Świnka morska – rasy, pokarm i zabawki dla świnki morskiej. Jaka klatka dla świnki morskiej?

W rankingu popularnych gryzoni domowych świnka morska od lat zajmuje czołowe pozycje. Futrzane zwierzaki łatwo zjednują sobie sympatię wszystkich członków rodziny, a przy tym nie przysparzają właścicielom przesadnie dużo zmartwień ani obowiązków.Świnki morskie w klatce, fot. shutterstockŚwinki morskie w klatce, fot. shutterstock
  1. Rasy świnek morskich
  2. Pochodzenie świnek morskich
  3. Jak dobrać klatkę?
  4. Prawidłowa dieta dla świnki morskiej
  5. Jakie zabawki dla świnki morskiej?
  6. Najczęstsze choroby świnek morskich
  7. Czy świnki morskie są odpowiednie dla dzieci?
Różnorodność ras i maści czyni hodowlę świnki morskiej jeszcze ciekawszą – dowiedz się, jak zapewnić jej możliwie najlepsze warunki.

Świnki morskie zostały udomowione przez Inków ponad 3 tysiące lat temu. Przez ten długi okres pełniły funkcję pożywienia, ofiar dla bogów, ale także włochatych przyjaciół gospodarstw domowych. Do Europy przywędrowały dopiero w XVI w.

Rasy świnek morskich


W domowej hodowli spotyka się różne typy świnek morskich – długowłose i krótkowłose, gładkowłose oraz o kręconej sierści, a nawet bezwłose. Ubarwienie bywa jednolite, dwukolorowe lub trzykolorowe z odcieniami takimi jak złoty, beżowy, brązowy, biały lub czarny. Większość świnek osiąga długość od 20 do 25 cm, przy czym zasadniczo pozbawione są ogona. Tułów jest krępy, szyja krótka, podobnie zresztą jak kończyny i pyszczek. Zwierzątka dożywają w niewoli 4-8 lat.

Pośród długowłosych świnek najpopularniejsza jest tzw. „Peruwianka”, której prosta, jedwabista sierść dorasta nawet do 50 cm i wymaga regularnego przycinania. Cechą charakterystyczną są rozety włosów na tylnej części tułowia, które nadają zwierzęciu stale zmierzwiony wygląd. Jedno- lub dwubarwna maść idzie w parze z pogodnym usposobieniem. Bujną, prostą i długą sierścią odznacza się również rasa „Sheltie”, uważana za najpiękniejszą, ale jest ona znacznie wrażliwsza i wymaga nieco więcej pielęgnacji. Ponadto do popularnych długowłosych świnek zalicza się rasę „Texel” o delikatnym, kręconym włosiu, formującym prawdziwe korkociągi; „Merino” o rozecie na głowie i sierści przypominające wełnę owiec merino, a także „Lunkarya” o lekko kręconej sierści i poniekąd króliczej głowie.

Kto nie chce trapić się rozczesywaniem i strzyżeniem długiego włosia, może wybrać wciąż przyjemnie włochatą rasę o sierści średniej długości. W tej kategorii szczególnie poleca się świnki „Teddy”, które do złudzenia przypominają pluszowe niedźwiadki o oklapniętych uszkach. Są one z natury energiczne, wesołe i łatwo przywiązują się do człowieka.

Spośród świnek krótkowłosych na uwagę zasługuje rasa abisyńska, zwana również „Rozetką”, której futerko jest charakterystycznie poskręcane w liczne rozety. Te popularne gryzonie lubią towarzystwo i są bardzo ciekawskie. Bardzo często w domach gości też rasa „American” o gładkiej, gęstej sierści i okrągłych noskach oraz „Crested” o pojedynczej rozecie na głowie. Bardziej specyficznymi rasami świnki morskiej są „Skinny” oraz „Baldwin” – pozbawione włosia lub jedynie szczątkowo owłosione. Niestety, brak sierści czyni je szczególnie delikatnymi i bardziej narażonymi na przeziębienia oraz kontuzje.

Pochodzenie świnek morskich


Poprawna nazwa botaniczna gatunku to kawia morska (Cavia porcellus), przy czym gryzonie mają tylko tyle wspólnego z wodą, że przybyły do Europy zza oceanu. W języku angielskim wcale nie trafniej nazywa się je świnkami gwinejskimi (Guinea pig), choć w rzeczywistości pochodzą z obszaru Peru, Ekwadoru, Boliwii i Kolumbii. O populacjach dzikich wiemy dziś jednak niewiele – kawie są przede wszystkim hodowane na mięso, a w mniejszej części służą także jako zwierzęta laboratoryjne oraz domowi pupile.
Czarna świnka morska rasy „Teddy”. Źródło: shutterstock

Jak dobrać klatkę?


Świnki morskie to zwierzęta stadne, które potrzebują towarzyszy, a w licznej kompanii czują się najlepiej. Chętnie zaprzyjaźniają się też z człowiekiem, ale nie poleca się hodować pojedynczych osobników w samotności. Stąd też klatka powinna być odpowiednio duża, aby pomieścić całą rodzinkę. Pamiętaj, że samiec z samiczką szybko zaczną się rozmnażać w intensywnym tempie, podczas gdy dwa samce mogą mieć skłonności bojować ze sobą o terytorium.

Standardowo przyjmuje się, że jedna świnka wymaga klatki o rozmiarach minimum 80 x 50 cm, choć wielu ekspertów uważa, że to wciąż zbyt mało. Dwie świnki potrzebować za to będą klatki o rozmiarach 120 x 60 cm. Godne uwagi są też klatki modułowe, zestawiane na przykład w formie litery „L”. Idealne są modele o głębszej podstawie, które uniemożliwiają wyrzucanie wiór poza klatkę, z prętami rozstawionym na odległość ok. 2,5 cm.

Do standardowego wyposażenia należą paśniki z siankiem, domek, który może mieć postać klasycznej budki lub tunelu oraz poidełko. W przeciwieństwie do innych gryzoni, które chętnie wspinają się na pięterka czy chodzą po ścianach, kawie nie potrzebują żadnych wertykalnych przeszkód – ich ulubionym sportem jest bieganie po płaskim terenie! Wielu hodowców proponuje wręcz klatki bez sufitu, które ułatwiają kontakt pupilem.

Jeśli dysponujesz własnym ogródkiem, możesz w sezonie letnim wynosić świnkę morską na trawę. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną, przenośną klatkę bez dna, która zapewni gryzoniowi bezpieczeństwo na otwartym terenie.

Uwaga:
Świnek morskich nie powinno się trzymać w akwariach. Szklane ściany utrudniają bowiem cyrkulację powietrza i powodują, że gryzoń oddycha oparami swojego moczu.

Prawidłowa dieta dla świnki morskiej


Podstawą żywienia świnek morskich jest siano, które stale powinno być obecne w paśniku. Wspiera ono zdrowy metabolizm gryzonia, a jednocześnie pozwala ścierać zęby, które w innym przypadku mają tendencje do przerastania. Najlepiej jest kupować gotowe siano w sklepach zoologicznych – nie każda suszona trawa jest optymalna.

Poza tym świnkom warto podawać zielone rośliny, przede wszystkim zioła (miętę, szałwię, tymianek, oregano), natkę pietruszki, selera, rzodkiewki i marchwi, a także liście kalafiora oraz brukselki. Sympatyczne gryzonie nie pogardzą również kawałkami świeżych warzyw i owoców. Dla ułatwienia można im podawać gotowe suszone mieszanki w formie granulek, które gwarantują optymalne proporcje składników odżywczych.

Warto wiedzieć, że świnki morskie mają dość wrażliwy układ trawienny i niektóre pokarmy, choć wydają się niewinne, mogą im jednak zaszkodzić. Należą do nich przede wszystkim nabiał, pokarmy pochodzenia zwierzęcego, fasola, groch i kapusta, słodycze, chleb, ziemniaki surowe i gotowane, ale także winogrona czy awokado.
Tabela przedstawiająca podstawowe fakty na temat świnki morskiej; opracowanie własne

Jakie zabawki dla świnki morskiej?


Świnka morska nie jest akrobatą jak szczur czy chomik. Nie kupujemy jej więc kołowrotka ani karuzeli – tego typu zabawy mogłyby jej tylko zaszkodzić. Tak naprawdę większości z nich wystarczy dobre towarzystwo, a wymyślne atrakcje mogą okazać się po prostu stratą pieniędzy. Jeśli już jednak chcesz zrobić pupilom przyjemność, pomyśl raczej o tekstyliach. Zawieszone nisko huśtawki, tunele czy polarowe kieszonki stwarzają mnóstwo okazji do zagrzebywania się, a to świnki morskie lubią właśnie najbardziej.
Bezwłosa świnka morska „Baldwin”. Źródło: shutterstock

Najczęstsze choroby świnek morskich


U świnek morskich stosunkowo łatwo jest o przeziębienie – wystarczy, że klatka ustawiona jest w przeciągu czy chłodzie. Błaha infekcja może niestety rozwinąć się w zapalenie oskrzeli, które bezwzględnie wymaga wizyty u weterynarza. Chorą świnkę rozpoznasz po ciężkim oddechu, braku apetytu, kaszlu i kichaniu, a także sierści, która staje się matowa.

Nieprawidłowa dieta może z kolei prowadzić do zaparć lub biegunek, jak również problemów w obrębie jamy ustnej, zwłaszcza przerastania zębów. Pierwsza pomoc to oczywiście korekcja jadłospisu, ale jeśli zwierzątko chudnie lub krwawi z dziąseł, koniecznie wybierz się z nim do lekarza. Konsultacji wymagają także problemy skórne objawiające się matowieniem sierści, drapaniem czy łysieniem – winna w tym przypadku bywa grzybica, która może niestety przenosić się na ludzi oraz pasożyty typu wesz kurza lub wszoły. Podstawowa profilaktyka to oczywiście częste czyszczenie klatki i regularne wyczesywanie pupila.

Ponadto u świnek morskich diagnozuje się dość często choroby oczu przejawiające się łzawieniem i opuchlizną.

Czy świnki morskie są odpowiednie dla dzieci?


Nie bez przyczyny świnki morskie należą do najpopularniejszych zwierząt rodzinnych. Są na tyle duże, że w przeciwieństwie do chomika nie dają się łatwo uszkodzić. Mają łagodny temperament, lubią ludzi i bywają dość kontaktowe. Nie poddają się jednak tresurze, nie przychodzą na zawołanie i nie powinny oczywiście być nigdy wykorzystywane do zabawy. Ogólnie nie ma przeciwwskazań, aby świnka morska towarzyszyła młodszym dzieciom, ale warto mieć świadomość, że przedszkolak sam nie podoła czyszczeniu klatki, więc zaangażowanie rodziców jest wymagane. Dziecko może jednak uczyć się odpowiedzialności karmiąc gryzonia i czesząc go.

Świnki morskie dość dobrze współżyją również z innymi domowymi zwierzakami – puszczone luzem bywają „przyjaciółmi” psów, kotów oraz królików. Należy wszak pamiętać, że natura zwierzęcia udomowionego pozostaje poniekąd dzika i między ulubionymi czworonogami mogą czasem wybuchać konflikty. Lepiej jest nie zostawiać świnki na wolności bez dozoru!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Guinea Pig Facts” Alina Bradford, https://www.livescience.com/50658-guinea-pig-facts.html, 13/06/2022
2. „KEEPING GUINEA PIGS IN AN APARTMENT” Four Paws International, https://www.four-paws.org/our-stories/publications-guides/keeping-guinea-pigs-in-an-apartment, 13/06/2022
3. “Providing a Home for a Guinea Pig” Katherine E. Quesenberry i in., https://www.msdvetmanual.com/all-other-pets/guinea-pigs/providing-a-home-for-a-guinea-pig, 13/06/2022
4. “How to Care for Your Guinea Pig” RSPCA, https://www.rspcansw.org.au/blog/animal-care-information/how-to-care-for-your-guinea-pig/, 13/06/2022
5. “How to Care for Your Guinea Pig” Lauren Jones, https://www.petmd.com/exotic/general-health/complete-guide-to-guinea-pigs, 13/06/2022

Ocena (3.4) Oceń: