Czym są firmy ekologiczne?

Firma eko to takie przedsiębiorstwo, które dba o środowisko. Jakie są najczęstsze ekologiczne działania firm i dlaczego warto je wprowadzić?żarówkafot.shutterstock
Firmy ekologiczne to przedsiębiorstwa przyjazne planecie. Ich działania mogą być podyktowane obowiązującymi przepisami, chęcią ochrony przyrody czy też względami PR-owymi. Sprawdź, jak działają firmy ekologiczne w Polsce i jakie rozwiązania warto wdrożyć w przedsiębiorstwie.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost świadomości społeczeństwa. Jednym z jego skutków jest przykładanie coraz większej wagi do kwestii dbałości o środowisko. Dla wielu osób ważna stała się praca w firmie, która w dobie kryzysu klimatycznego prowadzi działania ekologiczne.

Wprowadzanie nowych rozwiązań w przedsiębiorstwach pozytywnie wpływa na wizerunek marki i może przyczynić się do zwiększenia jej popularności także wśród konsumentów. Działania ekologiczne w firmie mogą wynikać z obowiązujących przepisów i chęci zbudowania dobrego PR-u, jednak coraz częściej ich wprowadzenie jest kwestią troski o środowisko i świadomości przedsiębiorców. Firmy ekologiczne decydują się na wprowadzanie prostych rozwiązań oraz nowych, często kosztownych technologii, które umożliwiają im dbanie o planetę.
Certyfikat ekologiczny dla firm

Coraz większy odsetek kontrahentów docenia działania mające na celu walkę z kryzysem klimatycznym, a certyfikat ekologiczny dla firm przynosi przedsiębiorcom korzyści wizerunkowe. Jak go zdobyć?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że istnieją różne certyfikaty dla firm ekologicznych. Nie są one zarezerwowane wyłącznie dla żywności - mogą zostać przyznane przedsiębiorstwom z dowolnego sektora. By zdobyć certyfikat eko firmy lub produktu, należy spełnić zasady, które określone zostały przez podmiot zajmujący się wystawianiem go. Najczęściej spotykane certyfikaty to:
•    Etykieta Nordic Ecolabel,
•    FSC,
•    OK Compost Industrial, OK Compost HOME,
•    LFGB,
•    SGS,
•    FDA,
•    oznaczenie do kontaktu z żywnością.

Przykładowe działania ekologiczne w firmie

Przedsiębiorcy dbają o środowisko na różne sposoby. Jakie działania ekologiczne w firmie można podjąć, by zatroszczyć się o planetę? Dobrym pomysłem jest wdrażanie nowych praktyk metodami małych kroków. Oto najczęstsze zasady, których przestrzegają eko firmy:
•    segregowanie śmieci,
•    oszczędzanie wody,
•    zmniejszenie ilości odpadów, np. powstałych w procesie produkcji,
•    oszczędzanie energii elektrycznej poprzez m.in. gaszenie światła i wyłączanie nieużywanego sprzętu, a także wybór energooszczędnych urządzeń,
•    wykorzystywanie materiałów przyjaznych środowisku,
•    oszczędzanie papieru przez wystawianie faktur elektronicznych lub - w przypadku dokumentów w formie papierowej - obustronne zadrukowywanie kartek.

Większość wspomnianych ekologicznych działań firm przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla samych przedsiębiorców, którzy dzięki nim zmniejszają swoje rachunki.
Część firm decyduje się także na edukowanie personelu w zakresie ekologicznych rozwiązań oraz inne kroki, np. zamontowanie filtrów do wody na kranach, dzięki czemu zmniejsza się ilość odpadów produkowanych przez pracowników.

Polskie firmy ekologiczne

Z raportu „Zielona energia w MŚP. Pod lupą” wynika, że większość małych i średnich firm ekologicznych w Polsce wykazuje tego rodzaju inicjatywy ze względu na obowiązujące przepisy. Aż 26 proc. badanych przedsiębiorstw nie dba o środowisko ze względu na fakt, że nie jest to dla nich korzystne biznesowo, z kolei 20 proc. właścicieli firm podejmuje działania tego rodzaju z uwagi na chęć poprawy wizerunku.

Należy jednak podkreślić, że ekologiczne firmy w Polsce zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są aktywności mające pozytywny wpływ na środowisko. Aż 93 proc. ich właścicieli deklaruje, że są świadomi wpływu ich branży na planetę. Najczęstsze działania to te, których wymaga prawo - segregację śmieci prowadzi się w 99 proc. przedsiębiorstw, zaś o ich utylizację dba 97 proc. firm.

Niezależnie od tego, jakie są powody podejmowanych przez przedsiębiorców aktywności proekologicznych, należy docenić sam fakt ich realizacji. Eko firmy wzbudzają zaufanie klientów, a prowadzone przez nie działania pozytywnie wpływają na planetę.


art. sponsorowany

Ocena (4.2) Oceń: