Euro 2012: zwierzęta wytypują wyniki meczów

fot. dreamstimefot. dreamstime

Często się mówi o wyjątkowej „intuicji” zwierząt. Bo któż nie pamięta Paula – sprytnej ośmiornicy, która zasłynęła dwa lata temu trafnością typowania wyników podczas mundialu w RPA. Także i w tym roku zwierzęta będą typować wyniki meczów zbliżających się mistrzostw Europy. Czy nieżyjący już Paul będzie miał godnego następcę? O tym przekonamy się w czerwcu.Modę na typowanie wyników przy pomocy zwierząt wylansował głowonóg z Niemiec. Sprytna ośmiornica Paul „przewidywała” zwycięzcę poprzez wybranie przekąski z odpowiednio oznaczonego plastikowego pojemnika umieszczonego na dnie akwarium. Na każdym pojemniku znajdowały się flagi drużyn piłkarskich. W zależności od tego, z którego pojemnika Paul wziął przekąskę, ta drużyna typowana była na zwycięzcę meczu. Mieszkaniec akwarium w Oberhausen odgadł wyniki wszystkich siedmiu spotkań reprezentacji Niemiec w trakcie mistrzostw w 2010 roku.W tym samym roku miłośnicy sportu w trakcie XVI Azjatyckich Igrzysk w Kantonie także mieli swoje maskotki – 12 słodkich pand, pełniło rolę wyroczni, a każda z nich typowała wyniki innej specjalności. I tak Bosi, nazywana przez katalońskie media „inteligentna i szybka” przepowiadała wyniki sztuk walki, a panda Hui Hui specjalizowała się w pływaniu i w skokach z trampoliny. W jaki sposób zwierzęta typowały wyniki rozgrywek? Metoda przepowiedni jest podobna do tej, którą stosowała ośmiornica Paul. Panda, która miała dokonać wyboru, dostawała dwa rodzaje jedzenia – jeden smakołyk reprezentujący Chiny, drugi przedstawiający inny kraj. Wybrany przez zwierzę pokarm wskazywał zwycięzcę. Co ciekawe, w pojemniku z chińską flagą zawsze znajdował się bambus. A jak wiadomo bambus to podstawa ich diety.

Był też dwugłowy żółw o imieniu Magdalena, który „typował” rezultaty ubiegłorocznych mistrzostw świata w hokeju na lodzie, czy zezowaty opos Heidi z Niemiec, który wskazał zwycięzców tegorocznych Oskarów. Jakie zwierzęta będą typować wyniki meczów w trakcie zbliżających się mistrzostw Europy w Piłce Nożnej?

Słonica z krakowskiego zoo

Swojego „Paula” będą mieli podczas Euro 2012 zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. W Polsce będzie to 33-letnia słonica Citta z krakowskiego ogrodu zoologicznego, która w rywalizacji o tytuł sportowego „eksperta” pokonała osła i papugę. Słonica ma za sobą już pierwsze sukcesy bowiem trafnie przewidziała wynik finału Ligi Mistrzów wskazując zwycięzcę. Już 8 czerwca czeka ją kolejne zadanie. Słonica wskaże wówczas zwycięzcę meczu pomiędzy reprezentacjami Grecji i Polski, wybierając jabłko oznaczone flagą polską lub grecką. W przypadku, gdy wybierze trzecie jabłko – będzie to oznaczało remis. 
Słonica Citta z krakowskiego ogrodu zoologicznego, źródło: http://www.zoo-krakow.pl


Świnia, która „zagłębiła tajemnicę futbolu”

Natomiast wyniki naszym ukraińskim sąsiadom będzie przewidywać… świnia. Jednak niech was nie zmyli niepozorność tego zwierzęcia, bo zdaniem władz Kijowa „To wyjątkowa, obdarzona zdolnościami nadprzyrodzonymi, prawdziwa ukraińska świnia, która zagłębiła tajemnice futbolu. Codziennie w strefie kibica o godzinie 16:00 będzie typowała wyniki spotkań, które odbędą się tego samego dnia” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Zresztą Ukraińcy wiedzieli co robią przy wyborze sportowego „eksperta”, bowiem naukowcy udowodnili, iż świnia dysponuje intelektem porównywalnym do trzylatka, co zarazem stawia ją w czołówce świata zwierząt.
Ekologia.pl
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy