Czym zajmuje się groomer? Na czym polega praca groomera?

Czy groomer to to samo, co fryzjer dla psów? Niekoniecznie, choć w wielu przypadkach odpowiedź ta faktycznie będzie trafna, choć znacznie zawężona. Na szerokim rynku usług znalazło się dziś bowiem miejsce dla profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją i estetyką zwierząt. Z czym wiąże się ten niezwykły zawód i dla kogo może być idealnym wyborem?



Groomerzy specjalizują się w kosmetyce zwierząt. Źródło: shutterstockGroomerzy specjalizują się w kosmetyce zwierząt. Źródło: shutterstock
  1. Kim jest groomer?
  2. Historia groomingu
  3. Na czym polega praca groomera?
  4. Gdzie pracuje groomer?
  5. Jak zostać groomerem?
Słowo „groomer” pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do czasownika „groom” czyli „przygotowywać, szczotkować, oporządzać”. Okazuje się, że zwierzęta mogą wymagać dość sporo zabiegów na pograniczu zdrowia i… urody!

Kim jest groomer?


Profesjonalny groomer to osoba zawodowo zajmująca się pielęgnacją zwierząt. Chodzi o zabiegi nie odnoszące się ściśle do chorób, które są specjalizacją weterynarza, ale dotyczące sfer higieny i prezencji i pozytywnie wpływające na zdrowie czworonogów. Najczęściej „klientami” są oczywiście psy, które nie na darmo nazywa się najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Groomerzy mogą jednak również specjalizować się także w obsłudze koni, zwłaszcza wykorzystywanych do pokazów i zawodów, a nawet kotów. Te ostatnie bywają najbardziej problematycznymi usługobiorcami!

Groomer z jednej strony spełnia zachcianki właścicieli zwierząt odnośnie wyglądu ich pupilów, z drugiej zaś zajmuje się uzasadnionymi zabiegami poprawiającymi komfort życia czworonogów i chroniącymi ich przed różnymi chorobami skóry, uszu, jamy ustnej czy genitaliów. W bardzo wielu przypadkach groomerzy wyręczają nas z obowiązków pielęgnacyjnych, które wydają się nam zbyt trudne, nieprzyjemne lub pracochłonne. W zależności od rasy, trybu życia i wieku psa, wizytę u groomera poleca się dziś nawet raz na 4-8 tygodni.

Historia groomingu


Mogłoby się wydawać, że grooming jest kaprysem współczesnego społeczeństwa, które lubi wydawać pieniądze nierzadko z czystej próżności. W rzeczywistości człowiek wpadł na pomysł „upiększania” swych czworonożnych pupilów prawdopodobnie już przed tysiącami lat! Z chwilą, gdy przodkowie dzisiejszych psów stali się nieodłącznymi towarzyszami gospodarstw domowych zaczęliśmy je rozpieszczać. W średniowiecznej sztuce widać już psy i koty zamieszkujące dwory monarchów i arystokracji, które z czasem wyglądają na coraz bardziej zadbane.

W XVII w. na francuskich salonach pojawiły się pudle, a wraz z nimi potrzebni stali się pierwsi oficjalni groomerzy dbający o należytą prezencję psiej burżuazji. Fundowano im kąpiele siarkowe dla zabicia pcheł, a na głowach stwarzano fryzury imitujące popularne damskie uczesania, łącznie z kokardami! Moda na zadbane zwierzęta stopniowo zataczała coraz szersze kręgi, aż w XIX w. zaczęto oficjalnie mówić o zdrowotnych aspektach groomingu, np. regularnych kąpieli psów. Kolejne stulecie przyniosło już rozwój całego biznesu analogicznego do salonów fryzjerskich i kosmetycznych, ale skoncentrowanych przede wszystkim na psach. Na początku częstym problemem bywał brak stosownych narzędzi i warunki niesprzyjające samopoczuciu czworonogów, ale z czasem nowe technologie wyraźnie podniosły poziom usług.

Warto podkreślić, że nie bez znaczenia okazała się tendencja do sztucznego tworzenia nowych ras, które wymagają coraz więcej wsparcia i pielęgnacji ze strony człowieka. Pudle na przykład pozbawione są naturalnej zdolności do zrzucania sierści, więc muszą być odpowiednio wspomagane strzyżeniem. Co ciekawe, zdaniem obserwatorów, grooming dość dobrze odzwierciedla ewolucję ludzkiej mody – w ostatnich dekadach psom coraz częściej funduje się np. modne boby, warkoczyki czy kucyki!
Do obowiązków groomera należy również mycie psów. Źródło: shutterstock

Na czym polega praca groomera?


Do podstawowych usług oferowanych przez groomerów należy ciepła kąpiel czworonogów. Jej celem jest niwelacja nieprzyjemnych aromatów i zabrudzeń sierści, ale także prewencja infekcji bakteryjnych, grzybicznych i pasożytniczych. Stosowne preparaty pomagają pozbyć się pcheł, ale także łagodzą ewentualne problemy skórne czy ułatwiają rozczesywanie gęstych pukli.
Rasy długowłose dodatkowo poddaje się regularnemu strzyżeniu, które ma znaczenie estetyczne, ale i praktyczne - np. usuwa nadmiar sierści znad oczu lub okolic genitaliów. Wizyta w salonie zazwyczaj obejmuje również obcinanie lub piłowanie pazurów, czyszczenie zębów i uszu oraz wyczesywanie, a w niektórych przypadkach nawet golenie do nagiej skóry. Rasy, które nie zrzucają sierści wymagać też mogą strippingu, czyli ręcznego usuwania martwych włosów.

W swojej pracy groomer posługuje się szerokim wachlarzem narzędzi – od maszynek elektrycznych po nożyce, szczotki, grzebienie czy pilniki. Zabiegi wykonywane są zazwyczaj w odpowiednio do tego przygotowanych łazienkach oraz na specjalnych stołach zapewniających groomerowi łatwy dostęp do „pacjenta”.

W nieco bardziej ekskluzywnym wydaniu grooming obejmuje również tworzenie wyszukanych cięć i fryzur, które znajdują zastosowanie np. na wystawach psów czy konkursach. Groomer musi wiedzieć, jakie uczesania wymagane są dla określonych ras psów. Rasy takie jak pudel, owczarki węgierskie czy Puli wymagają też specjalnego skręcania sierści w dekoracyjne i funkcjonalne sznurki. Czasami ukoronowaniem całej procedury są również zdobne akcesoria, farbowanie sierści, a nawet aplikacja perfum!
Tabela przedstawiająca możliwy zakres pracy groomera; opracowanie własne

Gdzie pracuje groomer?


Groomer może być niezależnym usługodawcą prowadzącym własny biznes, a nawet oferującym wizyty domowe. Coraz częściej usługi pielęgnacyjne oferowane są jednak w ramach większych salonów, a nawet klinik weterynaryjnych. Ponadto groomerzy zatrudniani bywają przez profesjonalnych hodowców, a także azyle dla zwierząt.
Psi grooming czasami realizuje dość śmiałe wizje estetyczne. Źródło: shutterstock

Jak zostać groomerem?


Praca groomera nie wymaga posiadania wyższego wykształcenia ani żadnej kierunkowej szkoły. Do zawodu przygotowują kursy specjalistyczne, z których większość kończy się egzaminem praktycznym i uzyskaniem stosownego certyfikatu. W zależności od jednostki organizującej szkolenie mogą one być krótsze lub dłuższe, w różny sposób rozbudowane.

Generalnie od groomera wymaga się przede wszystkim pozytywnego podejścia do zwierząt, idealnie nawet wielkiej sympatii dla psów i kotów. Nie wszystkie czworonogi z ochotą poddają się zabiegom, więc cierpliwość, empatia i znajomość natury psa są bardzo wskazane. Idealny kandydat powinien też posiadać zdolności manualne i być wolnym od alergii na sierść. Poza tym wygodą jest posiadanie prawa jazdy i dyspozycyjność do pracy popołudniami oraz w weekendy. Groomerzy powinni również być kreatywni i chętni do nauki, choćby z zakresie nowych kosmetyków czy problemów weterynaryjnych, które można rozwiązać odpowiednią pielęgnacją.
Jest to profesja ciekawa, pełna kontaktów z ludźmi i ich pupilami, ale nierzadko wymagająca fizycznie i psychicznie. Dobry groomer jest jednak w stanie zyskać szerokie grono zadowolonych klientów, zapewniając sobie atrakcyjne zarobki i satysfakcję z wykonywanej pracy.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “What Does a Dog Groomer Do?” Mary Hope Kramer, https://www.thebalancecareers.com/dog-groomer-career-profile-125618, 4/05/2022
2. “Pet groomer” AG Careers, https://www.agcareers.com/career-profiles/pet-groomer.cfm, 4/05/2022
3. “ISCC Certified Professional Pet Groomer (ICPG)” ISCC, https://www.iscceducation.com/professional-groomer.html, 4/05/2022
4. “Reasons Why Professional Pet Grooming is a Great Career” Merryfield School of Pet Grooming, https://www.merryfield.edu/professional-pet-grooming-great-career/, 4/05/2022
5. “THE HISTORY OF PET GROOMING” Madeline Bright Ogle, https://petgroomer.com/history-of-grooming/, 4/05/2022
6. “A History of Professional Pet Grooming” Jennifer Bishop-Jenkins, https://lovefurdogs.com/illinois-professional-pet-groomers-association/history/, 4/05/2022

Ocena (3.1) Oceń: