Temat miesiąca: Bogactwo wełnyJak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – brzmi stare przysłowie. Nocny wypoczynek przyczynia się do dobrego samopoczucia, poprawia wydajność w ciągu dnia i niewątpliwie wpływa na odczuwaną jakość życia. Dlatego dobry, spokojny sen ma ogromne znaczenie. Pozostaje pytanie: jak zadbać o komfort w trakcie snu? 


W łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia, czyli ok. 20 lat. Warto, więc zadbać, by miejsce, w którym zaczynamy i kończymy dzień, sprzyjało relaksowi i regeneracji sił. Cisza, komfort, świeże powietrze, odpowiednia temperatura, wygodny materac i pościel – te czynniki sprzyjają dobremu spaniu.

By sen był bardziej efektywny można postawić na coraz popularniejszą pościel wełnianą. Wiele obserwacji i doświadczeń wskazuje, że pościel wełniana posiada właściwości, mogące pozytywnie wpłynąć na sen, ale i na zdrowie człowieka. Nie bez przyczyny używana jest w procesie rehabilitacji leczniczej. 

Dlaczego wełna?

„Główną przyczyną wyboru wyrobów wełnianych są właściwości zdrowotne wełny. Mam tu w szczególności na myśli eliminację jonów dodatnich, akumulację ciepła czy jej korzystny wpływ na łagodzenie bóli pochodzenia reumatycznego lub nerwobóli. I właśnie osoby cierpiące na te schorzenia lub skarżące się na ciągłe odczuwanie zimna najczęściej doceniają wyroby wełniane i sięgają po nie najchętniej” – przekonuje Dorota Jeżewska z firmy WOOLTEX-TEDEX.

Jedną z ważniejszych cech wełny, a co za tym idzie, produktów z niej wykonanych, jest jej higroskopijność. Ze względu na komórkową budowę wełna posiada dużą zdolność wchłaniania i utrzymywania wody przyswajanej z otoczenia. Wełna potrafi przyjąć parę wodną w ilości odpowiadającej 1/3 własnej masy, nie sprawiając w dotyku wrażenia wilgotnej.

Wbrew pozorom wełniana pościel sprawdza się nie tylko zimą. Dzięki naturalnym właściwościom wełnianych włókien, pościel  „dostosowuje się” do warunków pogodowych. Reagując na zmiany temperatury – wełna kurczy się, gdy jest zimno i rozpręża, gdy robi się ciepło. Ta naturalna termoregulacja sprawia, że pościel wełniana ogrzeje nas zimą, a latem sprawi, że nie obudzimy się zlani potem.

Co więcej – wełniana pościel nadaje się dla alergików (poza niewielką liczbą osób uczulonych na wełnę – w szczególności na pokrytą nią naturalnie lanolinę lub jej pochodną eucerynę). Nie zatrzymuje wilgoci, a jej antyalergiczne działanie możliwe jest dzięki lanolinie, która pokrywa każdy włos, chroniąc go przed zabrudzeniem oraz rozwojem bakterii i roztoczy.

Merynos australijski, Camel czy Lama-Alpaka– którą wełnę wybrać?

Najpopularniejsza wełna pochodzi od owiec merynosowych. Najliczniej hoduje się je w Australii i w Nowej Zelandii, gdzie dobowe amplitudy temperatury są bardzo wysokie: od 40 st. C w dzień do 0 st. C w ciągu nocy. Dzięki temu runo tych owiec jest sprężyste, delikatne i cienkie (średnica od 18 do 23 mikrometrów). Wełna owcza pozytywnie wpływa na organizm człowieka – eliminuje szkodliwe dla organizmu jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi. Wskutek czego spanie w pościeli z wełny merynosów pozwala zregenerować organizm, a nawet złagodzić bóle reumatyczne i napięcie mięśniowe.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się pościel wełniana typu kaszmir. Wełna w tym wyrobie pozyskiwana jest z włosa puchowego kozy kaszmirskiej. Jest to tkanina ekskluzywna i wartościowa. Posiada wszystkie cechy wełny owczej, a dodatkowo jest wyjątkowo miękka, lekka, delikatna i odporna na zagniecenia. Ma również niezwykłe właściwości grzewcze. Cechą charakterystyczną kaszmiru jest bardzo cienka struktura włosia, nieprzekraczająca 18 mikrometrów. Służy przede wszystkim do produkcji szali, chust, a także drogich tkanin i dzianin. W sypialni doskonale sprawdza się jako podkład lub koc.

Do najcieplejszych wełen pochodzenia zwierzęcego należy wełna wielbłądzia. Oprócz zalet termicznych, które z pewnością docenią wszystkie zmarzluchy, wełna wielbłądzia jest wyjątkowo delikatna i puszysta. To właśnie ta miękkość i piękny połysk sprawiają, że Polacy coraz chętniej wykorzystują ją w sypialni. Ale nie tylko, bo wełna ta znajduje zastosowanie przy produkcji pościeli, pledów, okryć wierzchnich i swetrów. Ciekawostką jest, iż pozyskuje się ją nie poprzez strzyżenie, a wyczesywanie włosia samoistnie odrzuconego przez wielbłądy.

Wełna z alpaki to już produkt z górnej półki – rzadki i luksusowy. Miękka dla skóry i delikatna w dotyku, posiada niesamowicie cienkie ale mocne i sprężyste włókna. To za ich sprawą „oddychająca” wełna ma wyjątkowe właściwości termoregulacyjne i doskonale zatrzymującym ciepło. Ma zdolność do utrzymywanie właściwej temperatury ciała w zależności od zmian pogodowych. Występuje w wielu naturalnych kolorach (białym, czarnym, brązowym a nawet łaciatym), dlatego nie wymaga farbowania.

Każdy rodzaj wełny posiada właściwości prozdrowotne i zapewnia komfort spania. Zdaniem Doroty Jeżewskiej przy wyborze pościeli wełnianej powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami, a przede wszystkim wrażliwością skóry. „Pościel wełniana wpływa na nas najkorzystniej wtedy, kiedy mamy z nią bezpośredni kontakt, a więc unikajmy ubierania jej w poszewki, a już na pewno nie w te syntetyczne” – przekonuje.

Czy warto?


Wełna przeszła długą drogę – od „gryzących” swetrów rodem z PRL-u, po delikatne, puszyste i miłe w dotyku materiały. Kiedyś wyroby z wełny – kojarzone dyskomfortem, swędzeniem i drapaniem – na fali uwielbienia wszystkiego, co naturalne i zdrowe, powracają do łask, stając się wręcz produktem pożądanym.

„Podejście do wyrobów naturalnych, również tych wełnianych, zmienia się na plus i coraz chętniej po nie sięgamy. Polacy doceniają to, że produkty z wełny, to produkty naturalne i ekologiczne” – zauważa Dorota Jeżewska.

Pościel wełniana to dosyć droga inwestycja. Jednak producenci produktów wełnianych zapewniają, że zwróci się na przestrzeni lat. Szczególnie, że jest to produkt trwały – przy jej właściwej pielęgnacji i czyszczeniu, pościel wełniana może służyć człowiekowi przez długie lata!

Galeria produktów
Koc z wełny wielbłądziej - Camel Komplet pościeli z wełen merynosów australisjkich i wielbłądów.
Koc z wełny wielbłądziej - Camel

Sugerowana cena detaliczna:
379zł
Wooltex-Tedex

wooltex-tedex.pl

Więcej
Koc z żywej jagnięcej wełny merynosa australijskiego

Sugerowana cena detaliczna:
279zł
Wooltex-Tedex

wooltex-tedex.pl

Więcej
Kołdra wełniana - Camel + Merynos australijski Komplet pościeli z wełen merynosów australijskich i wielbłądów.
Kołdra wełniana - Camel + Merynos australijski

Sugerowana cena detaliczna:
750zł
Wooltex-Tedex

wooltex-tedex.pl

Więcej
Komplet pościeli z wełen merynosów australijskich i wielbłądów.

Sugerowana cena detaliczna:
1390zł
Wooltex-Tedex

wooltex-tedex.pl

Więcej
Komplet pościeli z wełny lamy i alpaki. Żakardowy (wzorzysty) komplet pościeli z owczej wełny merynosa europejskiego.
Komplet pościeli z wełny lamy i alpaki.

Sugerowana cena detaliczna:
2560zł
Wooltex-Tedex

wooltex-tedex.pl

Więcej
Żakardowy (wzorzysty) komplet pościeli z owczej wełny merynosa europejskiego.

Sugerowana cena detaliczna:
627zł
Wooltex-Tedex

wooltex-tedex.pl

Więcej


Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy