Jak farbować jajka za pomocą herbaty?

Nadchodzi Wielkanoc, która nieodłącznie kojarzy się z pisankami. W sklepach można znaleźć różne barwniki, farbki, osłonki termokurczliwe do zdobienia jajek. Ale my wolimy postawić na naturę i na farbowanie jajek za pomocą herbaty. Jaka herbata zafarbuje jajka na zielono, żółto, fioletowo, szaro, czy brązowo? Zobaczcie 5 najlepszych naturalnych, herbacianych barwników!Fot. Materiały prasowe Five o’clockFot. Materiały prasowe Five o’clock

Naturalne barwniki są zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze niż te, które możemy dostać w sklepie. Jakie herbaty wykorzystać, aby naturalnie zabarwić wielkanocne jajka i zamienić je w kolorowe pisanki?

Jak farbować jajka herbatą?

Do półlitrowego garnuszka wrzuć 3 łyżki stołowe wybranej herbaty i zalej gorącą wodą. Jeśli nie masz herbaty sypanej, użyj 3 saszetek na 0,5 litra wody. Wywar zostaw na kilka godzin, by nabrał intensywnego koloru (najlepiej na noc). Herbatę przecedź przez sitko, a do czystego wywaru włóż jajko. Całość gotuj przez 10 minut, a następnie zdejmij z ognia i pozostaw do ostudzenia. Kiedy wywar będzie zimny, wyciągnij jajko, przetrzyj je ręcznikiem papierowym i natłuść odrobiną masła (kolor będzie błyszczeć). Gotowe!

Aby kolory były bardziej intensywne, do gotującego się wywaru z herbaty można dodać kilka naturalnych dodatków. Aby „podkręcić” barwę czerwoną, do herbaty malinowej dodaj skórkęburaka. Jajko zafarbuje się na różowo. Jeśli zależy ci na intensywnej żółci, do wywaru z rumianku dodaj łyżeczkę kurkumy. Jajko wyjdzie żółciutkie jak kurczaczek! Jeżeli lubisz niebieski, wykorzystaj klitorię ternateńską. To azjatycka roślina z rodziny bobowatych o granatowo-niebieskich kwiatach, która wspaniale barwi jedzenie na piękny chabrowy odcień.

By podkręcić kolor:
  • do farbowania herbatą wybieraj jajka o jasnych skorupkach, wtedy uzyskany kolor będzie intensywniejszy;
  • osad z herbaty może zabarwić jajko w plamki. Jeśli zależy ci na jednolitych kolorach, herbatę zawsze zalewaj przefiltrowaną wodą, a wywar przecedź przez drobne sitko;
  • do farbowania jajek używaj zawsze dobrej jakości herbat, z dużą zawartością suszu owocowego lub ziół;
  • pamiętaj, że farbowanie ma być dobrą zabawą. Mieszaj herbaty, baw się dodatkami, eksperymentuj!
Fot. Materiały prasowe Five o’clock
Ekologia.pl


Ocena (4.6) Oceń:
Pasaż zakupowy