Polacy przychylni energii wiatrowej

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie RWE Polska w związku z Europejskim Dniem Wiatru, aż 65% Polaków zgodziłoby się na postawienie w swoim sąsiedztwie turbiny wiatrowej, wytwarzającej energię. Z największą aprobatą spotkać się można wśród mieszkańców wsi, wschodniej Polski i Wielkopolski, a z najmniejszą w dużych metropoliach.Połowa ankietowanych chciałaby korzystać z energii odnawialnej. 43% osób zainteresowanych jej używaniem jest gotowe płacić wyższe rachunki za zieloną energię , w tym 30% skłonne jest płacić do 10% więcej niż obecnie a 13% respondentów nawet więcej.

Z energią odnawialną Polakom kojarzy się najczęściej energia wiatrowa (86%), następnie słoneczna (78%) i wodna (63%). Najmniej znane są źródła geotermalne i te pochodzące z biomasy.

W połowie kwietnia RWE rozpoczęło pierwszą z szeregu inwestycji w energię wiatrową w Polsce. 16 kwietnia zainstalowano pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie się składać z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40.000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh.

Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 MW energii ze źródeł odnawialnych. W skali Europy, koncern RWE planuje do 2012 roku oddać do użytku lub rozpocząć budowę  4.500 MW mocy, pochodzących z tego źródła.
Źródło: RWE Polska
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy