Jakie naturalne przysmaki dla psa wybrać? Sprawdź, czy nie szkodzisz psu!

Nie przesadzę ani o krztę, jeśli powiem, że pies to prawdziwy przyjaciel rodziny, uczestniczy w naszym życiu, dbamy o niego czasem lepiej niż o siebie samych i chcemy, by czuł się jak najlepiej. Zrozumiałe jest więc, że każdy z nas, psich opiekunów, w jakiś sposób nagradza swojego psa. Czasem jest to zabawa, głaskanie, pozwolenie na wykopanie dziury w ziemi… ale często nagrodą staje się jedzenie. I jemu się dziś przyjrzymy. Czy zawsze wybieramy naturalne przysmaki dla psa, czy może nie zwracamy uwagi na składy i serwujemy psom szkodliwy fast food?dla psafot. DobraKARMA

Opiekunowie psów i kotów coraz częściej świadomie wybierają karmę dla swojego pupila. W ostatnich latach zwiększył się odsetek osób, które czytają składy karm i wybierają te z dużą zawartością mięsa. Mniej osób żywi swoje zwierzęta karmami z niższej półki (najczęściej dostępnymi w dużych marketach). Wydaje się więc, że opiekunowie coraz lepiej dbają o dietę swojego pupila i to samo tyczy się przysmaków. Ku uciesze psiaków, opiekunowie wybierają naturalne przysmaki by nagradzać czworonoga, a dziś przyjrzymy się temu zdrowemu urozmaiceniu diety.

Po co psu przysmaki?

Z punktu widzenia behawioryzmu zwierząt nagrody są psom potrzebne, a nawet niezbędne. Poprawiają samopoczucie, pomagają w uczeniu się i budują silniejszą relację pomiędzy opiekunem, a psem. Przekąski dla psa to nie tylko jedzenie, ale też nagroda, która w mózgu powoduje wyrzut hormonów szczęścia! Można więc śmiało powiedzieć, że psie smakołyki dają futrzakowi czystą radość :) Gryzaki dla psa natomiast odpowiadają na ważną potrzebę: żucie, gryzienie, rozszarpywanie i lizanie. Gryzaki do żucia pomagają psu uporać się ze stresem, niwelują nudę, a do tego zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego. Zaleca się, by każdy pies miał możliwość żucia gryzaka codziennie przez co najmniej 15 minut. Jeśli pupil nie będzie mógł żuć gryzaków i jego frustracja będzie narastać, to z czasem może zacząć przejawiać inne niepożądane zachowania, jak niszczenie przedmiotów, nadmierna szczekliwość itp.

W sytuacji, kiedy codziennie podajemy bonusowo do jedzenia smaczki dla psa poza jego podstawową karmą, to musimy zdawać sobie sprawę, że skład takiego przysmaku jest równie ważny jak sama karma! Warto podawać psu smakołyki ze sprawdzonych źródeł i z dobrym, prostym składem.

Wybieraj naturalne psie smakołyki

Jeśli przekąski mają służyć twojemu psu, wybieraj jak najbardziej naturalne przysmaki dla psa. Skład przysmaku powinien być prosty, krótki i zrozumiały. Najlepsze będą suszone ciepłym powietrzem części zwierząt, np. żwacze, penisy, skóra, ścięgna, uszy… Lub przysmaki składające się z mięsa i niewielkich dodatków, jak chociażby przysmaki funkcjonalne DobraKARMA (75% mięsa mięśniowego + 25% zioła). Tak powinien wyglądać prosty skład naturalnego, zdrowego przysmaku. Przy okazji zobacz jaka jest rola ziół w diecie psa TUTAJ.

Gryzaki kontra smaczki

Drobne przysmaki, smaczki treningowe i ciasteczka służą do nagradzania psa. Powinny być to niewielkie kawałki, które pies może szybko pogryźć i połknąć. Psie smakołyki  najczęściej wykorzystywane są w nauce sztuczek lub nagradzaniu psa za pożądane zachowanie w ciągu dnia. Jeśli wymieszasz ze sobą różne przysmaki, zwiększysz atrakcyjność tego sposobu nagradzania. Pies, który nie wie, czy tym razem trafi mu do pyszczka mniej smakowity kąsek, czy może uda się „wygrać” coś super pysznego będzie miał dużo większą radość z treningu. Psy tak jak my lubią niespodzianki!
Jako smaczków treningowych możesz używać:
- suchej karmy dobrej jakości (np. DobraKARMA ALPHA 5 mięs),
- przysmaków funkcjonalnych połamanych na małe kawałki,
- suszonego mięsa (możesz samodzielnie zrobić taki przysmak susząc mięso w piekarniku),
- świeżych owoców i warzyw.
Najlepiej łączyć kilka smaczków z powyższej listy :)

Gryzaki natomiast mają zupełnie inną funkcję. Służą psu do długiego żucia, lizania i memłania. Takiej formy rozładowania emocji i codziennych stresów potrzebuje każdy pies, a psy nerwowe lub ze skłonnością do lęku szczególnie. Jako gryzaki najlepiej sprawdzają się:
- suszone skóry i ścięgna,
- suszone żwacze (świetne jako smakołyki dla szczeniaka),
- suszone penisy,
- suszone uszy,
- racice.
dobra karma
fot. DobraKARMA
Gryzaki prawie niezniszczalne

Ciekawe i zasługujące na uwagę są gryzaki, których praktycznie nie da się zjeść w całości… Mam na myśli poroże jelenia. Ten gryzak jest bardzo twardy, zajmuje psa na wiele dni i bardzo ciężko go pogryźć. Sprawdzi się u psów z mocnymi szczękami, ale również u psów na diecie – to wyjątkowo niskokaloryczny przysmak!

Przekąski dla psa „na skórę, stawy i lepsze trawienie”...

...nie są potrzebne Twojemu psu o ile dajesz mu wysokiej jakości, dobrze zbilansowaną karmę. Przysmaki nie powinny przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego Twojego psa. Skoro więc smaczków nie podajemy w dużych ilościach, to nie mają one szczególnego wpływu na stawy, sierść, czy trawienie. By wspierać zdrowie i dobrą kondycję psa, trzeba przede wszystkim karmić go zdrową karmą suchą (np. SUPERFOODS kaczka – ze zdrowymi dodatkami), lub mokrą z dużą zawartością mięsa (Wołowina 98%).

Mój pies nie pogryzie twardego gryzaka

Psy (o ile mają zdrowe i wszystkie zęby!) nie muszą dostawać miękkich smakołyków. Naturalne przysmaki dla psa są często twardsze, bo ich stopień wysuszenia jest większy (dzięki temu też nie psują się szybko i nie muszą być sztucznie konserwowane). Psy doskonale poradzą sobie z twardszym suchym mięsem – w końcu są do tego przystosowane. Jeśli Twój pies nie chce gryźć, to zapewne dlatego, że od szczeniaka miał podawane inne pokarmy i nie wie jak zabrać się do żucia. Warto jednak zachęcać pupila, próbować podawać mu różne smaczki dla psa , czasem pomaga też wymoczenie gryzaka w gorącej wodzie i podanie psiakowi (po ostygnięciu).

Jak unikać niebezpiecznej chemii?

Postaw na naturalne przysmaki dla psa. Zawsze wybieraj przekąski dla psa  produkowane w Unii Europejskiej (nie w Chinach). W UE mamy dużo wyższe standardy produkcji i obostrzenia. Zwróć uwagę nie na dystrybutora, a producenta/kraj pochodzenia przysmaku. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji na opakowaniu – zapytaj markę lub omijaj te psie smakołyki.
Drugim krokiem jest dokładne czytanie składu: przysmak nie powinien zawierać zbóż, gliceryny, konserwantów i barwników. Możesz też samodzielnie wykonać naturalne przysmaki dla psa: po prostu wysusz mięso w suszarce do grzybów lub w piekarniku.

Alergie, czyli jak wybierać smaczki dla psa z wrażliwym brzuszkiem?

Jeśli Twój pupil ma alergię, to podanie mu nawet małej przekąski dla psa z uczulającym składnikiem może spowodować nawrót lub nasilenie objawów. Nie warto fundować tego swojemu pupilowi, dlatego zawsze wybieraj smaczki dla psa alergika z jasnym składem. Powinieneś wiedzieć jakie mięso zostało użyte do produkcji przysmaku. Omijaj psie smakołyki, które w składzie mają lakoniczną informację o „składnikach pochodzenia zwierzęcego”. Nie masz wtedy szansy na ocenę, czy przysmak zawiera np. kurczaka, którego Twój pies nie toleruje. Psiemu alergikowi serwuj tylko przysmaki monobiałkowe.
krewetki
fot. DobraKARMA
Wypełniacze… po co za nie płacić?

Ze szczególną uwagą należy przyglądać się składowi, gdy zastanawiamy się jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać. Zboża nie są wskazanym dodatkiem w diecie psów, a już w szczególności psów młodych, dlatego zawsze kupuj naturalne smakołyki dla szczeniaka bez zbędnych dodatków i z jak najprostszym składem.

Jakość, nie ilość!

Czym kierować się przy wyborze dobrych jakościowo przysmaków? Zwracaj uwagę na wygląd i zapach przysmaków. Obserwuj, które chętniej zjada Twój pies (on czuje znacznie lepiej, które mięso jest lepszej jakości), analizuj też, czy po danym przysmaku u psa nie pojawiły się wzdęcia, wymioty lub pogorszenie oddawanego stolca. Możesz wybierać przysmaki z jasno określoną częścią używanego mięsa, np. w naszych przysmakach używamy mięsa mięśniowego i piszemy o tym w składzie.  
Wybierając smakołyki dla szczeniaka stawiaj na sprawdzone marki.

Niebezpieczne zadławienie - jakie przysmaki dla szczeniaka?

Nawet najlepszej jakości przysmak może wyrządzić psu krzywdę, jeśli ten jedząc łapczywie spróbuje połknąć gryzak w całości. Szczególnie istotne jest to przy psach młodych lub po adopcji i z ciężką przeszłością (np. psy głodzone).

Jakie przysmaki dla szczeniaka lub psa łapczywego wybierać? Staraj się dobierać przysmaki w odpowiednim rozmiarze (zbyt małe przekąski mogą zostać połknięte w całości i zadławić psa). Nadzoruj również psa przy pierwszym podaniu mu nowego rodzaju przysmaku. Smakołyki dla szczeniaka powinny być możliwe jak najprostsze. Ja sugeruję zwykłe suszone mięso.

Tych kilka rad powinno pomóc dokonać świadomego wyboru przy kolejnych zakupach dla Twojego futrzastego przyjaciela. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, by nie szkodzić psiakowi - lepiej kupić mu mniej smakołyków, ale za to naprawdę wysokiej jakości. Zarówno pupil, jak i jego żołądek będą Ci wdzięczne :)

art. sponsorowany
Ocena (2.9) Oceń: