Post i odchudzanie – czy idą w parze? Post a zdrowie

RyanMcGuire/Pixabay RyanMcGuire/Pixabay

W okresie wielkopostnym wielu z nas porzuca swoje, często dość destrukcyjne, nałogi i przyzwyczajenia. Wszystko w celu doskonalenia samego siebie i wzmacniania ducha. Ale post nie pozostaje obojętny także dla ciała. Jaki jest jego wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu?Post to nie tylko ograniczanie się w jedzeniu i piciu, ale też we wszystkim tym, co stanowi rozkosz cielesną i zmysłową. Poprzez rezygnację z różnych uciech fizycznych, ma nam pomóc w kształtowaniu twardego charakteru i przejęciu kontroli nad emocjami. Postne obostrzenia skupiają się jednak głównie na pożywieniu, bo jak wiadomo nie służy ono jedynie przetrwaniu, ale jest również najprostszym sposobem na sprawienie sobie przyjemności.

Post a głodówka


Zarówno głodówka, jak i post zakładają wprowadzenie znaczących restrykcji żywieniowych. Istnieje między nimi jednak kilka zasadniczych różnic, przez co używanie tych określeń zamiennie nie zawsze jest poprawne. Głodówka jest z założenia krótkotrwała i pozwala na spożywanie jedynie płynów pod postacią wody, herbat ziołowych i świeżych soków, w najlepszym wypadku gęstych, niskokalorycznych koktajli. Jej cel to zazwyczaj oczyszczenie organizmu z toksyn, co ma w rezultacie przyśpieszyć metabolizm i poprawić samopoczucie oraz wygląd. Szczególnym rodzajem głodówki jest głodówka lecznicza, którą należy poprzedzić należytymi badaniami i prowadzić pod kontrolą lekarską. Służy poprawieniu stanu naszego zdrowia, w sytuacji gdy zostało ono nadwyrężone właśnie wskutek praktykowania złych nawyków żywieniowych.

Post ma zgoła inny charakter niż głodówka. Najczęściej jest to okres nieco dłuższy (głodówka może być jedno lub kilkudniowa, w zależności od zaleceń) i mniej restrykcyjny, ponieważ przeważnie zakłada wykluczenie z diety pojedynczych potraw lub produktów. Również cel postu różni się zasadniczo od celu głodówki. Jego praktykowanie wynika z nakazów religijnych i ma wzmacniać ducha, a nie stan zdrowia. Polepszenie tego ostatniego bywa jednak jego efektem ubocznym.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy