Bioróżnorodność w Polsce. Różnorodność biologiczna
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Różnorodność biologiczna na portalu www.ppbio.pl

Różnorodność biologiczna na portalu www.ppbio.pl

Różnorodność biologiczna  na portalu www.ppbio.pl
Różnorodność biologiczna na portalu www.ppbio.pl
Różnorodność biologiczna na
 
portalu www.ppbio.pl

Projekt pt. „Międzypokoleniowa wymiana wiedzy o bioróżnorodności Polski” korzysta z dofinansowania w kwocie 206 798 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Projekt pt. „Międzypokoleniowa wymiana wiedzy o bioróżnorodności Polski” jest realizowany przez Partnerstwo: Bielawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundację ECO-INNOVA we Wrocławiu oraz Gimnazjum Ekologiczne nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielawie. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym w ramach projektu Polskim Portalem Bioróżnorodności www.ppbio.pl oraz Polską Mapą Bioróżnorodności.

Różnorodność biologiczna to termin, którym posługujemy się, aby oddać całe bogactwo świata przyrody: zwierzęta, rośliny, ich siedliska oraz geny. Ponieważ różnorodność biologiczna i środowisko fizyczne wzajemnie na siebie oddziałują, możliwe jest powstawanie ekosystemów, dzięki którym żywe organizmy – między innymi ludzie – mogą w ogóle żyć. Nie jesteśmy w stanie przetrwać w oderwaniu od przyrody, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Generowane przez człowieka oraz zachodzące w szybkim tempie obecne zmiany klimatu mają negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Według raportu Komisji Europejskiej obecnie na całym świecie liczba i różnorodność zwierząt oraz roślin ulega redukcji szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Zgodnie z najnowszymi szacunkami dwie trzecie naturalnych ekosystemów znajduje się w fazie zaniku. Czerwona lista zagrożonych zwierząt i roślin, która jest publikowana corocznie przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) zaprezentowała ostatnio największą dotychczas liczbę gatunków znajdujących się w obliczu wymarcia. Zmiany te niosą ze sobą poważne implikacje dla gospodarki, bezpieczeństwa i zdrowia. W Europie obserwujemy oznaki załamania się zasobów ryb, eutrofizacji Bałtyku, niszczenia gleb, defragmentyzacji ekosystemów (m.in. przez autostrady, urbanizację), powodzie oraz wymieranie dzikich zwierząt. Podwyższenie temperatury Ziemi o 1°C spowoduje wymarcie przynajmniej 10% gatunków żyjących na naszej planecie.

Dlatego powstał nasz projekt, którego celem jest wzrost świadomości społecznej nt. bioróżnorodności Polski i edukacja w tej dziedzinie w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi i ekonomiczną wartością ekosystemów.

Na Polskim Portalu Bioróżnorodności www.ppbio.pl zostały umieszczone relacje z warsztatów: zdjęcia, artykuły z obserwacji przyrody, informacje o bioróżnorodności Polski, zmianach klimatycznych i ekonomicznych wartościach ekosystemów.

W ramach projektu powstała również Polska Mapa Bioróżnorodności, na której wszystkie gimnazja z Polski mogą zaznaczyć miejsce odbycia warsztatów różnorodności biologicznej, a na Polskim Portalu Bioróżnorodności pochwalić się podejmowanymi działaniami na rzecz ochrony bioróżnorodności Polski, doświadczeniami z obserwacji przyrody, organizowanymi konkursami, zdjęciami, filmami, artykułami o zwierzętach i roślinach oraz rezultatami tych działań.

Ponadto na portalu zostały zaprezentowane informacje o dobrych praktykach jakie są stosowane w zakresie różnorodności biologicznej i ekonomicznych wartościach ekosystemów w:

  • Polsce- Ochrona różnorodności biologicznej, Działania przedsiębiorstw na rzecz ochrony bioróżnorodności w Polsce;
  • Norwegii- Norwegowie w zgodzie z naturą, Ochrona środowiska jako nieodzowny element norweskiej polityki międzynarodowej, Działalność Norwegii na rzecz klimatu, Norwegia w międzynarodowej współpracy środowiskowej na rzecz różnorodności biologicznej, Dokonania norweskiego rządu na rzecz ochrony środowiska, Podatki ekologiczne w Norwegii, Pojazdy elektryczne w Norwegii;
  • Islandii- Bioróżnorodność w Islandii i działania na rzecz jej ochrony, Islandia jako jedno z najzdrowszych państw świata,  Energia geotermalna na Islandii;
  • Lichtensteinie.

W ramach projektu od września do grudnia 2014r. przeprowadzono  17 warsztatów różnorodności biologicznej w formie zajęć pozalekcyjnych, w których brali udział mentorzy z Bielawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i młodzież z Gimnazjum Ekologicznego nr 3 pod opieką nauczycieli biologii oraz pracowników z placówek edukacyjno-dydaktycznych. Program warsztatów obejmował następujące tematy:

  • podstawową wiedzę dotyczącą bioróżnorodności,
  • bioróżnorodność w mieście,
  • różnorodność biologiczną miasta Bielawy zaprezentowaną podczas warsztatów o charakterze plenerowym w Ogrodach Działkowych „Radość” w Bielawie,
  • czy bioróżnorodność dotyczy miast,
  • Konwencję o różnorodności biologicznej,
  • motywy ochrony bioróżnorodności,
  • faunę i florę Polskich Parków Narodowych,
  • Krajową Strategię Ochrony Bioróżnorodności,  
  • bioróżnorodność w rolnictwie.

Przeprowadzone zostały również 3 dniowe warsztaty praktycznego poznawania przyrody w parkach woj. dolnośląskiego- w Parku Narodowym Gór Stołowych, w Parku Krajobrazowym Gór Sowich oraz w Karkonoskim Parku Narodowym.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym w ramach projektu Polskim Portalem Bioróżnorodności www.ppbio.pl.

Artykuł sponsorowany

4.6/5 - (9 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo ciekawe zagadnienia:)