Karmy z owadów – ważny krok w kierunku ochrony środowiska?

Spożywanie produktów przygotowanych z owadów to ostatnio bardzo kontrowersyjny temat. Jednak trudno nie zauważyć, że konieczność zmniejszenia konsumpcji mięsa wymaga konkretnych kroków i innowacji. Zobacz, czy karma wyprodukowana w taki sposób jest bezpieczna i wspiera ochronę środowiska!kotfot. Chendongshan/shutterstock.com
Wszyscy, którzy interesują się ekologią wiedzą, że hodowla zwierząt rzeźnych jest bardzo poważnym problemem. W tym celu zużywa się duże ilości wody oraz paszy i zajmowane są ogromne tereny. Masowa produkcja mięsa jest także związana z nadmierną emisją gazów cieplarnianych. Jednak istnieją sposoby na ograniczenie takich hodowli.

Czy karmy z insektów mogą przysłużyć się środowisku i rozwiązać choć część problemów?

Czy karma z owadów jest zdrowa?

Najważniejszymi pytaniami, jakie w kontekście takiej karmy zadają sobie opiekunowie zwierząt, są te dotyczące bezpieczeństwa. W tej kwestii nie ma powodu do obaw – wartości odżywcze takiego pokarmu zostały dokładnie przebadane. Dowiedziono, że białko owadów może być nie tylko pełnowartościowe, ale także dobrze tolerowane i bezpieczne. Taka karma ma pozytywny wpływ na zdrowie psów i kotów, może też być stosowana u zwierząt o szczególnych wymaganiach dietetycznych.
Jak pokazują doświadczenia opiekunów zwierząt – karmy z owadów mają atrakcyjny dla psów i kotów smak oraz zapach.

Owady – źródło białka dla alergików

Karma z insektów może być nie tylko tak samo zdrowa, jak tradycyjny sposób żywienia psów i kotów – może być lepsza! Dotyczy to głównie czworonogów cierpiących na różne nietolerancje i alergie. Białko owadów jest hipoalergiczne i lekkostrawne, co docenią opiekunowie zwierząt z chorobami układu pokarmowego.

Hodowla insektów – w przeciwieństwie do hodowli zwierząt – nie wymaga stosowania środków takich jak antybiotyki czy hormony. Dlatego może być mniej zanieczyszczona przez te szkodliwe substancje.

Czy hodowla owadów jest bardziej ekologiczna?

Przemysłowa produkcja mięsa niesie ze sobą ogromne koszty środowiskowe. Dlatego warto szukać alternatyw. Białko owadzie uważa się za bardziej ekologiczne, gdyż:
•    do jego produkcji zużywane jest kilkakrotnie mniej paszy, niż ma to miejsce w przypadku zwierząt
     rzeźnych;
•    hodowla insektów pozwala zmniejszyć zużycie wody (w stosunku do hodowli zwierząt rzeźnych);
•    pozyskiwanie takiego białka wymaga wielokrotnie mniej miejsca, niż w przypadku tradycyjnej
     hodowli;
•    pozwala ograniczyć generowanie odpadów i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.
     Dla wielu osób ważne mogą być także kwestie etyczne dotyczące ograniczania cierpienia
     doświadczanego przez zwierzęta hodowlane.

Czy karmy z owadów są rozwiązaniem problemów ekologicznych?

Niestety, nawet całkowite zastąpienie pokarmu dla zwierząt karmami z owadów nie rozwiąże wszystkich współczesnych problemów dotyczących masowej produkcji mięsa. Jednak niewątpliwie jest to krok w dobrą stronę, wspierający ideę zrównoważonego rozwoju. Owady są tanim, łatwym do otrzymania i przyjaznym dla środowiska źródłem białka, dlatego warto je wykorzystać w karmach dla kotów i psów.


art. sponsorowany
Ocena (3.4) Oceń: