EPI. RANKING EPI. INDEKS EPI. Wskaźnik wydajności środowiskowej
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Ranking EPI: duży awans Polski w ekologicznym rankingu

Ranking EPI: duży awans Polski w ekologicznym rankingu

fot. dreamstime
fot. dreamstime

Aż o 40 miejsc skoczyła Polska w nowym rankingu EPI (Environmental Performance Index – wskaźnik wydajności środowiskowej) – klasyfikacji zielonych państw przygotowywanej co dwa lata przez naukowców z uniwersytetów Yale i Columbia.

Obecnie zajmujemy 22. pozycję wśród 132 krajów umieszczonych w zestawieniu. W porównaniu z poprzednim rokiem, gdzie zajmowaliśmy 63 pozycję Polska awansowała aż o 40 oczek! Najmniej punktów przyznano nam za gospodarkę wodną i wpływ rolnictwa na środowisko, jednak sporo nadrobiliśmy w kwestii jakości powietrza i emisji dwutlenku węgla.

W rankingu EPI brane są pod uwagę osiągnięcia w dwóch bardzo szerokich dziedzinach ochrony środowiska: zmniejszenie negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi oraz promocja zrównoważonego wykorzystania naturalnych zasobów. Do analizy wykorzystuje się 25 wskaźników w obrębie sześciu różnych kategorii: stan przyrody, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie wody, wydajność naturalnych zasobów, bioróżnorodność gatunków i siedlisk oraz zmiany klimatu.

W tegorocznym zestawieniu palmę pierwszeństwa dzierży Szwajcaria, która dzięki rezygnacji z nieodnawialnych źródeł energii osiąga znaczące sukcesy w redukcji gazów cieplarnianych. Za Szwajcarią znajdują się Łotwa, Norwegia, Luksemburg i Kostaryka. Zwycięzca ostatniej edycji – Islandia spadła na 13 miejsce.

Najmniej o środowisko dba Irak. Niewiele lepiej w tej dziedzinie radzi sobie Uzbekistan, Turkmenistan, Uzbekistan czy Kazachstan.

Najlepiej oddycha się w Europie

W klasyfikacji dotyczącej jakości powietrza wygrywa Europa. Po przeciwnej stronie jest Azja Południowa: w Bangladeszu, Nepalu i Pakistanie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Jednak najgorzej oddycha się w Indiach, które plasują się na ostatniej pozycji – z wynikiem 3,72 na 100. Okazuje się, że poziom zanieczyszczenia w najgęściej zaludnionych regionach północnych Indii przekracza normę ustanowioną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od trzech do nawet pięciu razy. Według Anumity Roychowdhury, dyrektorki Indyjskiego Centrum Nauki i Środowiska, za tragiczną jakość powietrza winę ponosi głównie transport i samochody, których liczba w rozwijających się Indiach rośnie w zastraszającym tempie, a także przemysł oparty w głównej mierze na węglu.

Niewiele lepiej wypadają Chiny i kilka krajów Afryki: Senegal, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria.

Environmental Performance Index, czyli wskaźnik wydajności środowiskowej, to klasyfikacja zielonych państw przygotowywana co dwa lata przez naukowców z uniwersytetów Yale i Columbia.

Ranking EPI

Źródło: https://epi.yale.edu/

Ekologia.pl
4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments