5 ekologicznych porad domowych, które ocalą planetę i Twój portfel

Chcesz przestawić swój dom na bardziej ekologiczne tory? To świetnie! Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na to, jak żyć przyjaźnie ze środowiskiem i jednocześnie zaoszczędzić.planetafot. shutterstock

1. Nie wyrzucaj: użyj ponownie

Wiele rzeczy, które każdego dnia wyrzucamy, można użyć ponownie, zrecyklingować, oddać lub nawet sprzedać. Nim cokolwiek wyrzucisz zastanów się, czy na pewno dany przedmiot nie ma wartości dla innych osób lub czy nie jesteś w stanie go wykorzystać ponownie we własnym domu, ale znaleźć mu całkowicie inne zastosowanie. Działając w ten sposób wypracowujesz również w sobie nawyk myślenia o tym, co zrobisz z używanymi przez siebie rzeczami. Jeśli co sezon okazuje się, że masz całą wielką siatkę nienadających się już do użytku ubrań, prawdopodobnie zaczniesz poszukiwać sposobów na to, jak efektywniej wydawać swoje pieniądze, a jednocześnie mniej wyrzucać.

2. Gospodaruj rozsądnie pożywieniem

Czy wiesz, że większość jedzenia marnowana jest w gospodarstwach domowych? Każdego roku przeciętna rodzina wyrzuca do śmieci blisko 200 kilogramów produktów żywnościowych. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj dokonujemy nieprzemyślanych zakupów: kupujemy nadmiarowe ilości jedzenia ze względu na promocje, a następnie jedzenie to wyrzucamy, gdy kończy mu się termin ważności. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto planować posiłki z wyprzedzeniem, a zakupy spożywcze robić z listą. W ten sposób nie tylko możemy zaoszczędzić znaczne pieniądze, ale przede wszystkim dbamy o ekologię we własnym domu.

Więcej praktycznych porad ekologicznych znajdziesz na portalu EKObieco.pl

3. Zmień przyzwyczajenia ubraniowe

Fast fashion to przemysł modowy nastawiony bardzo szybką zmianę trendów. Ubrania z popularnych sieciówek są niskiej jakości i już po jednym sezonie rzadko kiedy nadają się do noszenia. Zamiast decydować się na nie, warto rozważyć zakup paru ubrań wysokiej jakości, które zostaną z Tobą znacznie dłuższy czas. Takie ubrania są nie tylko bardziej stylowe, ale przede wszystkim: ekologiczne. Łatwiej dbać o zachowanie ich w doskonałym stanie, ponieważ są odporne na wielokrotne pranie, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o produktach szytych w Azji za kilka centów. To zresztą dodatkowy powód, dla którego powinnaś rozważyć zmianę przyzwyczajeń dotyczących swojej garderoby: większość ubrań z sieciówek szyta jest przez niskoopłacane szwaczki w bardzo złych warunkach. Nie musisz przykładać do tego swojej ręki.

4. Dekoruj z rozwagą

Jeśli lubisz często zmieniać wystrój swojego mieszkania czy domu zastanów się, jak to wpływa na środowisko. Jeśli korzystasz za każdym razem z nowych mebli i tekstyliów, a stare wyrzucasz, głównie produkujesz olbrzymią ilość śmieci. Nie musisz rezygnować z regularnego odświeżania swojej przestrzeni: zainteresuj się jednak rzemieślnictwem i odnawianiem starych mebli. To rewelacyjne hobby, które pozwoli Ci wyczarować meble i ozdoby, jakich nie ma absolutnie nikt inny. W dodatku dasz drugie życie meblom, które prawdopodobnie wylądowałyby na śmietnisku. Restaurując swoje nabytki pamiętaj o wybieraniu ekologicznych produktów do renowacji: w sklepach z materiałami budowlanymi znajduje się ich obecnie bardzo duży wybór.

5. Oszczędzaj energię

Rozsądne korzystanie z energii elektrycznej, ogrzewania i gazu jest jednym z najważniejszych elementów ekologicznego i ekonomicznego gospodarowania we własnym domu czy mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, że oszczędzanie mediów to nie tylko ograniczanie ich użytkowania, ale również inwestowanie w rozwiązania termoizolacyjne, które zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne lokalu. 


art. sponsorowany
Ocena (3.2) Oceń: