Czy wegetarianie mogą pić wino?

Czy wino może być wege? Czy wino może być wege?

Czy alkohol jest wege? Takie pytanie pojawia się często na wegetariańskich i wegańskich forach internetowych. Istnieje na ten temat tyle teorii ile zwolenników zielonego stylu życia. Co to są wina wegetariańskie i wegańskie i czym się różnią od tych tradycyjnych?



Od dłuższego czasu w Internecie toczy się dyskusja o tym, czy napoje alkoholowe są napojami wegetariańskimi. Trudno jednak znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Część osób, które zdecydowały się na wegetarianizm, nie odmawia sobie alkoholu, druga część powołuje się na wykorzystywanie produktów pochodzenia zwierzęcego przy produkcji wina. Kto ma rację? Rację mają osoby, które wyeliminowały wino ze swojego jadłospisu.

Powód. W produkcji wina, po procesie fermentacji pozostają w napoju pozostają białka z drożdży i garbników w postaci mętnej zawiesiny, którą trzeba usunąć, by wino było przeźroczyste, miało ładną barwę i aromatyczny bukiet. Nie wszyscy weganie i wegetarianie zdają sobie sprawę z tego, że do klarowania wina wykorzystuje się produkty odzwierzęce m.in. żelatynę powstałą w wyniku gotowania ścięgien i skóry, kurze białko, kazeinę, rybie pęcherze czy chitynę pozyskiwaną ze skorupiaków. Oczywiście resztki tych produktów zostają usunięte z napoju po jego przefiltrowaniu, jednakże sam proces produkcji nie jest zgodny z ideologią weganizmu.

Nie dotyczy to wszystkich win dostępnych na polskim rynku. Są producenci, którzy nie klarują płynu martwymi zwierzętami, ale wybierają alternatywę w postaci bentonitu, diatomitu (ziemi okrzemkowej), kaolinu i żelu krzemionkowego lub ich roztworów.

Jak rozpoznać czy dane wino jest rzeczywiście winem wegetariańskim? Na pomoc wegetarianom i weganom przyszła fundacji Viva!, która będzie oznaczać swoim specjalnym logo produkty przeznaczone dla wegan i wegetarian. „W 2013 roku nasze wina uzyskały certyfikat Vivy! kwalifikując się do używania symbolu V dla wegetarian i wegan. Nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, są produktami wolnymi od żelatyny i w 100 proc. pochodzenia roślinnego” − mówi Tomasz Szczerbowski właściciel firmy WinoBezAlku.pl.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy