Największe pożary w Polsce i na świecie

Autor: Marek Żukow-Karczewski
 
Dwa tragiczne w skutkach pożary odnotowano w roku 1990. Pochodzący z Kuby Julio Gonzales podpalił 25 marca nowojorski klub Happy Land, ponieważ został z niego wyrzucony za awanturnictwo. Ofiarą ognia padło 87 osób.
Miejsce to nie cieszyło się zbyt dobrą opinią, gdyż prowadzono tam nielegalny wyszynk, co zapewne wzmogło zagrożenie pożarowe. Prawdopodobnie również podpalenie było przyczyną pożaru, który 7 kwietnia wybuchł na duńskim promie Skandynavian Star, gdy ten przepływał przez cieśninę Skagerrak. Ktoś mianowicie podpalił stojący na korytarzu kontener z ubraniami transportowanymi do pralni. Płomienie pojawiły się nad ranem i zaskoczyły załogę oraz pasażerów. Ogień i czad doprowadził do śmierci 158 osób. Uzupełnijmy tu jeszcze wiadomości z roku 1990, dodając, że pożar supertankowca Mega Borg, który wybychł 8 czerewca, ponownie doprowadził do ogromnego zanieczyszczenia Zatoki Meksykańskiej.
 
W roku 1991, a dokładnie 1 kwietnia, eksplozja na cypryjskim supertankowcu Haven, przewożącym 140 tys. ton ropy naftowej, doprowadziła do śmierci trzech członków załogi i wylania się do wód Morza Liguryjskiego (Basen Zachodni Morza Śródziemnego) w pobliżu włoskiego miasta Genua ponad 10 tys. litrów surowca.

Również w 1991 roku płonęły 732 szyby naftowe w Kuwejcie, które podpaliły wycofujące się wojska irackie. Dymy i sadze z tych gigantycznych pożarów dotarły nawet do Indii i Chin, Turcji, Egiptu, Etiopii i Sudanu. Prawdopodobnie przyczyniły się także do powstania cyklonu w Bangladeszu. Po zakończeniu wojny w Zatoce Perskiej, kosztem 1,5 mld dolarów i przy udziale dziesięciu krajów, udało się ugasić płonące pola naftowe, co ostatecznie nastąpiło 6 listopada.
 
Dnia 10 sierpnia 1992 roku, o godz. 16:27, w okolicy Miałów od iskier z zatartej osi pociągu relacji Poznań-Krzyż zapaliła się ściółka, a następnie drzewostan Puszczy Noteckiej. Mimo szybko podjętej akcji gaśniczej, pożar trwał 9 godzin i w tym czasie zniszczył 6 tys. ha lasu i 19 budynków gospodarczych. W tym przypadku strażakom pomogła natura, a mianowicie gwałtowna burza z ulewą, która w kwadrans ugasiła ogień. Był to drugi co do wielkości pożar lasu w Polsce po II wojnie światowej.
 
Największy po II wojnie światowej pożar lasu w Polsce rozpoczął się 26 sierpnia 1992 roku w okolicach Kuźni Raciborskiej (obecnie woj. śląskie). Powstał prawdopodobnie od iskry spod kół hamującego pociągu o godz, 13:50. Przez pięć dni z ogniem walczyły tysiące ludzi i ponad 1000 wozów strażackich. Zastosowano samoloty gaśnicze, śmigłowce, pociągi specjalne, czołgi i spychacze. Zginęło dwóch strażaków. Zniszczeniu uległo 15 wozów strażackich. Spłonęło ok. 10 tys. ha lasu. 
 
Zbrodnicze podpalenie stało się przyczyną tragedii w ośrodku Świadków Jehowy w Wonju w Korei Południowej. Otóż w niedzielę 4 października 1992 roku do sali na pierwszym piętrze budynku, gdzie przebywało 90 osób, wtargnął osobnik, który wylał benzynę na dywan przed ołtarzem i wzniecił ogień. Pożar błyskawicznie rozprzestrzenił się na całe pomieszczenie. Śmierć poniosło 15 osób, a 26 zostało rannych. Podpalacza schwytano.
 
Największy w historii pożar buszu doprowadził w pierwszej połowie stycznia 1994 roku do zniszczenia licznych domostw oraz ponad 100 tys. hektarów lasów i łąk w Australii.
 
Ponad 2 tys. młodych ludzi zgromadziło się 24 listopada 1994 roku w hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej, aby wysłuchać koncertu zespołu Golden Life. Około godz. 20:50 zauważono płomienie na drewnianej trybunie w głębi sali, od których po chwili zajęła się kurtyna. Następnie ogień szybko zaczął obejmować całe pomieszczenie, wywołując panikę. Wszyscy ruszyli ku jedynemu wyjściu, tratując mniejszych i słabszych. W pożarze tym życie straciło 7 osób (2 zginęły w hali, a 5 zmarło w szpitalu). Później ustalono, że przyczyną powstania ognia było podpalenie. Natomiast ofiary wśród publiczności spowodowane zostały brakiem oznakowanych i drożnych wyjść ewakuacyjnych oraz zaniedbaniami w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa pożarowego.
 
W roku 1996 odnotowano z kolei dwa pożary w środkach komunikacji. Pojawienie się ognia w ładowni pasażerskiego samolotu DC–9 doprowadziło 11 maja do jego katastrofy w Parku Narodowym Everglades. Blisko 30–letnia maszyna eksploatowana była przez regionalną linię lotniczą ValuJet. Miejsce wypadku od międzynarodowego lotniska w Miami dzielił dystans 32 kilometrów. Zginęło 110 pasażerów i członków załogi.

Dnia 18 listopada pożar wybuchł natomiast w pociągu Eurostar, którego trasa przejazdu wiodła Eurotunelem pod kanałem La Manche. Doprowadziło to do czasowego zamknięcia tunelu i wprowadzenia jeszcze bardziej rygorystycznych przepisów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa, obowiązujących w tym obiekcie.
 
Pojawienie się ognia w położonym w pobliżu Mekki obozie muzułmańskich pielgrzymów, co miało miejsce 15 kwietnia 1997 roku, spowodowało śmierć co najmniej 217 osób. Rannych zostało ponad 1300 religijnych wędrowców, kroczących zgodnie z nakazem wiary odwiecznym pielgrzymim szlakiem, drogami Arabii Saudyjskiej.
 
Wręcz apokaliptyczne rozmiary osiągnął mający początek w czerwcu 1997 roku pożar lasów w Indonezji, wywołany wypalaniem przez tamtejszych plantatorów terenów przeznaczonych pod uprawy. Chmura dymu przykryła niebo nad Indonezją, Malezją, Singapurem i Bruneą, paraliżując komunikację lotniczą, doprowadzając do zamykania szkół, urzędów, zakładów pracy i instytucji publicznych, a także powodując groźne dla zdrowie i życia dolegliwości układu oddechowego u ok. 20 milionów ludzi. Z tym największym w dziejach Azji Południowo-Wschodniej pożarem walczyło ponad tysiąc indonezyjskich i malezyjskich strażaków oraz ponad 50 tys. żołnierzy i ochotników. Ogień udało się opanować dopiero w listopadzie, gdy zdążył już strawić ok. 500 tys. hektarów lasu.

29 października 1998 roku w tragicznym pożarze dyskoteki w Goeteborgu w Szwecji śmierć w płomieniach poniosło 60 osób, a 173 odniosły obrażenia. 24 marca 1999 roku we francuskich Alpach doszło w 11–kilometrowym tunelu drogowym pod szczytem Mont Blanc do zapalenia się samochodu ciężarowego z ładunkiem mąki i margaryny. Ogień powstał o godz. 10:53 i szybko – podsycany tłuszczem – objął pozostałe pojazdy, uniemożliwiając ucieczkę przebywającym tam ludziom. Brakowało tlenu, a gęsty dym dusił i ograniczał widoczność. Śmierć poniosło 39 osób.
 
Pierwsze dziesięciolecie XXI wieku "otwiera" pożar w magazynach zakładów pirotechnicznych w Enschade w Holandii, który miał miejsce 13 maja 2000 roku. Później, 21 września 2001 roku, mamy z kolei pożar w zakładach AZF firmy Grande Paroise w Tuluzie we Francji.
 
Doskonale pamiętamy ogromne pożary lasów w Grecji, zapoczątkowane w czerwcu 2007 roku, kiedy to upały i susza oraz podpalenia doprowadziły do spalenia 70 tys. ha obszarów leśnych i śmierci ponad 60 ludzi. Największe natężenie aktywności żywiołu wystąpiło w sierpniu. W miejscowości Makisto na Peloponezie zginęło 30 osób – w większości kobiet, dzieci i starców. Poległa tam też załoga wozu strażackiego, która do końca broniła przed ogniem życia i mienia mieszkańców. Grecja otrzymała w tych trudnych chwilach pomoc w postaci samolotów gaśniczych, helikopterów, wozów strażackich i samych strażaków z ponad 20 krajów.

Pożary lasów w Grecji które wybuchły latem 2007 przypisywane są szczególnie gorącej i suchej pogodzie (do 40 °C) oraz podpaleniom, fot. Carl Osbourn. Źródło: Wikipedia CC


Dnia 1 stycznia 2009 roku ogień przerwał wesołą zabawę ok. 1000 gości klubu nocnego "Santika" w Bangkoku w Tajlandii. W pożarze, który wybuchł z powodu awarii elektyrczności lub na skutek odpalenia fajerwerków, śmierć poniosło tam 66 osób, a 207 zostało rannych. Okazało się, że w lokalu było tylko jedno dostępne wyjście.

Najtragiczniejsza klęska żywiołowa w dziejach Australii miała swój początek w sobotę 7 lutego 2009 roku. Wtedy to pierwsze pożary objęły południowo-wschodnie tereny kontynentu, gdzie na przełomie stycznia i lutego wystąpiły niezwykłe upały (do 46,4 st.C). Dzień ten nazwano "Czarną Sobotą". Niespotykany dotychczas w swych rozmiarach pożar buszu w znanym nam już stanie Wiktoria spowodował śmierć 210 osób. W 78 miastach i miejscowościach zniszczeniu uległo ponad 2 tys. domów.

Kolejne złe wieści dotarły z Meksyku, gdzie 6 czerwca 2009 roku w miejscowości Hermosillo pastwą płomieni padł żłobek, w którym przebywało 176 dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat. Ogień został zaprószony w sąsiadującym ze żłobkiem składzie opon i szybko się rozprzestrzenił. Zginęło 47 dzieci (troje zmarło w szpitalu).

Od 21 do 24 sierpnia 2009 roku ogień ponownie szalał w lasach na terenie Grecji. Pożar powstał w okolicach Aten i szybko objął znaczny obszar, niszcząc 14 miejscowości i zmuszając do ewakuacji 10 tys. ludzi. Pożoga unicestwiła 310 tys. ha lasów i zarośli. Do walki z żywiołem skierowano ok. 600 strażaków i żołnierzy, 12 samolotów gaśniczych, 9 helikopterów i 130 bojowych wozów strażackich. Rany odniosło kilkadziesiąt osób.

Tragiczny rok 2009 zamyka pożar w klubie nocnym "Kulawy koń" w Permie na terenie Rosji. Dnia 5 grudnia Bawiło się tam ok. 300 osób. W nocy z piątku na sobotę o godz. 1:08 w wyniku nieostrożnego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi pojawił się ogień i dym, powodując śmierć 155 ludzi. Ranne zostały 132 osoby. I ciągle, i wciąż, niemal każdego dnia napływają nowe wiadomości o kolejnych pożarach, jakże często niestety powstających z winy człowieka! 

Któż odgadnie naturę ognia? Kto pozna jego tajemnicę? On zawsze był, jest i będzie samą kwintesencją wiecznej przemiany materii w energię, przemiany kosmicznej, która w ruch wprawia galaktyki, konstelacje gwiazd, planety, wszechświat cały! A kimże wobec tej potęgi my jesteśmy? Strzeżmy się zatem! Poznawajmy jego tajemnice, uczmy się jego praw, przestrzegajmy jego rygorów, nie lekceważmy jego mocy. Pamiętajmy, że każdy błąd może kosztować bardzo drogo.

Lake Mountain po przejściu pożaru w 2009 (Black Saturday – czarna sobota), fot. Peter Campbell. Źródło: Wikipedia CC
Marek Żukow-Karczewski
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy