Nieśmiertelne staropolskie przyprawy

pixabay.com pixabay.com

Wizytówką staropolskiej jadłodajni, wbrew pozorom, nie są tłuste i ciężkostrawne potrawy mięsne spożywane z ziemniakami, dużą ilością skwarków i miodu pitnego. Tradycyjna kuchnia ojczysta była pełna delikatnych ryb, cielęciny i drobiu przyprawionych bukietem aromatycznych ziół, co stanowi o jej ponadczasowości. Które ze staropolskich przypraw warto stosować współcześnie?


Mimo że obecnie panuje moda na orientalne dodatki do dań, a kuchnia azjatycka bije rekordy popularności, warto od czasu do czasu sięgnąć po starą książkę kucharską i poznać smaki naszej rodzimej kuchni tradycyjnej.
Oto przykłady popularnych przypraw stosowanych w dawnej Polsce:


pixabay.com

KMINEK


Przyprawa ta jest ceniona od czasów starożytnych ze względu na wartości prozdrowotne, a także charakterystyczny, intensywny smak. Kminek nie tylko poprawia walory smakowe dania, lecz także usprawnia trawienie. Jako że przyprawa ta świetnie uzupełnia kompozycję smakową cięższych posiłków, staropolskie kucharki dodawały ją do potraw z wieprzowiny. Kminek sprawdzał się również jako dodatek do chleba i kapusty, a także tradycyjnych zup (grochowej, ziemniaczanej i grzybowej). Wiele dawnych przepisów uwzględnia tę przyprawę jako składnik ćwikły, pieczeni sarniej czy… zupy piwnej.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy