Jak szybko i tanio pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców?

pixabay.com pixabay.com

Niestety, dostępne na rynku owoce i warzywa są opryskiwane różnego rodzaju chemicznymi preparatami, które mają za zadanie odstraszać szkodniki i zapewniać żywności określony wygląd. Z tego względu, przed spożyciem, należy produkty z warzywniaka dokładnie umyć i oczyścić. Sama woda nie wystarczy. Na szczęście, nie trzeba wydawać fortuny na specjalne mikstury, mające na celu zlikwidowanie pestycydów. Istnieją bowiem niedrogie i proste domowe sposoby na przygotowanie warzyw i owoców do spożycia.


Mało kto może cieszyć się smakiem jabłek czy pomidorów wyhodowanych w sposób naturalny – na własnej działce albo w ogródku. Nie dość, że można je zjadać niemal bezpośrednio po zerwaniu z gałęzi, to jeszcze są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Zakupione w sklepach owoce i warzywa niestety należy bardzo dokładnie czyścić przed spożyciem. Dostępne na rynku płyny myjące są niestety dość drogie, a w swoim składzie zawierają z reguły środki, które ma w domu niemal każdy z nas: kwaśna substancja i soda oczyszczona.
Przeprowadzając domowe oczyszczanie produktów z warzywniaka, należy przede wszystkim pozbyć się z nich bakterii i pestycydów – wbrew pozorom – nie jest to takie trudne!

PO PIERWSZE: USUWAMY BAKTERIE

W celu pozbycia się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii ze skórki warzyw i owoców, należy stworzyć kwaśne środowisko, pod wpływem którego są one unieszkodliwiane. Wystarczy umyć zakupy z warzywniaka w roztworze zwykłego octu z wodą (150 ml octu / 1 litr wody). Antybakteryjna mikstura sprawi, że pierwszy etap mycia żywności będziemy mieli za sobą.


Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie pestycydów z owoców i warzyw jest skonfrontowanie ich ze środowiskiem zasadowym. fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy