Energia odnawialna. Czy opłaca się inwestować w kolektory słoneczne i panele słoneczne?

Fot. Wikipedia CCFot. Wikipedia CC

Czy energetyka odnawialna się opłaca? Czy źródła energii odnawialnej są dostępne dla Polaków? Czy przeciętny Kowalski wie, gdzie szukać informacji na temat paneli słonecznych, lub pompy ciepła? W co najlepiej zainwestować, aby zyskał na tym nasz domowy budżet?Jakie są źródła energii odnawianej i które z nich są najlepszym rozwiązaniem dla naszych domów?

Tak, naprawdę w Polsce mamy do czynienia ze wszystkimi źródłami energii odnawianej. Począwszy od energetyki wiatrowej, biomasy, biogazu, słońca poprzez pompy ciepła, czy geotermię. Najbardziej popularna jest energia wiatrowa, która rozwija się szczególnie dynamicznie od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ma ona jednak zastosowanie głównie w użytku komercyjnym, a nie w przydomowych instalacjach.

Potencjał Słońca

W Polsce, od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się kolektory słoneczne. Chociaż nie narzekamy na nadmiar słońca, a okresy silnego promieniowania są nierównomiernie rozłożone w ciągu roku, to z powodzeniem możemy „złapać” tyle energii, by inwestycja w solary okazała się opłacalna.

Skąd się bierze ten wzrost zainteresowania? Polacy coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, ponieważ mają możliwość pozyskania środków na dofinansowanie tego typu urządzeń. Poza tym promieniowanie słoneczne jest powszechnie dostępnym, całkowicie czystym i najbardziej naturalnym z dostępnych źródeł energii. Najefektywniej może być wykorzystana lokalnie, zaspokajając zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ciepło. Dużą zaletą jest także łatwa adaptacja w warunkach domowych.

Słoneczne instalacje

Kolektory o wysokiej sprawności potrafią zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii koniecznej do podgrzania wody użytkowej oraz 30 proc. energii do centralnego ogrzewania. By uzyskać jak największe oszczędności należy pamiętać o prawidłowym ułożeniu kolektorów. Umieszczenie ich w kierunku południowym zapewnia najlepszy odbiór ciepła. Dopuszcza się odchyły o 45o w kierunkach wschodnim i zachodnim, co jednocześnie obniża efektywność kolektora o około 10 procent.

W zależności od tego jakie mamy wymagania co do kolektorów, możemy wybrać wersję płaską lub bardziej zaawansowaną konstrukcją próżniową. Pierwszy wariant, ze względu na cenę i łatwość montażu jest bardziej popularny. Jednak jego próżniowy odpowiednik zapewni nam więcej energii, bo w przeciwieństwie do kolektora płaskiego (pochłania tylko promieniowanie bezpośrednie), może pracować przez cały rok. Kolektory próżniowe mogą wykorzystywać zarówno promieniowanie bezpośrednie jak i rozproszone, czyli takie, które przebija się przez cienką warstwę chmur. Dzięki temu działają przez 365 dni w roku.

Ile to kosztuje?

Dla typowego domku jednorodzinnego, koszt instalacji kolektorów słonecznych, to kilka tysięcy złotych. Cena systemu solarnego to nie tylko sam kolektor, ale również pozostałe elementy: rury, zasobnik, dodatkowy wymiennik lub grzałka elektryczna, pompa cyrkulacyjna, zawory, automatyka itd. Jeśli chodzi o inne urządzenia, które możemy zainstalować we własnych domach, warto wspomnieć o pompach ciepła – w tym przypadku koszt takiej instalacji to około 30-40 tyś. złotych. Co ważne, wydajność pomp ciepła i ich żywotność jest bardzo wysoka. Mogą one zarówno ogrzewać zimą i chłodzić latem.

Oczywiście zanim koszt zakupów zwróci się, zajmie to trochę czasu, ale są też dodatkowe korzyści – czerpiąc energię ze źródeł odnawialnych przyczyniamy się do ochrony środowiska. Poza tym można skorzystać też z dofinansowania, przez co wydatki staną się znacznie mniejsze.

Jak zdobyć pieniądze na urządzenia?

Obecnie w Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym również na kolektory słoneczne. Wśród krajowych funduszy środki można otrzymać m. in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla projektów nieco mniejszych można się ubiegać o pieniądze z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu lub z Banku Ochrony Środowiska.

Ponadto funkcjonuje już nowy fundusz dla wspólnot mieszkaniowych i rodzin, który oferuje tanie kredyty z dotacją na zakup i
Koszt inwestycji w zależności od powierzchni domu wynosi od 10 do 20 tys. złotych. Na zwrot z inwestycji trzeba poczekać nawet 11-20 lat, ale rekompensują to niższe rachunki za ogrzanie wody
montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych. Kredyty adresowane są do osób, które mają prawo do dysponowania posesją gdzie powstanie inwestycja oraz do wspólnot mieszkaniowych z wyłączeniem odbiorców ciepłej wody z sieci ciepłowniczej.
Dotacja najczęściej będzie sięgała wysokości 30 proc. kapitału kredytu bankowego. Natomiast wysokość kredytu może wynieść nawet 100 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Jednostkowy koszt przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora. Dotacje będą przyznawane do 2014 roku.

Inwestować, czy nie inwestować?

Mimo, że koszty są dość wysokie to rozsądnie zaplanowany i eksploatowany system solarny może się opłacać. Dokonując wyboru musimy się zastanowić – czy chcemy wykorzystać energię tylko do wspomagania ogrzewania wody wiosną i latem, czy też system solarny ma współpracować z systemem centralnego ogrzewania przez cały rok? Zastanawiając się nad kwestią zakupu należy przeanalizować za i przeciw, a decydując się na rozwiązania konkretnego producenta trzeba wziąć pod uwagę dostępność części i koszty serwisowania.
Na podstawie materiałów organizatora II Międzynarodowego Kongresu Green Power 2010
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy