Aktorka wygrała ze Skarbem Państwa ws. smogu

Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa! Smog w Polsce narusza jej dobra osobiste ‒ uznał sąd w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny.
Aktorka wygrała proces, który wytoczyła państwu polskiemu w grudniu 2018 roku. Podczas rozprawy, która miała miejsce 10 stycznia br. Pani Grażyna Wolszczak przekonywała, ze z powodu złej jakości powietrza martwi się o zdrowie swoje, jak i swoich najbliższych. Sąd przyznał jej rację.

– Zostało naruszone prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego. Również prawo do wolności, bo powódka musiała ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu. Ograniczono jej też prawo do prywatności poprzez narażenie jej na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ‒ uzasadniała wyrok sędzia Barbara Syta-Latała.

Aktorka w rozmowie z Gazetą.pl przyznała, że nie spodziewała się takiego wyniku. Zgodnie z wyrokiem Skarb Państwa musi zapłacić 5 tys. zł  na rzecz krakowskiego stowarzyszenia Unicorn.

Pozwów będzie więcej. Podobne kroki w ramach akcji #pozywamsmog złożyli m.in. Katarzyna Ankudowicz, Mariusz Szczygieł,  Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, i Lesław Żurek.

– Skarb Państwa odpowiada za zły stan środowiska, ponieważ od wielu lat, pomimo obciążających go obowiązków prawnych w zakresie stanu powietrza w Polsce, nie podejmuje odpowiednich działań, a jeśli jakieś podejmuje to ze znaczną zwłoką lub działa nieskutecznie – czytamy na stronie pozywamsmog.eu.
Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy