Mimikra - przykłady oszustw w świecie przyrody

Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera L.) imituje wygląd samicy pszczoły, by zachęcić samca do zapylenia. Tuxyso / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera L.) imituje wygląd samicy pszczoły, by zachęcić samca do zapylenia. Tuxyso / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Mimo że zjawisko mimikry znane jest biologom od dawna, okazało się, ze przyroda potrafi nas jeszcze niejednym zaskoczyć. Wiele zwierząt by ukryć się przed wzrokiem drapieżników upodabnia się do otoczenia.


Oszukać drapieżnika i oszukać ofiarę

Tak postępują chociażby niektóre ćmy do złudzenia przypominające fragment kory. Taki kamuflaż to nie tylko domena ofiar ale i drapieżników, które starają się opóźnić moment ich wykrycia przez drapieżnika. Pręgi na grzbiecie tygrysa nie znajdują się tam bez przyczyny – polujący wśród drzew i wysokich traw wielki kot wydaje się być tylko zlepkiem cieni i plam światła.

Zupełnie inną strategię przyjmują niektóre inne zwierzęta: zamiast pozostać niewidocznymi robią wszystko by wyróżnić się z otoczenia. Kontrastowe zestawienie czarnego z żółtym lub czerwonym to uniwersalny sygnał w świecie przyrody. Ten barwny kod sygnałowy oznacza tyle, ze jego nosiciel jest niebezpieczny: jadowity a co najmniej trujący i dlatego lepiej zostawić go w spokoju. Stąd czarno-żółte pasy na odwłoku osy ale i niezwykłe kolory spotykane m in. u trujących płazów: drzewołazów. Rzecz jasna świat przyrody jest pełen naśladowców np. motyle przezierniki kolorystyką i kształtem przypominają osy, chociaż są zupełnie nieszkodliwe. Ale strategia bądź widoczny dotyczy także części potencjalnych ofiar, które wykorzystują naturalne instynkty drapieżników. W końcu lepiej by drapieżnik skupił wzrok i zaatakował jakąś mało istotną część ciała niż od razu atakował najbardziej wrażliwe miejsca. Nie bez przyczyny ogony u wielu jaszczurek mogą być odrzucane i mają kontrastowe barwy. Jednak z punktu widzenia ofiary jeszcze korzystniej jest by drapieżnik zaatakował coś czego w istocie nie ma.


Drzewołaz niebieski i drzewołaz żółtopasy. By Pixeltoo [Public domain], via Wikimedia Commons


Phyllomedusa burmeisteri udaje martwą, by odstraszyć drapieżnika. By Popovkin (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy