Ile zarabia ogrodnik? Dowiedz się, jakie są zarobki, warunki pracy, jej wady i zalety

Wbrew powszechnej opinii, ogrodnik nie zajmuje się wyłącznie podcinaniem trawnika i podlewaniem kwiatów. Takie osoby są często zatrudniane w szklarniach oraz ogrodach botanicznych. Zakres obowiązków i to ile zarabia ogrodnik, zależy od jego kompetencji i doświadczenia.ogrodnikfot. Mariia Boiko/shutterstock.com
Zawód ogrodnik

To ile zarabia ogrodnik, zależy w dużej mierze też od jego wykształcenia. Przygotowanie do zawodu można zacząć w szkole średniej branżowej albo w technikum. Ci ostatni mogą kontynuować naukę na studiach wyższych. W postępowaniu rekrutacyjnym brane pod uwagę są przedmioty: biologia, chemia lub matematyka.

Studia na kierunku ogrodnictwo prowadzi np. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie albo Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Absolwenci mają posiąść wiedzę i umiejętności z zakresu technologii produkcji ogrodniczej, ogrodnictwa zrównoważonego, zagospodarowania terenów zieleni, kształtowania krajobrazu i ochrony przyrody. A to daje im perspektywę pracy w dużych przedsiębiorstwach ogrodniczych, gdzie mają szansę wdrażać nowości naukowo-techniczne, np. metody nowoczesnej biotechnologii roślin.

Ponadto ogrodnicy mogą dostać zatrudnienie w specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych, zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego, instytutach i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoją wiedzę wykorzystali w prowadzeniu własnej firmy, świadczącej usługi i doradztwo ogrodnicze.

Warunki pracy ogrodnika

Ogrodnik najczęściej pracuje w terenie albo w szklarni. Prace trwają zwykle od wczesnej wiosny do później jesieni. Wtedy to dokonuje się nasadzeń, przygotowuje glebę do wysiewu, pielęgnuje rośliny i zbiera ewentualnie plony. Jesienią zadaniem ogrodnika jest zabezpieczenie ogrodu lub innego terenu zielonego przed mrozem oraz ochrona nasion i cebulek.

Z kolei w miesiącach zimowych ogrodnik może skupić się na planowaniu zagospodarowania terenu, doborze odpowiednich roślin i złożeniu zamówień. W terenie najwięcej ofert pracy jest oczywiście w ciepłych miesiącach. Wtedy też jest największe zapotrzebowanie na prace ogrodnicze.

Aktywność w szklarni zwykle jest stała i trwa cały rok. Oczywiście w zależności od gatunków zasadzonych roślin są miesiące bardziej i mniej intensywne.

W pracy ogrodnika bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów BHP. Pracownik powinien zostać przeszkolony w zakresie używania narzędzi mechanicznych i elektrycznych oraz wiedzieć, jak się zachować przy kontakcie ze środkami ochrony roślin oraz nawozami. Pracodawca powinien też dostarczyć pracownikowi niezbędną odzież ochronną.

Zalety pracy na stanowisku ogrodnika

Praca na świeżym powietrzu to główna zaleta bycia ogrodnikiem. Zamiast 8 godzin w zamkniętym biurze z klimatyzacją, można wdychać zapach kwiatów i cieszyć się zielenią.

Ogrodnictwo daje wiele możliwości samorozwoju i daje ogromną satysfakcję z pracy. Obserwowania jak ogród zmienia się w trakcie roku, jak kwitną zasiane rośliny to prawdziwa radość dla pasjonatów. Wiele osób projektujących ogrody ma poczucie, że tworzy unikalne piękno, a tym samym poprawia jakość życia osób je odwiedzających.

Codzienne przebywanie w naturze wśród zieleni skutecznie niweluje stres. Nawet jak w ciągu dnia dopadają nas nerwowe sytuacje, to mają znacznie mniejszy wpływ na nas niż praca biurowa. Aktywność w terenie wpływa też na kondycję i ogólne samopoczucie z racji przebywania w ciągłym ruchu.

Wady zawodu ogrodnika

Ogrodnik często musi wykonywać swoją pracę w każdym warunkach atmosferycznych: przy wietrze, podczas upałów, a niekiedy też w deszczu. W wielu przypadkach jest to też zajęcie wymagające dużego wysiłku fizycznego, ciągłego schylania się albo pracy na wysokości przy przycinaniu drzew. Bóle kręgosłupa i stawów to najpopularniejsze dolegliwości, jakie spotykają ogrodników.

Osoby o mały doświadczeniu, z racji sezonowości zawodu, mogą też mieć problem ze znalezieniem pracy zimą.

Wadą też są dość niskie zarobki, aczkolwiek osoby zainteresowane naturą zwykle chcą ciągle się dokształcać, co daje możliwość zmiany pracy na lepiej płatną.

Na rynku jest bardzo dużo pasjonatów ogrodów, którzy hodują w domu rozmaite rośliny i chętnie dzielą się wiedzą w internecie. Wielu z nich pracę w korporacji, zamieniłoby na pracę w ogrodzie. Dlatego trzeba się liczyć z dużą konkurencją i rotacją. Szczególnie w sektorze pielęgnacji prywatnych terenów zielonych. To też przyczynia się do niezbyt wysokich zarobków ogrodnika.

Ile zarabia ogrodnik?

Porównywarka wynagrodzeń na stronie Zawodowo.Olx pokazuje, że osoba na stanowisku ogrodnika zarabia przeciętnie 4280 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie wynosi 3540 zł brutto, a maksymalne – 5460 zł brutto. Najniższa stawka jest praktycznie taka sama jak najniższe krajowe wynagrodzenie, które od 1 stycznia 2023 r. wynosi 3490 zł brutto, a od 1 lipca zwiększy się do kwoty 3600 zł.

To ile zarobi ogrodnik, zależy od wielu czynników. Poza jego doświadczeniem i kompetencjami ważne są m.in.:
  • rodzaj i powierzchnia terenu, jakim się opiekuje;
  • zasadzone gatunki roślin, np. rzadkie okazy wymagają specjalnej pielęgnacji;
  • stała, sezonowa czy jednorazowa współpraca;
  • zakres obowiązków.
Powyżej średniej zarabiają ogrodnicy zatrudnieni w luksusowych rezydencjach, gdzie ogród jest ich wizytówką.

Dla kogo jest praca ogrodnika

Zawód ogrodnika jest dla osób kochających przyrodę i chcących ciągle pogłębiać wiedzę o roślinach i nowoczesnych technikach upraw. Taka osoba z racji kontaktu z pestycydami i dziesiątkami różnych gatunków roślin nie powinna być też alergikiem. W wielu przypadkach wymagana jest też duża sprawność i tężyzna fizyczna.

art. sponsorowany
Ocena (2.3) Oceń: