Szwecja: pierwszy na świecie wieżowiec do pionowej uprawy roślin

Wieżowiec w Linköping – wizualizacja, źródło: Sweco PolskaWieżowiec w Linköping – wizualizacja, źródło: Sweco Polska

Liczba ludności na świecie rośnie w szybkim tempie, a 80 procent wszystkich gruntów, które nadają się do produkcji roślinnej jest już używana do innych celów. Czy zastanawialiście się, jak w takim razie mogą wyglądać miasta przyszłości? Kiedy niesamowite gadżety i technologie wykorzystywane w budownictwie urzeczywistnią się i staną się częścią naszego życia?Gospodarstwa pną się w górę

Okazuje się, że wizje metropolii rodem z filmów science-fiction mogą się ziścić wcześniej niż myślimy. W szwedzkim mieście Linköping ruszyła budowa pierwszego na świecie wieżowca służącego do pionowej uprawy roślin. Projektanci zakładają, że 54-metrowy obiekt będzie jedną z najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców na świecie.

– Wieżowiec będzie pierwszym tego typu obiektem na świecie. Z tego względu w dalszym ciągu trwają analizy, które mają zapewnić jego optymalne wykorzystanie. Obecnie wiemy, że w jego obrębie będzie uprawiane 15 typów roślin pochodzenia azjatyckiego. – informuje Piotr Tabiś z biura prasowego Sweco Polska.

O jakie ekologiczne rozwiązania chodzi? Innowacyjny projekt, opracowany przez inżynierów z firm Sweco i Plantagon będzie wykorzystywać nadwyżki energetyczne wygenerowane przez miasto w celu zwiększenia efektywności procesu fotosyntezy. Dzięki zastosowaniu zintegrowanych rozwiązań wieżowiec ma być niemal trzykrotnie bardziej efektywny, niż tradycyjna hodowla roślin.

Brak konieczności transportu żywności ze względu na bezpośrednią lokalizację w obszarze miejskim spowoduje ograniczenie emisji C02, a także brak konieczności spalania benzyny, które jest charakterystyczne dla hodowli zlokalizowanych poza granicami miasta. W znacznym stopniu wpłynie to również na ceny produktów, do których nie będzie potrzeby doliczania kosztów związanych z transportem.

Dodatkowo farma nie będzie wytwarzać praktycznie żadnych ścieków ani odpadków. Nawodnienie roślin będzie następowało z wykorzystaniem specjalnego systemu spryskiwania, który będzie również wykorzystywał nadwyżki wody zużywanej w obszarze miasta.

Dzięki odpowiedniemu układowi budynku każda kondygnacja ma posiadać optymalne warunki świetlne do hodowli. Rośliny  będą osadzone na specjalnej spirali złożonej ze stojaków uprawnych, która w zależności od pory dnia będzie zmieniała swoją pozycję.

Wg obliczeń ekspertów wieżowiec ma zapewnić trzykrotnie większą wydajność, niż ma to miejsce w wypadku tradycyjnych hodowli. Dodatkowo powierzchnia gruntów, która wynosi 10 tysięcy metrów będzie stanowić równowartość 100 tys. tradycyjnej powierzchni hodowlanej.

Na pewno niektórzy z Was zadają sobie pytanie: czy warzywa uprawiane w mieście nie będą zanieczyszczone metalami ciężkimi i pestycydami pochodzącymi z transportu. Nie ma się czego obawiać – przekonują projektanci. – Zastosowanie specjalnego systemu wentylacji opartego na wykorzystaniu filtrów powietrza, zapewniających jego odpowiednie oczyszczenie stworzy roślinom warunki bardzo zbliżone do tych, które panują na terenach pozamiejskich – przekonuje Piotr Tabiś.
Wieżowiec w Linköping – wizualizacja, źródło: Sweco Polska

– Według naszej wizji obiekt ma w maksymalnym stopniu wykorzystywać ekologiczne źródła energii. Nasi eksperci będą ściśle współpracować z władzami miasta Linköping, aby optymalnie dostosować nadmiar wykorzystania mediów w obszarze miasta i system zarządzania budynkiem – mówi Grzegorz Rolski, Dyrektor Zarządzający Sweco Polska.

Obiekt ma być odpowiedzią na coraz bardziej widoczną migrację ludności z terenów wiejskich w kierunku obszarów mocno zurbanizowanych. Wg danych ONZ do połowy XXI w. ponad 80 proc. populacji będzie zamieszkiwać tereny miejskie.
Termin zakończenia prac budowlanych planowanych jest na II/III kwartał 2013 roku. Wartość inwestycji wynosi blisko 200 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 30 milionów dolarów.

Ekologia.pl (JS)
Ocena (2.8) Oceń: