Kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza i wkraczamy w okres jesienno-zimowy, wówczas szczególnie aktualny staje się temat smogu. Czym jest smog? Skąd się bierze i co sprawia, że stanowi realne niebezpieczeństwo dla ludzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Jedno jest pewne – to właśnie smog jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia ludzi, dlatego warto wiedzieć czym w rzeczywistości jest i jak można z nim walczyć.

Smog to nic innego jak nienaturalnie wysokie stężenie różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza, na które składają się m.in. dym, niekorzystne dla zdrowia gazy oraz para wodna. W praktyce wiele osób utożsamia smog z charakterystyczną, szarą chmurą unoszącą się nad miastami i wsiami, którą można zaobserwować najczęściej w sezonie grzewczym, czyli późną jesienią i zimą. Nic więc dziwnego, że jego nazwa jest zlepkiem dwóch angielskich słów: „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła).
Z czego składa się smog?
Pod względem składu wyróżnia się następujące rodzaje smogu:
• smog londyński – to inaczej smog kwaśny, który występuje, gdy w powietrzu kumuluje się bardzo dużo zanieczyszczeń w zimne, bezwietrzne dni;
• smog fotochemiczny – mniej znany rodzaj smogu, który pojawia się głównie latem.
Może wystąpić w bardzo ciepłe i słoneczne dni, gdy temperatura przekracza 25°C, a w miastach panuje duże natężenie ruchu, co wpływa na wyższe stężenie szkodliwych cząsteczek przedostających się do atmosfery. Smog fotochemiczny to inaczej smog typu Los Angeles.
To właśnie w tym mieście bowiem, problem tego rodzaju smogu pojawił się na dużą skalę po raz pierwszy.
Co do zasady, skład smogu to najczęściej połączenie takich zanieczyszczeń jak choćby:
• pyły zawieszone – niebezpieczne dla płuc cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 i 2,5 mikrometrów;
• metan;
• arsen i inne niebezpieczne dla zdrowia pierwiastki;
• dwutlenek siarki;
• ozon, tlenki azotu, tlenek węgla i amoniaku;
• ołów, kadm czy nikiel oraz inne metale ciężkie.
W składzie smogu, który najczęściej występuje w Polsce można znaleźć przede wszystkim pyły PM10
i PM2,5, azot, siarkę, tlenki węgla i benzo(a)piren.
Smog – skąd się bierze?
Na powstawanie smogu największy wpływ ma szkodliwa dla środowiska działalność człowieka, choć pewne warunki atmosferyczne, jak choćby bezwietrzna aura, mogą dodatkowo sprzyjać powstawaniu szkodliwej chmury zanieczyszczeń.
Smog to przede wszystkim różnego rodzaju spaliny, które pochodzą głównie z gospodarstw domowych – zwłaszcza ze starych pieców opalanych węglem. Nie oznacza to jednak, że piece gazowe nie emitują szkodliwych dla środowiska substancji – przeciwnie, one również niekorzystnie wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy, choć nie w takim stopniu jak przestarzałe już i w wielu miejscach nielegalne „kopciuchy”. Na tworzenie się chmury zanieczyszczeń wpływa również przemysł – zwłaszcza chemiczny, spożywczy czy elektromechaniczny. Na tym jednak nie koniec, gdyż smog to również efekt uboczny rolnictwa i transportu – opryski, a także benzyna i ropa skutecznie zanieczyszczają powietrze podobnie jak opony, które ścierają się w czasie jazdy czy nawierzchnia nadmiernie eksploatowana przez miliony pojazdów w Polsce.
Jak chronić się przed smogiem?
Ochrona siebie i swoich bliskich przed negatywnymi skutkami smogu bez wątpienia nie jest łatwa.
Aby zminimalizować jego wpływ na zdrowie, warto jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
• zainwestuj w oczyszczacz powietrza – w odczuwalny sposób poprawi jakość powietrza
w Twoim domu, oczyszczając je nie tylko ze smogu, ale też z bakterii, wirusów, alergenów (kurzu, sierści, pleśni) i gazów. W poszukiwaniu odpowiedniego modelu koniecznie zajrzyj na: https://www.philips.pl/c-m-ho/oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza/oczyszczacze-smog.
• staraj się nie przebywać w miejscach, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe. W tym czasie również nie otwieraj okien – wietrzenie mieszkania pozostaw na inną, bardziej sprzyjającą porę;
• przesiądź się na komunikację miejską – tramwaj, autobus, metro czy rower to świetne alternatywy dla samochodu. Dzięki temu emisja spalin jest mniejsza, co korzystnie wpływa na jakość powietrza w Twoim mieście;
• stawiaj na zieleń – rośliny to naturalne filtry, dlatego warto inwestować w zieleń i sięgać po nią w swoim domu. Skrzydłokwiat czy zamiokulkas to tylko przykładowe rośliny wpisane na listę NASA które rewelacyjnie oczyszczają powietrze z toksyn i za sprawą soczyście zielonego koloru, przynoszą ulgę zmęczonym oczom;
• uprawiaj sport i spaceruj wyłącznie w terenach zielonych – jeśli jesteś fanem joggingu, unikaj biegania w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu. Zamiast tego, wybierz się do lasu, pobliskiego parku, na siłownię lub zainwestuj w bieżnię domową.
art.sponsorowany