Bank krwi dla zwierząt. Czy pies może być dawcą krwi?

Źródło: http://www.krewdlapsa.pl/ Źródło: http://www.krewdlapsa.pl/

Czy wiesz o tym, że pies lub kot może zostać dawcą krwi i uratować życie innym zwierzętom? Pierwszy w Polsce bank krwi dla zwierząt działa w Warszawie od kilku lat lat.Aby pies mógł zostać honorowym dawcą, podobnie jak człowiek musi spełnić odpowiednie wymagania: być zdrowym i mieć od 10 miesięcy do 7 lat (w przypadku ras olbrzymich minimalny wiek to 12-14 miesięcy); musi też mieć odpowiednią wagę – powyżej 26 kg. Powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami. 

Jak się przetacza zwierzęcą krew? W taki sam sposób jak ludzką. Pies kładzie się na kozetce, tyle że igłę wbija się nie w łapę, ale tętnicę szyjną.

Na stronie weterynaryjnego banku krwi właściciele zwierząt mogą znaleźć szczegółowe informacje dotyczące donacji psów czy kotów. Są tam także porady, jak przygotować zwierzę do oddania krwi.

Zwierzaki mogą bezpiecznie oddawać krew raz w miesiącu. W zamian mają darmowe badania, oznaczoną grupę krwi; otrzymują także worek wysokoenergetycznej karmy, czerwoną chustkę z napisem „Ratuję Życie” i identyfikator – czerwone serduszko z danymi i indywidualnym numerem (wprowadzonym do weterynaryjnej bazy danych, co umożliwia kontakt z właścicielem w razie zaginięcia).
 
Pierwszy w Polsce bank krwi dla zwierząt działa w Warszawie. Łącznie w Polsce jest już pięć takich banków.
Źródło:
http://www.krewdlapsa.pl/
http://kurier.pap.pl/depesza/165810/Pies-moze-zostac-honorowym-dawca-krwi--W-zamian-dostaje-worek-karmy
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy