Dlaczego Leonardo DiCaprio spłaca dług publiczny Seszeli?

Leonardo DiCaprio. Leonardo DiCaprio. . By Siebbi (ipernity.com) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Spłata długu publicznego za ochronę środowiska? Seszele opracowały plan zwiększenia działań na rzecz ochrony środowiska morskiego w zamian za przełomową umowę dotyczącą długu państwowego wspieraną m. in. przez Fundację Leonardo DiCaprio.Aktor i ekolog, to jeden z pięciu inwestorów współpracujących z The Nature Conservancy, którzy podjęli pierwszą w historii „zamianę długów za ochronę środowiska”. DiCaprio ze swojej strony przekazał 1 milion dolarów. Aktor od dawna wspiera rezerwaty morskie i ochronę raf koralowych i stworzeń morskich.

„Wysiłki te pomogą mieszkańcom Seszeli chronić swój ocean dla przyszłych pokoleń i będą służyć jako wzór dla przyszłych projektów ochrony środowiska morskiego na całym świecie.” ‒ powiedział zdobywca Oskara.

Zgodnie z warunkami transakcji, część zadłużenia zostanie umorzona lub rozdysponowana na cele ochrony przyrody. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze trafią do nowego funduszu: Seychelles Conservation and Climate Adaptation Trust (SeyCCAT).

W ramach umowy Seszele mają zwiększyć obszar chronionych wód z 0,04 proc. do 30 proc. do roku 2020. Zgodnie z planem, powstaną też dwa nowe parki morskie.

Pierwszy obejmuje wyspy Aldabra, w których żyją setki tysięcy żółwi, gniazdują kolonie ptaków. Jest to też ostoja diugonia przybrzeżnego ‒ jednego z najbardziej zagrożonych gatunków na Oceanie Indyjskim. Obszar ten będzie w pełni chroniony, dozwolone będą tylko badania i kontrolowana turystyka. Drugi obszar dotyczy mórz wokół głównych wysp Seszeli, gdzie zostanie ograniczona działalność turystyczna i połowowa.

„Jest to ważne osiągnięcie dla naszej misji, która ma na celu ochronę środowiska na całym świecie” ‒ powiedział Mark Tercek, dyrektor generalny The Nature Conservancy. „To, co widzicie dzisiaj na Seszelach, jest tym, co spodziewamy się wprowadzić na Karaibach i w innych regionach oceanicznych, zagrożonych zmianami klimatycznymi” ‒ dodał.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy