukowcy szacują, że płetwale błękitne dożywają około 80 lat. Do naturalnych wrogów płetwali należą orka i człowiek.


Płetwal błękitny/Wikipedia
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy