Kapral niedźwiedź Wojtek. Wojtek miś polski bohater wojenny

Kapral Wojtek niedźwiedź-żołnierz 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii See page for author [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons


Zasłużona emerytura

Gdy wojna dobiegła końca 22 Kompania została przetransportowana do Glasgow w Szkocji. Winfield Park, gdzie stacjonowali żołnierze, stało się miejscem szczególnym. Wojtek został ulubieńcem okolicznej ludności, stał się też tematem licznych publikacji prasowych.

Miejscowe Towarzystwo Polsko-Szkockie mianowało go nawet swoim członkiem. Po demobilizacji jednostki losy bohaterskiego misia zmieniły się dość poważnie. Otóż zapadła decyzja oddania niedźwiedzia do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Dyrektor placówki zgodził się zaopiekować Wojtkiem i nie oddać go nikomu bez zgody dowódcy kompanii majora Antoniego Chełkowskiego. 15 listopada 1947 roku był dniem rozstania z Wojtkiem.

Żołnierze nie zapomnieli jednak o swoim towarzyszu broni. Wielokrotnie odwiedzali misia i, nie bacząc na obawy pracowników zoo, przekraczali ogrodzenie. Tak było do grudnia 1963 roku. Śmierć nie zatarła jednak pamięci o słynnym niedźwiadku. W Edynburgu znajduje się tablica ku czci Wojtka, a w sobotę, 7 listopada 2015 r. odsłonięto pomnik misia Wojtka. Statuetki misia znajdują się także w Imperial War Museum w Londynie oraz w Canadian War Museum w Ottawie.


Pomnik Wojtka w Krakowie, Park Jordana. By Skabiczewski (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Krzysztof Głowacki


Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy