Polskie banknoty są w 100 proc. wegańskie

Freeimages.com/marcin krawczykFreeimages.com/marcin krawczyk

Pięciofuntowe brytyjskie banknoty zawierają domieszkę zwierzęcego tłuszczu – ta wiadomość, która w ostatnich dniach obiegła świat mediów, oburzyła wegetarian i wegan. Powstała nawet petycja w tej sprawie, pod którą podpisało się ok. 120 tys. internautów. Co z polskimi banknotami? Są wegańskie czy nie?Bank Anglii przyznaje, że nowych banknotach, z wizerunkiem Winstona Churchilla w znajdują się ślady tłuszczu zwierzęcego. Tłuszcz występuje tu pod postacią łoju i stanowi znikomy składnik polimerów tworzących banknoty. Po co tak właściwie łój w brytyjskich banknotach? Tłuszcz zwierzęcy sprawia, że banknoty są bardziej odporne na wilgoć, uszkodzenia i zniszczenia. A co z polskimi banknotami? Czy przy ich produkcji ucierpiało jakieś zwierzę?

W reakcji na brytyjskie protesty Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wydała komunikat:

Pełen skład surowcowy papieru do druku banknotów stanowi informację niejawną, niemniej wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego i syntetyczne związki polimerowe. W ramach modernizacji banknotów z procesu produkcji wyeliminowano jedyny środek pochodzenia zwierzęcego – żelatynę. Zamiast niej zastosowano polimer syntetyczny. 

Odpowiedź na wcześniej zadane pytanie brzmi: Tak, polskie banknoty są w 100 proc. wegańskie. Zatem polscy weganie i wegetarianie mogą spać spokojnie!
Źródło:

http://www.pwpw.pl/Aktualnosci/2016/12/Informacja_prasowa_pwpw_s.html
Centrum Prasowe PAP
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy