Męski żel antykoncepcyjny?

pixabay.com/pl/pixabay.com/pl/

Męska antykoncepcja to nie fikcja. Przeprowadzone na małpach testy amerykańskiego preparatu Vasalgel zakończyły się sukcesem, a obiecujące wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Basic and Clinical Andrology.Rynek środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn od lat się nie rozwija. Panowie mają do wyboru prezerwatywy lub wazektomię. Kobiety z kolei coraz bardziej sceptycznie podchodzą do antykoncepcji hormonalnej, ze względu na jej skutki uboczne, takie jak np. tycie, bóle głowy czy obniżone libido. Czy już w niedalekiej przyszłości to mężczyźni przejmą odpowiedzialność za zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą?

Zespół naukowców ukończył pracę nad niehormonalnym preparatem antykoncepcyjnym dla mężczyzn, który ma formę biokompatybilnego żelu.  Nowoczesną metodę zapobiegania ciąży, zwaną RISUG (Reversible inhibition of sperm under guidance), opracował hinduski naukowiec Sujoy Guha. Badania nad preparatem wspiera amerykańska organizacja Parsemus Foundation.

Vasalgel, stanowi wysokomolekularny polimer, który składa się z kwasu styren-alt-maleinowego rozpuszczonego w dimetylosulfotlenku. Środek ten, po wprowadzeniu do nasieniowodów, przybiera postać hydrożelu blokującego przepływ nasienia. Tego rodzaju metoda zapobiegania niechcianej ciąży w założeniu ma być minimalnie urazowa i łatwo odwracalna.

Lek przeszedł pomyślnie testy na samcach małp i królików. Poddane badaniu osobniki nie mogły się rozmnażać i, co ważne, nie odnotowano żadnych skutków ubocznych ani powikłań, poza jednym przypadkiem stanu zapalnego, który był skutkiem niewłaściwej aplikacji specyfiku. Niewątpliwą zaletą tego preparatu jest możliwość odwrócenia jego działania - aby przywrócić funkcje rozrodcze wystarczy przepłukać nasieniowody roztworem sody oczyszczonej.

Zachęceni sukcesem testów laboratoryjnych naukowcy planują testy Vasalgelu na ludziach i prowadzą badania nad nowoczesną antykoncepcją farmakologiczną o działaniu hormonalnym i metabolicznym.
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy