Wąż Eskulapa ‒ opis, występowanie i zdjęcia. Gad wąż Eskulapa ciekawostki

Wąż eskulapa, fot. Kacper Kowalczyk Wąż eskulapa, fot. Kacper Kowalczyk

Wąż Eskulapa to podobno najdłuższe zmiennocieplne stworzenie zamieszkujące Polskę. Nie należy do najbardziej pospolitych zwierząt, a nawet powiedziałbym, że jest niezwykle rzadki. Smaczku sprawie dodaje fakt, że według oficjalnych danych na naszych ziemiach tych węży występuje nie więcej niż 100! Spotkanie węża Eskulapa to nadal marzenie wielu przyrodników!


Najdłuższy polski wąż

Wąż Eskulapa (Zamenis longissimus) często dorasta do 2 m długości ciała, a najdłuższy zmierzony osobnik miał podobno 225 cm. Nie jest jadowity, więc przy spotkaniu z nim można odetchnąć z ulgą. Raczej będzie unikał kontaktu z człowiekiem, zatem przy spotkaniu tego stwora powinniśmy się przygotować na to, że gad po prostu ucieknie. Samce są dłuższe od samic. To w świecie węzy prawdziwy wyjątek, bowiem u wszystkich pozostałych gatunków, które spotykane są w Polsce, to właśnie samice przerastają samce. Młode wykluwają się z jaj, ale o rozrodzie nieco dalej. Jak sobie uświadomić, że wąż Eskulapa spotkany w terenie to wąż Eskulapa? Po pierwsze długość ciała – chociaż dla wielu wąż jest wężem i nie ważne, czy będzie dłuższy, czy krótszy, grunt że pełza, ma łuski i od czasu do czasu wysuwa język jak na filmach. Niestety w rozpoznawaniu gatunków zwierząt także ta cecha ma znaczenie. Po drugie barwa łusek. Wierzch ciała z reguły ciemniejszy od spodu. Grzbiet ma barwę oliwkowobrązową lub brunatną z jasnymi plamkami. Głowa wysmukła, pociągła z dużymi oczami z reguły o jaśniejszym ubarwieniu od ogona, a brzuch słomkowy lub żółtawy – czasami mogą występować na nim ciemne plamki. Zamieszkuje przede wszystkim lasy oraz polany, bywa często spotykany w dolinach rzecznych. Nie zapuszcza się zbyt głęboko w las, woli siedliska otwarte ze względu na lepsze nasłonecznienie. Tam, gdzie występuje liczniej przebywa także na obrzeżach dróg, w kamieniołomach, urwiskach oraz przy zabudowaniach. Jednak w idealnym dla Eskulapa środowisku nie może zabraknąć także miejsc, gdzie zwierzę może się ukryć. Jest bowiem zwierzęciem skrytym unikającym kontaktu z innymi i wiedzie samotniczy tryb życia. Czasami węże są spotykane na drzewach, ale jest to rzadkie zjawisko. W przypadku, gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, wówczas węże wychodzą nad zbiorniki wodne, gdzie jest nieco chłodniej. Należą do zwierząt lądowych, które potrafią pływać, ale trudno powiedzieć, że to wybitni pływacy. Mimo ich ciepłolubności, jako pierwsze spośród innych polskich węży szukają kryjówek. Są aktywne zarówno w dzień jak i o zmierzchu, ale co najważniejsze, można je spotkać także w czasie mżawek, co nie jest takie oczywiste jeśli chodzi o pozostałych pełzających przedstawicieli gadziej „rodziny”. Poluje na drobne, gryzonie, ptaki, inne gady oraz owady. Nie pogardzi jajem. Swoje ofiary najpierw chwyta pyskiem, a potem obezwładnia owijając ciałem. Z zimowego letargu budzi się w kwietniu i jest aktywny do października.


Czasami węże są spotykane na drzewach, ale jest to rzadkie zjawisko. von Christoph Leeb [CC BY-SA 3.0 ], vom Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy