Energia przyszłości: paliwo z mikroalg

Rosną znacznie szybciej, zawierają więcej cukru niż tradycyjne zboża, co pomaga przy fermentacji, a żywią się CO2, na którego brak nie możemy narzekać. Wprawdzie wymagają dużo światła, ale nie potrzebują wiele wody – dlatego hodowlę można prowadzić np. na pustyni. Algi są bardzo popularne wśród firm, które szukają alternatywy dla paliw kopalnianych.
Czy te proste jednokomórkowce zrewolucjonizują światowy rynek energii?
Algi można wykorzystać do produkcji m.in. biopaliw, kosmetyków, leków, żywności dla ludzi, pasz dla zwierząt, a nawet wykorzystać w procesie utylizacji ścieków przemysłowych i komunalnych oraz utylizacji odpadowego dwutlenku węgla. Dlatego podstawowym celem postawionym sobie przez naukowców na całym świecie jest opracowanie taniej, wydajnej i szybkiej metody produkcji alg.

I tutaj z pomocą przychodzą doktoranci z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, a konkretnie zaprojektowany przez nich fotobioreaktor do hodowli alg. Urządzenie opracowane przez Natalię Kujawską i Szymona Talbierza z UG pozwala na szybki wzrost biomasy mikroalg nie tylko w skali laboratoryjnej, ale również przemysłowej. A to za sprawą mechanizmu który będzie kierował się w stronę słońca jak słonecznik.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Szymon Talbierz, fotobioreaktor ma zapewniać algom optymalne warunki do życia i namnażania się. Zwykle jest to płytkie naczynie, które może być wyposażone w czujniki temperatury, pH, stężenia tlenu i dwutlenku węgla.
Wynalazek doktorantów UG składa się m.in. ze szklanego prostopadłościennego naczynia umieszczonego na metalowej ramie. Wyposażony jest w czujnik kąta promieniowania słońca. –Tak jak słonecznik podąża od świtu do zmierzchu za słońcem, tak samo nasz fotobioreaktor może się za słońcem obracać – tłumaczy młody badacz i dodaje, że dzięki temu hodowane organizmy otrzymują dużo światła.

Talbierz wyjaśnia, że makroalgi to wodorosty, które bez problemu można zobaczyć nad morzem. Tymczasem mikroalgi są organizmami niewielkimi: o wielkości od 2 do kilkudziesięciu mikrometrów (1000 mikrometrów to 1 mm). Mogą żyć w dużych skupiskach i dzięki fotosyntezie mogą przekształcać energię ze słońca. Ich zaletą jest m.in. to, że potrafią w sobie kumulować tłuszcze, które stanowić mogą nawet ponad 50 proc. ich masy. Z takich lipidów można np. produkować biodiesel. Badacz zaznacza, że przy użyciu alg produkuje się biopaliwa, stosowane nawet jako paliwo lotnicze w amerykańskich siłach zbrojnych.

Wynalazek zwyciężył w konkursie posterowym w międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu. Informacje o urządzeniu można znaleźć pod adresem http://stypendiumzwyboru.absolvent.pl/uczestnicy/mikroalgi-nasza-szansa-na-lepsze-jutro-954
Ekologia.pl, źródło: PAP – Nauka w Polsce
Ocena (3.7) Oceń: