Zielony Jazdów. Ekologiczny projekt CSW

Zielony Jazdów, Centrum Sztuki WspółczesnejZielony Jazdów, Centrum Sztuki Współczesnej

Warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza w każdy weekend na wspólne spędzanie czasu na trawie. Kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej – właśnie takie atrakcje czekaj na uczestników akcji Zielony Jazdów czyli CSW na trawie!Inaugurujący swoją działalność już w najbliższą sobotę (21 lipca) Zielony Jazdów to projekt skupiający się wokół zagadnień związanych z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji. Letnie eko weekendy wokół CSW to m.in. kino, koncerty  warsztaty, wykłady i bio kuchnia. Zielony Jazdów będzie działał w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do połowy września.

Pawilon Rirkrita Tiravaniji

Przed Centrum Sztuki Współczesnej stanął właśnie letni pawilon zaprojektowany przez  Rirkrita Tiravaniję, urodzonego w Argentynie, ale posiadającego tajskie korzenie światowej sławy artystę, autora wielu spektakularnych instalacji. Jego - związane często z kuchnią i jedzeniem - prace niejednokrotnie miały służyć integracji. Także w ramach Zielonego Jazdowa, pawilon stworzony przez artystę ma być miejscem spotkań przy stole, które tworzą okazje do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów. – Chciałbym wszystkich zaprosić tego lata do parku i Zamku, by zobaczyli różne projekty i poznali tych, którzy tu przybyli, by zaprezentować swoje idee. Zapraszam do wzięcia udziału w tych działaniach i poznania ludzi, których inaczej by nie poznali w swoim codziennym życiu. Lato to dobry czas, by sprawdzić, jak nam się to uda. – powiedział Tiravaniji.

Zielony Jazdów uroczyście zainauguruje w najbliższą sobotę otwarta dla wszystkich degustacja  ekologicznych potraw, przygotowana przez Food for Friends. Już w południe ruszy Garażówka, czyli wyprzedaż i wymiana używanych, niepotrzebnych rzeczy. Wieczorem będzie można zobaczyć film „Dubaj we mnie” w reżyserii Christiana von  Borriesa oraz bawić się podczas setu dj-skiego Mike'a Polarnego. Weekend otwarcia Zielonego Jazdowa to także warsztaty, spotkania, joga, piknik i wiele innych, stałych punktów programu.

Kino, muzyka i dobre jedzenie!

Na potrzeby projektu Zielony Jazdów przestrzeń wokół parku przy CSW została podzielona na kilka stref: gotowania i spożywania posiłków (pawilon), warsztatów, muzyki, kina oraz edukacji. W parku przed CSW zawisły hamaki, a także oryginalne kokony stworzone ze starych banerów reklamowych. Kawiarnię w pawilonie poprowadzą właściciele popularnego klubu OSiR. Wstęp na wszystkie wydarzenia - poza wybranymi warsztatami - będzie bezpłatny. Podczas weekendów galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp na nie będzie także bezpłatny.

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić ma stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnych posiłków w pawilonie.

Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt „We're Like Gardens” – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.

Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne, tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją. – To jest nasz pomysł na przekonanie dzieci do nowych smaków i zapachów, do domowego jedzenia, którego wcześniej nie chciały spróbować. Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci, które ugotują coś samodzielnie, z wielkim smakiem to później zjadają – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Izabela Strzeszewska ze Slow Food Youth.

Planowane są także pikniki dla najmłodszych,  minimarket, na którym prezentowane będą produkty związane z tematyką spotkań.

Celem projektu jest nie tylko prezentacja prac zaproszonych twórców i edukacja ekologiczna, lecz także integracja i aktywizacja warszawskiej społeczności. Przestrzeń parku wokół CSW zostanie zaaranżowana w taki sposób, by można było z niej korzystać niezależnie od wydarzeń. Majsterkowanie w kąciku „Zrób to sam”, czy slowfoodowy piknik na trawie, to tylko niektóre przykłady z możliwości stworzonych przez CSW z myślą o mieszkańcach stolicy. Dla autorów projektu ważne jest zaangażowanie w działanie CSW jak najszerszej publiczności – nie tylko specjalistów w dziedzinie sztuki, ale też osoby aktywne na polu animacji kultury, edukacji czy sportu.

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow


PROGRAM WEEKENDU OTWARCIA – 21 i 22 LIPCA


21 lipca - sobota

12.00 – 17.00 Projekt Garażówka

W parku przed CSW odbędzie się recyklingowy piknik, który Natalia Bet oraz Paulina Braun od   roku organizują w różnych miejscach Warszawy. Jak zawsze towarzyszyć mu będzie nie tylko wyprzedaż, podczas której każdy uczestnik ma okazję sprzedać lub wymienić przyniesione ze sobą rzeczy (ubrania, książki, płyty, meble, naczynia itp.), ale również muzyka na żywo, warsztaty dotyczące ekologii i zdrowe jedzenie.

18.00 Oficjalne otwarcie połączone ze wspólnym posiłkiem

Multijęzykowa szkoła gotowania Food for friends przygotowuje dla gości CSW regionalne specjały przygotowane z warzyw i owoców pochodzących z zaprzyjaźnionych i w pełni ekologicznych gospodarstw. Desery będzie można komponować samodzielnie wykorzystując wyśmienite, wybrane polskie miody z lokalnych pasiek.

13.00-15.00 Warsztaty: Samonawadniające się ozdobne doniczki z recyklingu

Uczestnicy warsztatów będą przygotowywać doniczki, ozdabiać je i sadzić w nich rośliny. Samonawadniające się doniczki sprawdzą się w przypadku osób, które chcą hodować kwiaty, czy zioła na swoim parapecie a nie mają czasu na codzienne podlewanie. Wodę w nich wystarczy bowiem uzupełniać raz w tygodniu. Doniczki są wydajne, łatwe w przygotowaniu i mogą mieć dowolny kolor.

15.00-17.00 Warsztaty gry w zośkę

Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się podstawowych odbić, przerobią wstęp do footbag freestyle'u, czyli pierwszego sklejenia zośki na stopę, dowiedzą się, co to zośkowe dwa kwadraty oraz footbag golf.

17:00 Projekt 100D/Fundacja Perform

100 DANCERS to międzynarodowe spotkanie integrujące badania i dialog artystyczny z performansem w przestrzeni publicznej. Jego uczestnicy to tancerze i choreografowie, którzy tworzą i uczą w obszarze improwizacji, kontakt improwizacji i performatyki. 100 DANCERS stawia sobie za cel ułatwienie wymiany artystycznej i poszukiwań w dziedzinie tańca, jak również tworzenia publicznych performansów na dużą skalę.

20:00 – Dyskusja panelowa

"Eko-miasta przyszłości. Plany dla świata, lekcja dla Warszawy” – w spotkaniu udział wezmą m.in. Łukasz Nowacki,  Maciej Czeredys, Marcin Wróblewski.

22:00 – DJ MIKE POLARNY & CO

MIKE POLARNY – jeden z najciekawszych artystów obecnej muzyki klubowej. Inspiracje czerpie z różnorodnych stron – od disco, poprzez deep house, nujazz, electro po dub i minimal. Występuje na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Twórca grupy POMPON mającej na celu szerzenie unikatowych brzmień w muzyce elektronicznej.

21:00 – Kino: „Dubaj we mnie”, reż. Christian von  Borries

Portret podwójny Dubaju, debiut filmowy kompozytora Christiana von Borriesa, to opowieść o zmianach na mapie świata, miasta i w przestrzeni społecznej. Dubaj jest realizacją neokapitalistycznego snu, gdzie w progi luksusowych rezydencji wstęp mają tylko najbogatsi. W tym pędzie do utopii Dubaj realizuje najbardziej nieprawdopodobny projekt mieszkaniowy na świecie: The World, kompleks składający się ze sztucznych wysp, które kształtem przypominają mapę świata. Po wybuchu światowego kryzysu gospodarczego budowa zostaje zawieszona, ale The World żyje i rozwija się dalej w równoległym, wirtualnym świecie filmów reklamowych i na internetowej platformie Second Life. Autor stawia pytania o prawdziwość obiegowych scenariuszy dotyczących tak ważnych dla społeczeństwa i gospodarki pojęć jak „imigracja”, „trzeci świat”, „kraje rozwijające się”, „neokolonializm”, „neoliberalizm” czy „modernizacja”.

22 lipca - niedziela

Od 11:00 – Yoga, Tai Chi, Kalari – Astanga Yoga/Masaż Tajski – Thai Sun

12:00 – 15:00 – Slowfoodowy piknik – Slow Food Warszawa „Smakołyki na Kocyki”

Wyjątkowy piknik, na którym będzie można spróbować przysmaków przygotowanych przez działaczy Slow Food Warszawa i Slow Food Youth. Podczas pikniku planowane są gry sportowe oraz wymiana dań i przepisów między jego uczestnikami (porcja smakołyku plus przepis – 2 zł). Cały dochód wspiera organizację Slow Food.

13:00 – 15:00 – „Kooperuj!” – warsztaty Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej

Wykład/spotkanie na temat zakładania lokalnych kooperatyw. Trochę historii, dużo przykładów –prezentacja i dyskusja (zapisy: zielonyjazdow.warsztaty@gmail.com).
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy