Kręgosłup masz tylko jeden - jak o niego zadbać?

Aura za oknem nie sprzyja aktywności fizycznej. Większą część dnia spędzamy w pracy, w szkole czy na uczelni w pozycji siedzącej. Pamiętajmy, że nieodpowiednia postawa podczas siedzenia, sprzyja schorzeniom kręgosłupa.Kręgosłup jest podporą całego ciała i to od jego kondycji w dużej mierze zależy nasza sprawność. Szkodzi mu m.in. brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, garbienie się, nadwaga, a nawet stres. Dlatego już od najmłodszych lat warto wpajać dzieciom nawyki i zasady, które zaprocentują prawidłową postawą w dorosłym życiu.

Ponadto jakość foteli i krzeseł wciąż pozostawia dużo do życzenia. Dlatego warto wyposażyć miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu w ergonomiczne meble, które gwarantują zachowanie właściwej pozycji całego ciała. Jeśli siedząc przy biurku mamy tułowie wygięte w łuk, opuszczone barki i przechyloną do przodu głowę, oznacza to, że biurko i siedzisko nie są przystosowane do naszego wzrostu.

–Pamiętajmy aby wybierać biurka z matowym blatem – mówi Olga Koźlik z firmy Moll – Takie powierzchnie nie odbijają refleksów światła, dzięki czemu nie męczą naszego wzroku.

Równie ważny jest dobór krzesła. Najlepiej jeśli będzie ono miało regulowane zarówno oparcie, jak i siedzisko. Taki system zapewni optymalne podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pozwoli uniknąć negatywnych skutków długiego siedzenia w jednej pozycji – bólu pleców, szyi i karku.

– Przestrzeń pracy musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby, która z niej korzysta – dodaje prof. dr Erich Schmidt, specjalista ds. ortopedii. – Dlatego zarówno blat, jak i krzesło muszą być tak skonstruowane, by wręcz wymuszać prawidłową postawę ciała w czasie nauki, zabawy czy pracy na komputerze – dodaje ekspert.
Prawidłowa postawa, fot. Moll


Meble na miarę

Idealne stanowisko pracy musi przede wszystkim odpowiadać naszemu wzrostowi. – Biurko oraz krzesło, które są dostosowane do wzrostu, dają możliwość swobodnego oparcia łokci na blacie lub poręczach, a stóp na podłodze lub podnóżku. Takie ułożenie ciała to już połowa sukcesu – wyjaśnia prof. dr Erich Schmidt. – Ważna jest również możliwość regulacji głębokości siedziska i wysokości oparcia, które powinno być tak wyprofilowane, aby podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko bólu pleców, karku czy szyi. Wskazane jest także wybór siedziska z amortyzatorami, które poprawiają komfort – mówi ekspert.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Nie ograniczajmy wielkości biurka, wszystkie niezbędne do pracy sprzęty czy przedmioty
Zasady utrzymania właściwej postawy podczas siedzenia
1. Przedramiona oprzyj lekko na biurku lub poręczach krzesła 2. Głowę trzymaj prosto i nie wyginaj szyi 3. Plecy oprzyj o oparcie krzesła 4. Ustaw głębokość siedziska krzesła tak, by uda nie stykały się z brzegiem siedzenia 5. Całą powierzchnię stóp postaw swobodnie na podłodze lub podnóżku 6. Nogi ugnij pod kątem prostym i zapewnij im odpowiednią ilość miejsca
powinny być ułożone w taki sposób, aby dziecko miało do nich łatwy dostęp. Ekran komputera ustawmy tak, żeby był na wysokości jego oczu. Ważne jest, by nasza pociecha nie musiała pochylać głowy, ponieważ obciąża to górną partię pleców i prowadzi do silnych napięć mięśni karku. Pamiętajmy też o bezpiecznej dla wzroku odległości monitora (50-70 cm).

Nie dźwigaj i wygodnie śpij

Dla utrzymania kręgosłupa w dobrej formie, ważna jest aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha. To właśnie one odpowiadają za utrzymanie prostej sylwetki. Muszą więc być silne, zdrowe i elastyczne, aby sprostać temu zadaniu. Co jeszcze? Dbajmy o prawidłową wagę, stosujmy dietę bogatą w wapń, która wzmacnia kości, śpijmy na materacu o średniej twardości, który dopasuje się do kształtu ciała, a rano nie wstawajmy nagle z łóżka. Pozwólmy sobie na przeciąganie i rozprostowanie pleców. I nie martwmy się, bo stres prowadzi do napięcia mięśni i bólu pleców. – Nawyk dbania o postawę to ulga dla naszego kręgosłupa, który służy nam całe życie. Bądźmy więc dla niego łaskawi i uczmy tego nasze dzieci. Przeciążanie może bowiem doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych – dodaje prof. dr Erich Schmidt.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy