POJAZDY EKOLOGICZNE. Polscy studenci startują w eko zawodach

2007 Shell Eco Marathon2007 Shell Eco Marathon

Napędy hybrydowe, ogniwa wodorowe, baterie słoneczne na dachu, modyfikowane silniki spalinowe i wiele innych nowoczesnych technologii wykorzystują studenci z całego świata, aby przygotować pojazdy, którymi startują na zawodach Shell Eco – Marathon. Wszyscy budują ekstremalne wehikuły, którymi chcą przejechać w maju br. jak największą liczbę kilometrów na jednym litrze paliwa.Również w Polsce powstają zaawansowane konstrukcje przeznaczone do startu w europejskiej edycji zawodów odbywających się u naszych zachodnich sąsiadów w Lausitz. Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów SKAP na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej jest jednym z krajowych zespołów, który kolejny rok z rzędu przygotowuje pojazdy do walki na torze.

Źródło: SKAP
Studenci ze SKAP-u skupiają swoje siły na dopracowanie pojazdu o nazwie Kropelka, którym w 2009 roku przejechali na jednym litrze paliwa aż 607 kilometrów. Obecnie zakończono etap analizy na hamowni nowych metody przeniesienia napędu oraz obliczeń przekładni skrzyni biegów. Udało się również zamontować zespół czujników (w tym szerokopasmową sondę lambda), który pozwoli na optymalizację parametrów silnika spalinowego napędzanego etanolem. Zespół studentów odpowiedzialnych za pojazd Kropelka aktualnie pracuje również nad aparaturą do pomiaru zużycia paliwa, która posłuży optymalizacji techniki jazdy po torze w Niemczech.

Źródło: SKAP
Polski team przygotowuje jednocześnie mały samochód miejski spełniający regulamin konkursu Shell Eco – Marathon w kategorii Urban Car. Konstrukcja ta powstaje od października 2009 roku i przygotowywana jest na udział w tegorocznych zawodach. Etap projektowy zakończył się w połowie 2010 roku. Obecnie, w najlepsze, trwają prace związane z budową podzespołów. Na ramie wykonanej z profili duralowych zamontowany został między innymi układ kierowniczy, fotel, mocowania pasów oraz pedały. Trwają prace nad tylną osią oraz klatką spalinowej jednostki napędowej. Na luty zaplanowano prace związane z elementami kompozytowymi (felgi, poszycie).

2006 Shell Eco Marathon, źródło: SKAP

Źródło: SKAP


Oprócz walki o najmniejsze spalanie Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów uczestniczy również w projekcie formuły student, gdzie apetyt na paliwo nie ma najmniejszego znaczenia, a bardziej od oporu aerodynamicznego liczy się docisk i ”trzymanie” w zakrętach. Niezależnie od tego, w jakich projektach studenci uczestniczą oraz jaki wynik osiągają, najważniejsza jest idea, która rozwija i promuje młodych, ambitnych ludzi.
Źródło: SKAP

Kropelka SEM 2010, źrodło: SKAP

Kropelka team 2011, źródło: SKAP
inż. Karol Majchrzak

Moim zdaniem
Czy samochody elektryczne można uznać za ekologiczne?
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy