Co możesz zrobić z choinką po świętach?

Od jakiegoś czasu twoja choinka cicho migocze, ozdobiona olśniewającymi bombkami, które tak starannie umieściłeś na gałęziach. Ale święta minęły, prezenty zniknęły, igły zaczęły spadać na podłogę, a drzewko stało się drapakiem dla kotów. Prezentujemy kilka sposobów na pozbycie się bożonarodzeniowego drzewka.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Ściółka lub kompost
  2. Pomysły na kształtowanie krajobrazu
  3. Ciepło z choinki
  4. Nowe drzewko do ogrodu
  5. Odśwież swój dom

Ściółka lub kompost


Na szczęście twoje drzewo ulega biodegradacji, dzięki czemu można je łatwo przywrócić do natury. Jeśli masz kompostownik, możesz porąbane lub rozdrobnione gałęzie choinki ułożyć na stercie kompostu. Wiele miejsc, sklepów ogrodniczych przyjmuje również nieokorowane drzewa i za pomocą rozdrabniacza do drewna, przekształca je w ściółkę i kompost. 

Pomysły na kształtowanie krajobrazu


Istnieje wiele kreatywnych sposobów wykorzystania starego drzewka w krajobrazie. Pokrój pień na plasterki i użyj ich do wyłożenia klombów lub chodników. Możesz także tworzyć dynamiczne ekspozycje ogrodowe, wycinając kawałki pnia o różnych grubościach i wykorzystując je jako podstawki pod doniczki. Można wywiercić kawałek pnia, aby stworzyć rustykalny karmnik dla ptaków. Można również użyć gałęzi drzewa do wykładania wieloletnich klombów. Zimozielone konary wychwytują opady śniegu i izolują rośliny przed zimowymi chłodami.

Ciepło z choinki


Suszone gałęzie i kawałki pnia można wykorzystać do stworzenia ogniska na zewnątrz. Uwaga! Nie wolno palić choinek w domowym kominku. Kiedy choinki się palą, uwalniają kreozot - wysoce łatwopalną, toksyczną substancję składającą się głównie ze smoły. Kreozot może gromadzić się po wewnętrznej stronie komina, zwiększając ryzyko jego pożaru.

Nowe drzewko do ogrodu


Kto by pomyślał, że możesz użyć swojego drzewa jako drzewa? Jeśli kupiłeś choinkę w doniczce, zapewne już o tym pomyślałeś. Drzewko z nienaruszonymi korzeniami można posadzić w przydomowym ogrodzie, co daje wspaniały wiecznie zielony dodatek do Twojego przydomowego lasu.

Odśwież swój dom


Aromat wiecznie zielonych igieł może trwać długo, nawet kiedy samo drzewko uschnie. Po prostu zdejmij igły z drzewa i umieść je w lnianych torebkach lub miskach z wodą, aby na dłużej cieszyć się świątecznym zapachem.

Istnieje wiele możliwości zagospodarowania świątecznego drzewka. Park stanowy Island Beach w New Jersey (USA) planuje wykorzystać resztki drzew do wzmocnienia wydm na plaży. Nie mieszkasz przy plaży? Może w twojej okolicy mieszkają jakieś głodne kozły, które z chęcią chrupałyby twoje drzewo. Oczywiście najpierw musisz zapytać o zgodę ich właścicieli.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

“https://edition.cnn.com/2019/12/26/us/what-to-do-with-christmas-tree-trnd/index.html”; data dostępu: 2019-12-30

Ocena (3.0) Oceń: