Kawałek ziemi dla każdego mieszczucha

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Na nietypowy pomysł promocji zdrowego odżywiania wśród mieszkańców wpadły władze Wiednia – wydział magistracki ds. Leśnictwa i rolnictwa przygotował na obrzeżach miasta ekologiczne działki, które co roku oddaje wiedeńczykom pod dzierżawę.



Każda z działek ma 80 m. Pracownicy centrum przygotowują ziemię pod uprawę i sadzą na niej ekologiczne, niemodyfikowane genetycznie warzywa, zioła i kwiaty. Z początkiem sezonu, czyli mniej więcej od 1 maja, taką działkę można za niewielką kwotę wydzierżawić.

Osoba, która przejmuje ogródek musi o niego dbać – w grę wchodzi regularne podlewanie, nawożenie (tylko nawozy naturalne) i plewić. Jednak ciężka praca się opłaca, bo kiedy rośliny obrodzą, można do woli korzystać ze świeżych i zdrowych plonów.

Jeśli dzierżawca nie może regularnie odwiedzać działki lub wyjeżdża na urlop, nie musi się martwić – wszystkie działki są nawadniane mechanicznie dwa razy w tygodniu.

Pomysł ten okazał się tak dobry, że już w pierwszych dniach od rozpoczęcia internetowej rejestracji chętnych dzierżawców wszystkie działki zostały rozdzielone. Za kilka miesięcy ruszą niezbędne prace, a już tej wiosny szczęśliwi posiadacze działki będą mogli cieszyć się smakiem ekologicznych nowalijek.
Ekologia.pl, źródło: Biuro Miasta Wiednia

Ocena (3.9) Oceń: