Ochrona środowiska – studia z potencjałem?

pixabay.compixabay.com

Czy ochrona środowiska to wciąż kierunek z potencjałem? Odpowiedź twierdząca wydaje się oczywista. Z drugiej jednak strony, podobnie jak w przypadku każdego innego kierunku, nie wszystkie specjalizacje można ocenić tak samo, stąd regularne pojawianie się w ofercie edukacyjnej, zarówno szkół wyższych, jak i techników, nowych specjalności, stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe.Nie każdy kierunek ma taki sam potencjał. Warto wybierać te specjalizacje, które są rozwojowe – na czołówkę w ostatnich latach wysuwają się m.in. kierunki związane z pozyskiwaniem nowych źródeł energii. Jak się szacuje, do roku 2020 w całej UE powstanie łącznie ponad półtora miliona miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej. W Polsce również rynek ten potrzebuje zasilenia nowymi kadrami – o ile jeszcze dziesięć lat temu w sektorze pracowało nie więcej niż 2 tys. osób, o tyle obecnie liczba ta sięga już kilkudziesięciu tysięcy.

Mówimy tu o najpopularniejszej specjalności w ramach szeroko pojętej ochrony środowiska. Dużą popularnością cieszą się jednak także inne, w tym przede wszystkim: inżynieria ekologiczna, budownictwo energooszczędne, chemia środowiska, ochrona zasobów naturalnych, georóżnorodność i gospodarowanie środowiskiem, geoekologia, ekologia transportu, gospodarka odpadami, ekotoksykologia, ochrona terenów antropogenicznych, analityka i monitoring środowiska.

Różnorodność kierunków, sukcesywnie wdrażanych przez uczelnie jest – jak widać – znaczna. Są to specjalności nie tylko stricte techniczne, ale również związane z zarządzaniem, IT i edukacją – m.in.: zarządzanie ekologiczne, programowanie systemów itp. 
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy