Recykling park w Tel Awiwie

www.miasto2077.plwww.miasto2077.pl

Obrzeża Tel Awiwu jeszcze do niedawna słynęły niechlubnie z największej góry śmieci na świecie. Przez lata zebrano tam aż 25 mln ton odpadów. Obecnie jednak teren gigantycznego śmietniska jest nie do poznania – na jego miejscu powstał bowiem recyklingowy park. Jego twórcom przyświeca idea: „uczynić śmieci pięknymi.”


Ariel Sharon Park jest teraz dla mieszkańców Białego Miasta jednym z najmodniejszych miejsc na relaks. W twórcze przekształcenie przestrzeni był zaangażowany sam były premier Tel Awiwu. Najpierw zabezpieczono górę śmieci powłoką z bioplastiku, aby zapobiec emisji metanu z rozkładających się odpadów organicznych. Następnie przykryto ją grubą warstwą żwiru i gleby. Obecnie całość „konstrukcji” ma powierzchnię 8,1 km2.

Obrzeża Tel Awiwu przestały być teraz miejscem składowania śmieci. Odpady są zwożone do działającego u stóp góry zakładu recyklingu, którego zadaniem jest przetworzenie jak największej ilości śmieci.

Z odpadów organicznych produkuje się biogaz, który zasila lokalną elektrownię, zaś śmieci budowlane kruszy się na żwir. Naturalne odpady z drewna wykorzystuje się z kolei do produkcji ogrodowych mebli, które dekorują przestrzeń recyklingowego parku.

Przekształcenie ponurej i szkodliwej dla środowiska góry śmieci w oryginalne miejsce, w którym mieszkańcy mogą spędzić czas wolny zasługuje na słowa uznania. Brawa dla twórców Ariel Sharon Park!
www.miasto2077.pl
Alicja Chrząszcz


Źródło: www.miasto2077.pl
Źródło zdjęć: www.miasto2077.pl
Ocena (0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy