Wędrówki ptaków - przykłady, opis i ciekawostki. Jakie ptaki migrują z Polski?

Biegus zmienny, fot. Kacper Kowalczyk Biegus zmienny, fot. Kacper Kowalczyk

Tym tekstem rozpoczynam cykl artykułów o wielkiej ptasiej wędrówce, która w zasadzie rozpoczyna się już w lipcu. Aż do listopada będę przybliżał wam sylwetki tych gatunków, na których obecność możecie liczyć, i które w tym okresie będzie łatwiej wam zaobserwować. Pierwszymi podróżnikami wyruszającymi w cieplejsze strony świata są ptaki siewkowe. Czajki, biegusy, bekasy, brodźce tułają się z łąki na łąkę, by uszczknąć dla siebie smakowitych kąsków. Uwielbiają przebywać także na błotnistych brzegach jezior bądź stawów, gdzie swoimi długimi dziobami sięgają po ukryte pod grubą warstwą piachu skorupiaki czy skąposzczety stanowiące ich przysmak. Kto jest wśród nich?
Zobaczcie!Biegus zmienny

Zachowanie

Podczas przelotów to najliczniejszy oraz najczęściej spotykany biegus. Ptaki te w większych grupach przebywają na łachach płynących rzek lub zbiorników wodnych czy to jezior, czy stawów, czy zbiorników retencyjnych, z których okresowo woda zostaje spuszczona. Tam żerują w stadach liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osobników. Ptaki wsadzają dziób w ziemię i wydłubują drobne skorupiaki, które stanowią trzon ich diety. W razie niebezpieczeństwa jeden z ptaków stojących na straży, alarmuje inne, żerujące w tym czasie osobniki, po czym całe stado odlatuje w bardziej bezpieczne miejsce. Gdyby doszło do ataku drapieżnika, wówczas ptaki lecąc stosują mnóstwo uników wyglądających bardzo spektakularnie.

Wygląd

Biegus zmienny jak sama nazwa wskazuje ma bardzo zmienne upierzenie. Inną szatą mogą pochwalić się osobniki dorosłe w okresie godowym, inną w okresie spoczynkowym, a osobniki młodociane też mają jeszcze inne upierzenie. Zacznijmy od szaty godowej osobników dorosłych. Wierzch ciała jest rdzawy, spód biały, a na piersi widnieje duża czarna plama, której próżno szukać u innych ptaków z tego rodzaju. W szacie spoczynkowej biegus zmienny ma szare upierzenie wierchu oraz wyraźnie biały spód ciała, a dużej czarnej plamy na piersi brak. Osobniki młodociane z kolei mają rdzawoszary grzbiet oraz zaczątki plamy na piersi, która choć niewyraźna to jednak widoczna nawet z dalekich odległości.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy