Mleko - właściwości i wartości odżywcze. Czy mleko jest zdrowe?

fot. dreamstime Fot. dreamstime

Mleko wzmacnia kości, jest bogate w składniki odżywcze, jest świetnym źródłem witamin. Dietetycy i Żywieniowcy na całym świecie uznają mleko za niezbędny i wartościowy składnik pożywienia. Właśnie dlatego, od wieków mleko i przetwory mleczne są jednym z podstawowych składników naszej diety. Czy powinno tak zostać?


Mleko posiada bardzo wysoką wartość odżywczą. Jest ona oczywiście zależna od zawartości tłuszczu (wartość kaloryczna mleka i jego przetworów mieści się w granicach od 47 do ok 300 kcal w 100 gramach). Wapń, którego doskonałym źródłem w diecie dzieci w wieku przedszkolnym są produkty mleczne, powinien być spożywany na poziomie 500-700 mg na dobę (2-3 szklanki mleka).

We wszystkich książkach do dietetyki przeczytamy, że wapń występujący w mleku jest dobrze przyswajalny przez nasz organizm. Najlepszym źródłem wapnia wśród przetworów mlecznych są sery żółte, gdyż zawierają one od 6 do 10 razy więcej wapnia od serów twarogowych. Sery twarogowe, serki homogenizowane i twarożki zawierają mniej wapnia ze względu na inny proces produkcyjny (wapń jest tracony wraz z serwatką). Także kefiry, maślanki, jogurty zawierają mniej wapnia, więc w trosce o kości naszych dzieci, a także z myślą o profilaktyce osteoporozy, należałoby podawać im mleko i sery żółte.


produkty z mleka
fot. pixabay.com


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy