Jak pokonać wiosenne przesilenie?

Jesteś osłabiony i ciągle chce Ci się spać? Masz problemy z koncentracją i często chodzisz rozdrażniony? Do tego dochodzi poczucie rozbicia i rezygnacji. To objawy wiosennego przesilenia. Jak je pokonać?Fot. Aubord Dulac/ShutterstockFot. Aubord Dulac/Shutterstock

Organizm zmęczony mało ruchliwym trybem życia, chłodem i niedoborem światła potrzebuje czasu, by przystosować się do wiosennego rytmu. Proces adaptacji potrwa około miesiąca. W tym czasie zwiększa się częstotliwość oddychania oraz wzrasta poziom hormonów, które wpływają na nasze samopoczucie. Jak przetrwać ten okres?
Oto kilka cennych rad!

Po pierwsze, nie zapominaj o pożywnym śniadaniu. W końcu to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zadbaj, by na twoim talerzu pojawiły się surowe warzywa. One dostarczą Ci energii do działania na cały dzień! Warto też sięgać po owoce, zwłaszcza cytrusy bogate w witaminę C.

Pamiętaj o śnie. Ośmiogodzinny wypoczynek pozwoli zregenerować organizm i wpłynie na lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Abyś mógł dobrze zasnąć, unikaj obfitej kolacji oraz napojów typu kawa czy mocna herbata. Zamiast zwykłej herbaty pij zieloną oraz napary z kwiatu hibiskusa, owoców dzikiej róży i czarnego bzu.

Przewietrz też pomieszczenie w którym śpisz. To najprostszy sposób na pozbycie się krążących w powietrzu bakterii i wirusów oraz zahartowanie i dotlenienie organizmu.

No i najważniejsze. Ruszamy się! Najlepszą metodą na przejście tego okresu jest aktywność fizyczna. Ale wprowadzajmy ją stopniowo. Wystarczy pozorny spacer trzy razy w tygodniu, by Twój organizm powrócił do pełni życia. Endorfiny i serotonina wydzielone podczas wysiłku mogą wprowadzić Cię w stan błogości.

Łap promienie słoneczne, gdzie to tylko możliwe. Odsuwaj zasłony i żaluzje, by do Twojego wnętrza wpadło jak najwięcej światła. Słońce to naturalny antydepresant.

I choć to trudne w dzisiejszym świecie, zwolnij tempo w pracy i w domu. Przesilenie wiosenne może osłabić odporność na stres. W takich sytuacjach nie zapominaj o ziółkach. Sięgnij po napar z melisy, dziurawca czy kozłka lekarskiego. One pomogą zniwelować stres czy niepokój.

Kochani, budzimy się! Wiosna czeka!
Ekologia.pl (Barbara Milcz)

Bibliografia

  1. “https://www.blog.tirol/en/2017/03/wake-up-stay-alert-the-best-ways-to-combat-spring-fatigue/”; data dostępu: 2020-03-29
Ocena (3.8) Oceń: