Traszka grzebieniasta – opis, występowanie i zdjęcia. Płaz traszka grzebieniasta ciekawostki

Traszka grzebieniasta, fot. Kacper Kowalczyk Traszka grzebieniasta, fot. Kacper Kowalczyk

Traszka grzebieniasta zalicza się do rodziny salamandrowatych. O jej siostrze - traszce zwyczajnej, i kuzynce, która nadała imię rodzinie, czyli salamandrze już pisałem. Ogólnie rzecz biorąc ta grupa płazów na złość początkującym przyrodnikom, podszywa się pod jaszczurki. Chociaż jaszczurkami ne są!


Największa z traszek

Traszka grzebieniasta (T. cristatus) to stwór, który może porwać swoim urokiem każdego miłośnika przyrody. Zwłaszcza jeśli zajrzymy w podwodne ostępy. Tam samiec ukaże się nam w pełnej krasie. Cóż to znaczy? W odróżnieniu od traszki zwyczajnej pokaże swój grzebień biegnący od głowy aż po końcówkę ogona. Ten charakterystyczny wachlarz był jednym z powodów nadania temu gatunkowi takiej, a nie innej polskiej nazwy. Niektórzy czytający te słowa mogą sobie pomyśleć, biorąc pod uwagę śródtytuł, że to właśnie ten dodatek do traszkowej urody sprawia wrażenie, iż płaz jest większy od pozostałych przedstawicieli rodzaju. Otóż nie! Traszka grzebieniasta dorasta nawet do 18 cm długości ciała, co czyni ją największą spośród innych traszek. Samce są nieco mniejsze od samicy, a ma to związek z okresem godowym. Tzn. natura tak stworzyła te zwierzęta, by było im w miarę wygodnie podczas kopulacji, a dwa, żeby osobniki nie konkurowały ze sobą o pokarm. Strategia jak najbardziej słuszna, zwłaszcza że mamy do czynienia z organizmami niezbyt inteligentnymi. Zatem rozdzielenie bazy żerowej w ten sposób poprzez ewolucyjne dostosowanie rozmiarów jest kierunkiem niezbędnym do przetrwania populacji, a następnie jej rozwoju. Masa ciała również nie powala na nogi, bo chociaż najcięższa to traszka, to waży zaledwie 11 gramów. Głowa dobrze oddzielona od reszty ciała, a otwór gębowy bardzo duży. Zarówno w żuchwie, jak i w szczęce występują zęby ułożone w dwa rzędy. Czyni to z niej prawdziwego podwodnego drapieżnika, chociaż nie zapominajmy, że traszki żyją zarówno w wodnym oraz lądowym środowisku. Czas przebywania w jednym bądź drugim zależy od okresu w roku. Podczas godów płaz pływa pośród wodnych ostępów, natomiast później wędruje tam, gdzie znajdzie dla siebie trochę pokarmu, a także będzie mógł się schować przed drapieżnikami.


Traszka grzebieniasta swoim ubarwieniem nie zachwyca jak inne gatunki. Wierzch ciała ma ciemnej, szarej lub oliwkowej barwy, natomiast brzuch jest jaśniejszy ‒ żółty lub jasnokremowy. Ten ciemny deseń wierzchniej strony ciała przełamują złote, a u niektórych osobników żółte oczy. Skóra płaza jest śliska, ale na bokach ciała wyraźnie chropowata, bo pokryta gruczołami, które produkują wydzielinę ochronną. Kończyny traszki grzebieniastej są bardzo silne, z przodu mają cztery palce, natomiast tylne maja pięć palców niepołączonych ze sobą błoną pławną. Ta właściwość zwierzęcia może wydawać się co najmniej dziwna, bo z reguły zwierzęta, które mają dużo do czynienia z wodą taką błonę posiadają. Z pewnością jest to urządzenie natury umożliwiające lepsze poruszanie się pod wodą, ale traszka brak ten kompensuje dużym, silnym ogonem, który działa tak jak silnik w łodzi.


Traszka grzebieniasta - samiec. Christian Fischer [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy