Żaba moczarowa – opis, występowanie i zdjęcia. Płaz żaba moczarowa ciekawostki

Żaba moczarowa, fot. Kacper Kowalczyk Żaba moczarowa, fot. Kacper Kowalczyk

Płazy mają ogromne zdolności przystosowawcze do środowiska, w którym żyją. Jedną z cech umożliwiających przetrwanie jest umiejętność zmiany barwy ciała. Żaba moczarowa potrafi to, jak żadne inne zwierzę. Z tą małą różnicą, że płaz ten zmienia barwę z brązowej na niebieską, by w okresie godowym spodobać się wybrance bądź wybrankom losu. Mimo tego batracholodzy zaliczają żabę moczarową  do grupy żab brunatnych.


Z brązowego niebieski i na odwrót

Żaba moczarowa (Rana arvalis) dorasta do około 8 cm długości ciała bez względu na płeć. Może ważyć 8-30 gramów przy czym samce są cięższe od samic. Ogólnie ciało żaby ma delikatną budowę i pokryte jest cienką i gładką skórą. Ta tworzy fałdy grzbietowe przebiegające od głowy w stronę części ogonowej. Charakterystycznym dlań są okrągłe, czarne plamy na brzeżnych okolicach ciała, dzięki czemu poza okresem godowym można ją odróżnić od żaby trawnej. Oba gatunki są bowiem do siebie bardzo podobne. Ale kiedy nadchodzi wiosna, wtedy żaby moczarowe dają o sobie znać na różne sposoby i można je odróżnić od wspomnianych wyżej trawnych kuzynek bez problemu. Zacznijmy od melodii. Płazy gromadzą się w większych lub mniejszych zbiornikach wodnych w ogromnych ilościach. Samce powiększają swoje rezonatory, przez co sprawiają wrażenie większych niż w rzeczywistość, a na skórze obserwowane są dodatkowe fałdy. Tak przygotowane osobniki rozpoczynają swój koncert roznoszący się na dalekie odległości, tylko po to, żeby zwabić samice do miejsca rozrodu. Kolejnym ważnym elementem jest zmiana szaty godowej. Płaz z brązowego staje się niebieski. Niektórzy nawet zauważają obecność liliowego odcienia w niebieskim ubarwieniu. W ten sposób każdy, nawet początkujący obserwator przyrody, jest w stanie odróżnić samca od samicy. Im temperatury wyższe, tym samce mają bardziej niebieskie ubarwienie. Takie zgrupowania wyglądają niesamowicie, zwłaszcza na fotografiach. Ten spektakl przyrody serwowany przez żaby moczarowe to istne misterium będące dla niektórych takim samym wyznacznikiem nabierającej rozpędu wiosny, jak klangor żurawi czy pierwsze bociany białe na gniazdach.

Gdzie można żaby moczarowe spotkać, by nacieszyć się ich widokiem oraz koncertem? Żaba lubi przebywać na brzegu płytkich zbiorników, pośród przybrzeżnych zarośli oraz tego, co tworzą rośliny toni wodnej pływające na tafli wody. Poza czasem godów nietrudno ją obserwować poza zbiornikami wodnymi. Należy do zwierząt wybitnie lądowych i wykazuje aktywność dzienną. Może przetrwać w nawet bardzo suchych warunkach środowiska. Podobno jest jeszcze bardziej „suchym” płazem niż żaba trawna, co oznacza tyle, że może przetrwać w lasach iglastych (suchych borach sosnowych) oraz lasach mieszanych lub polanach śródleśnych. Zasięg jej występowania rozciąga się od zachodniej Europy po Rosję oraz Kazachstan. A z południa na północ zasiedla środowiska od obszaru Morza Śródziemnego po koło podbiegunowe. W sen zimowy zapada w październiku kryjąc się w norkach po myszach, zagłębieniach terenu lub stertach gałęzi czy liści. Pobudka następuje w marcu, i wtedy też zwierzęta od razu przystępują do swoich wiosennych powinności.


Samce żaby moczarowej w szacie godowej. Frank Liebig [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy