Pomysły na ekologiczne Święta Wielkiej Nocy

Przygotowania do Świąt to często spore wyzwanie dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą. Natłok obowiązków ogranicza kreatywność i sprawia, że brakuje sił na rozsądne zakupy czy ekologiczny sposób sprzątania domu. Z tego względu warto wcześniej przygotować plan Wielkanocy w stylu eko i zaangażować w jego realizację całą rodzinę. Samodzielnie wykonany baranek z masy solnej czy recyklingowe ozdoby świąteczne na pewno dostarczą sporo frajdy najmłodszym domownikom!fot. shutterstockfot. shutterstock

Oto garść pomysłów na ekologiczne Święta Wielkiej Nocy:
  
We własnoręcznie przygotowanych dekoracjach na wielkanocny stół sprawdzą się takie kolory, jak kremowa biel, szarość i pastele. Warto związać sztućce sznurkami albo wstążkami wykonanymi z naturalnej tkaniny (np. lnu). Zamiast kupować sztuczne stroiki, można umieścić na stole żywe kwiaty, będące symbolami wiosny – np. hiacynty czy krokusy w doniczkach. Aby obok święconki znalazło się jeszcze więcej zieleni, warto ułożyć na obrusie minibukiety z rzeżuchy. W ten sposób świąteczna aranżacja nabierze prawdziwie folkowego charakteru.

Ważnym krokiem w przygotowaniach do Świąt są również świadome zakupy. Zanim wybierzemy się do sklepu czy na bazarek, powinniśmy sporządzić szczegółową listę zakupową, aby uniknąć nadmiaru produktów, których nie zdołamy wykorzystać. Na sprawunki zabieramy ze sobą oczywiście ekologiczną torbę wielokrotnego użytku. Dobrym rozwiązaniem będą też zakupy przez Internet, które pozwolą nam na spokojnie przeanalizować składy produktów, porównać ich ceny, a także okroić do minimum wielkość zamówienia. Taka forma kupowania sprawi ponadto, że zaoszczędzimy mnóstwo czasu, unikając przedświątecznych kolejek. Wolny czas można poświęcić na rodzinne gotowanie lub tworzenie świątecznych stroików.

Jeżeli po Świętach część dań pozostanie w naszych domach, za żadne skarby nie powinniśmy ich wyrzucać! Warto przerobić je na nowe potrawy. Z niezjedzonych jajek można wykonać prostą pastę kanapkową, zaś nadmiar żurku - zamrozić.

Przygotowanie Wielkanocy w zgodzie z naturą z pewnością doda rodzinnemu biesiadowaniu sporo uroku i sprawi, że rozkwitająca wiosną przyroda zagości również w naszym domu.

Wesołego Alleluja!
Alicja Chrząszcz
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy