Ekologiczna wyprawka szkolna - informacje i porady

Zaczyna się rok szkolny. Najwyższa pora zacząć kompletować wyprawkę szkolną, a przy okazji warto skorzystać z kilku prostych zasad. Dzięki nim nie tylko można zaoszczędzić nieco grosza w portfelu ale także przyczynić się do ochrony środowiska.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Idziemy na zakupy
  2. Długopisy i mazaki ekologiczne?
  3. Designerskie eko-gadżety
  4. Wybieraj mądrze lub zrób to sam

Idziemy na zakupy

Zanim wybierzemy się na zakupy warto przejrzeć artykuły, które pozostały z poprzedniego roku szkolnego. Często będą to rzeczy, które nadają się do użytku. Na przykład długopisy, linijki lub zeszyty kupione „na zapas”. Dzięki temu nasza lista zakupów nieco się skróci, a uchronimy się przed zbędnymi wydatkami. Taki przegląd można zrobić razem z dziećmi – będzie to dobry element edukacji ekologicznej. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów i jakie produkty powinniśmy wybrać aby były na prawdę ekologiczne?

Przede wszystkim starajmy się wybierać towary wysokiej jakości, które będą służyć przez cały rok szkolny a może nawet kilka lat. Produkty jednorazowe np. popularne plastikowe pisaki możemy zastąpić takimi, w których wkład jest wymienny lub można ponownie go napełnić. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, z czego wykonane są przybory szkolne. W ostatnim czasie producenci coraz częściej i chętniej sięgają po materiały z recyklingu czy surowców odnawialnych. W taki sposób na sklepowych półkach znajdujemy ekologiczne zeszyty, teczki, plecaki a nawet długopisy. Zeszyty, notatniki i bloki wyprodukowane z makulatury są powszechnie znane.

Ale na rynku dostępne są też wykonane z papieru bananowego. Zeszyt wyprodukowany jest w 80 proc. z makulatury, a w 20 proc. z odpadów z produkcji żywności z bananów. Dodatkowo zeszyt przyjemnie pachnie, a na kartkach widać „kawałki” bananowca. Jeżeli chcemy mieć coś oryginalnego możemy kupić też „muzyczny” kołonotatnik. W sklepach internetowych dostępne są zeszyty, w których okładka wykonana jest z płyty winylowej.

Długopisy i mazaki ekologiczne?

Oprócz artykułów papierniczych w każdej wyprawce muszą znaleźć się kolorowe mazaki i długopisy. Mogłoby się wydawać, że znalezienie tych produktów będzie nie lada wyzwaniem – nic bardziej mylnego. Również i tu producenci miło nas zaskakują. Ekodługopisy są zrobione z materiałów przetworzonych (papier, plastik). Dostępne są również długopisy, które całkowicie ulegają biodegradacji.

Wykonane są z specjalnego tworzywa Mater – Bi. Materiał jest produkowany ze skrobi kukurydzianej niemodyfikowanej genetycznie. Dzięki temu długopis ulega rozkładowi, nie uwalniając przy tym niebezpiecznych substancji. Dla bardziej wymagających producenci wymyślają artykuły biurowe zrobione z przedziwnych materiałów. W ten sposób możemy się stać posiadaczami długopisu zrobionego z alg lub części samochodowych, ołówków z banknotów czy piórnika z opon samochodowych.
fot. shutterstock

Designerskie eko-gadżety

Spójrzmy prawdzie w oczy – zdecydowana większość dzieci ma już telefony komórkowe,  a laptopy czy tablety nie są rzadkim widokiem na szkolnych korytarzach. Korzystając z tych urządzeń, trzeba je jakoś naładować. I tutaj z pomocą może przyjść plecak Array Solar Backpack, który nie tylko udźwignie ciężar książek, ale przy pomocy 10-watowego panelu fotowoltaicznego  naładuje komórkę, aparat fotograficzny, tablet albo laptopa. Plecak posiada również akumulator o dużej pojemności, który może podwoić czas pracy laptopa i wodoodporną powłokę wykonaną z przetworzonych butelek PET.

Wydaje się, że plecak ma same zalety, może dlatego jest tak drogi. Bo za przyjemność posiadania tego eko-gadżetu trzeba zapłacić około 400 dolarów.

Każde dziecko potrzebuje także kalkulatora. Dlaczego, więc nie wybrać takiego, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska? Producent aparatów Canon wypuścił linię kalkulatorów, które zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu - ze starych aparatów czy drukarek. Urządzenie wyposażono także w zasilaną energią słoneczną konstrukcję. Cena: od 10.99 do 15.99 dolarów.

Wybieraj mądrze lub zrób to sam

Kupując artykuły dla naszych pociech powinniśmy wybierać nietoksyczne produkty. Klasyczne kredki i ołówki możemy zastąpić nielakierowanymi. Naturalne gumki do ścierania nie zawierają sztucznych barwników i aromatów, a dużo bezpieczniejsze są kleje i korektory, które mają w swoim składzie wodę. Produkty te są zdrowsze. Należy pamiętać, że dzieci mają styczność z tymi artykułami przez wiele godzin.

Aby ułatwić wybór odpowiednich produktów, producenci umieszczają na nich znaki ekologiczne. Na artykułach wykonanych z drewna możemy znaleźć certyfikat FSC (Forest Stewardship Council). Kupując produkty z logiem FSC mamy pewność, że drewno z którego zostały wykonane pochodzi z lasu zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody i społeczności. Artykuły papiernicze mogą być oznaczone logiem Paper by Nature. Promuje on przyjazną środowisku praktykę przetwarzania papieru. Oprócz tych znaków na opakowaniach powinny znajdować się informację o tym, że użyto do produkcji makulaturę. Dodatkowo na stronach internetowych niektórych firm znajdziemy dokładny opis przebiegu produkcji oraz użytych do tego celu materiałach.

Nie po wszystkie artykuły musimy chodzić do sklepu – możemy je zrobić sami! Do wykonania piórnika wystarczy kawałek materiału, igła z nitką i trochę chęci. Taka praca może okazać się świetną zabawą dla nas i naszych dzieci, a jednocześnie zrobimy coś bardzo oryginalnego.

Wybór przyborów szkolnych jest ogromny. Ekologiczne artykuły coraz częściej wypierają te zwyczajne. Ale warto pamiętać, że wybierając takie produkty pomagamy chronić środowisko. Takie zakupy możemy potraktować jak lekcję zasad ekologicznych dla naszych dzieci.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.1) Oceń: