Niebieskie diody LED – wynalazek na miarę Nobla

Niebieska, zielona i czerwona dioda elektroluminescencyjna, By PiccoloNamek (English wikipedia) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia CommonsNiebieska, zielona i czerwona dioda elektroluminescencyjna, By PiccoloNamek (English wikipedia) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Zużywają mniej energii niż dotychczasowe źródła światła. Wykorzystuje się je na szeroką skalę w przemyśle i elektronice. Niebieskie diody LED, a raczej ich wynalazcy zostali uhonorowani nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.„Za nowe światło, które rozświetliło świat”. − tak swój wybór uzasadnił Komitet Noblowski. Trzech japońskich naukowców, Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura, otrzymało nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie niebieskich diod LED.

Dlaczego to odkrycie jest tak istotne? Naukowcom udało się opracować pierwszą półprzewodnikową diodę, która dawała niebieskie światło. Był to brakujący element, który w połączeniu z czerwoną i niebieską diodą wytwarza światło białe (białe światło jest wytwarzane poprzez połączenie światła czerwonego, zielonego i niebieskiego o różnych długościach fali).

W ten sposób oświetlenie typu LED mogło wejść do masowej produkcji. Wynalezienie niebieskiej diody LED pozwoliło na wytwarzanie źródeł światła białego, które wykorzystywane jest m. in. przy produkcji telefonów komórkowych, ekranów komputera, telewizora czy przy oświetleniu.

„Ich wynalazki były rewolucyjne. Żarówki oświetlały wiek XX; wiek XXI oświetlą diody LED” – napisali członkowie Komitetu Noblowskiego. Ich zdaniem może to poprawić jakość życia 1,5 mld ludzi na świecie bez dostępu do sieci elektrycznej. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię niebieskie diody LED mogą być bowiem zasilane tanimi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi.

Jak zauważają eksperci zużycie energii elektrycznej mogłoby znacznie spaść, jeśli branża oświetleniowa przerzuciłaby się na technologię LED. Oznaczałoby to również znaczną redukcję emisji CO2 i milionowe oszczędności! Niestety wciąż ten typ źródła światła nie jest powszechny.

LED (dioda ektroluminescencyjna) jest zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, które emitują promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. To czwarta generacja oświetlenia: po płomieniu, lampach żarowych i lampach wyładowczych.

Duża żywotność sprawia, że żarówki diodowe mogą być eksploatowane co najmniej cztery razy dłużej niż tradycyjne świetlówki kompaktowe. Oprócz tego, że oświetlenie LED charakteryzuje się długą żywotnością, jest też przy tym oszczędne. Odpowiednik żarówki 40-watowej cechuje kilkuwatowe zużycie energii. Ten niski pobór mocy przy jednoczesnym długim okresie eksploatowania sprawia, że diody elektroluminescencyjne konkurują zarówno ze świetlówkami kompaktowymi, jak i żarówkami halogenowymi.

Emitujące światło diody LED bardzo wydajnie zamieniają energię elektryczną na światło. W przeciwieństwie do świetlówek, mogą być szybko i często włączane i wyłączane, bez szkody dla trwałości – i nie zawierają trującej rtęci.
Ekologia.pl
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy